Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Сирените на Александър Секулов

Снимка: ФС на Александър Секулов

Новият роман на Александър Секулов "Корабът на сирените" изненадва със сатирата и иронията. Абсурдните моменти, с които изобилства книгата много забавляват, но и будят доста размисъл за абсурдността на света, в който живеем, за генезиса на някои актуални и вечни световни събития. Проза, поезия, драматургия, политически събития, естетически и морални дилеми се преплитат често в романите на Александър Секулов. И в "Господ слиза в Атина", и в "Островът", или "Жена на вятъра".

В "Корабът на сирените" Александър Секулов преминава от митологичното към сатирата без да изменя на стила си. Мястото на действието отново, както в повечето романи на Секулов е спокойното и сияйно гръцко море, гръцките острови, които той избира заради забавения ход на времето там. Действащите лица са пъстри и интересни, представители на различни националности, а ако се опитвате да откриете, кой е главният герой, вероятно ще се затрудните.

Действието се развива като в пиеса, като сценарий, има реплики като субтитри на черен фон, всичко е нелепо, гротескно, пародийно, метафорично. И, за да не се чудите, защо подзаглавието на романа е "Контрареволюционен роман с френски сладкиш", можете да откриете рецептата в него.

Чуйте разговора с Александър Секулов.


По публикацията работи: Росица Михова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Започва документална поредица за дарителството

Изключителните истории на едни от най-големите български дарители ще бъдат разказани от документалната поредица "Дарителите", която в четири последователни епизода ще проследи традициите на дарителството в България. Улисани в своето всекидневие, едва ли си даваме сметка колко много дължим на онези ярки личности, които са дарявали безкористно..

публикувано на 27.05.24 в 17:53

Софийският международен литературен фестивал за деца и младежи за осми път

Днес (27 май) започва осмото издание на Софийския международен литературен фестивал за деца и младежи , който ще продължи до 1 юни, в парка пред НДК в рамките на Пролетния панаир на книгата. Тазгодишното мото на фестивала е "Книгата – приключение без край". Директорът на форума Искра Джанабетска коментира мястото на проявата сред културните събития..

публикувано на 27.05.24 в 16:43

Фрагменти от текстове и знаци в изложбата на Антония Дуенде и Волфганг Ниблих

Изложбата на българо-германската художничка Антония Дуенде и на германския художник Волфганг Ниблих се нарича "Слова – прозорци". Посветена е на Деня на светите братя Кирил и Методий, на българската азбука, просвета и култура и на славянската книжовност – 24 май. Това, което обединява двамата автори е, че вече десетилетия наред те интегрират в..

публикувано на 27.05.24 в 15:36

Роман за любовта на обикновения българин към всичко свято

"Гайдарят" е роман за любовта на обикновения българин към всичко свято. Автор е дипломатът от кариерата Светлозар Панов , познат на българските читатели с романите "Царицата" и "Дяволът". В "Terra Култура" Панов споделя, че "Гайдарят" пренася читателя в едно по-далечно историческо време, което по дух наподобява нашето съвремие. "Българите..

публикувано на 27.05.24 в 11:10

Д-р Катерина Гаджева за немската фотография

В предаването тази седмица гостува д-р Катерина Гаджева – изкуствовед, главен асистент в Института за изследване на изкуствата към Българска академия на науките, с която си говорим за немската фотография.  Участие ще вземе и Теодора Златева, с която заедно ще разгърнем страниците на най-новото българско списание за фотография "Обскура". Представяме..

публикувано на 27.05.24 в 09:55