Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Колко е важно да бъдеш любопитен и други важни теми на есенния форум на Рацио

Като дете английският комик Робин Инс ненавиждал природните науки, а днес заедно с физика Байън Кокс са сред звездните комуникатори на науката. Двамата са водещи на един от най-известните и обичани научнопопулярни радиопоредици – "The Infinite Monkey Cage" ("Безкрайната маймунска клетка").

Освен водещ и презентатор, Инс е автор на редица книги сред които "Колко е важно да бъдеш любопитен" – нещо като обяснение в любов към науката, любознателността и любопитството. Именно любопитсвото ще е фокусът на неговата презентация и то не като "запазена територия” за учените, а като интелектуално приключение за всеки жаден за знания. Ще стане въпрос за ума на великите учени, за ползите от съмнението, за признанието, че не знаем всичко, и за необходимостта да запазим детското любопитство през целия си живот.

Не по-малко вълнуваща е презентацията на Роберто Трота за една от най-силните връзки на хората – тази с нощното небе. Небе, което все по-малко виждаме заради светлинното замърсяване.

А след разходка сред родната галактика предстои спускане до една също толкова неизследвана Terra Incognita – каквато са дълбините на океанското дъно с морската изследователка Луиз Алкок.

На далеч по-познатото море от дезинформация е посветен панелът с български лектори: Никола Тулечки, Миролюба Бенатова, Милена Якимова и Енея Георгиева. Темата ще присъства и в изложбената зала, където ще можете да насочите фенера на информираността към абсолютно противоположни гледни точки на една и съща новина и да проследите връзката между научен факт и медийно отразяване и колко близки и далечни могат да бъдат те.  

Чуйте повече за програмата на есенния форум на Рацио на 11 ноември, събота от Никола Кереков.

Снимки – Рацио форум

По публикацията работи: Милена Очипалска


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Астрономическата обсерватория и планетариум в Габрово се превръщат в извънучилищен образователен център

Астрономическа обсерватория и планетариум в Габрово е разположена в живописния квартал "Петкова нива", недалече от центъра на града. Габрово е град – известен с пестеливостта, остроумието и предприемчивостта на жителите си, носители на много прогресивни идеи и начинания. Обсерваторията тази година отбелязва 40 години от своето създаване и вече се е..

публикувано на 28.05.24 в 09:20
Д-р Фани Цуракова

Когато лекарите станаха писатели...

Перифразата на известния роман, в който се говори предимно за зъболекари и импресионисти, ни послужи за сюжет в дискусията с д-р Фани Цуракова. Популярна като психиатър, лекар и писател д-р Цуракова направи своеобразен лиезон (често използван в психиатричната практика метод) между изкуството да пишеш и да лекуваш. Нашият гост умело свърза лекарските..

публикувано на 28.05.24 в 08:25

Най-хубавото се вижда само със сърцето

Преди 15 години програма "Христо Ботев" на БНР обяви провеждането на първия поетичен конкурс за хора с увредено зрение "Зрящи сърца". От тогава насам всяка година в чест на светите братя Кирил и Методий, на Българската азбука, просвета и култура и на Славянската книжовност сред най-добрите творби биват отличавани победителите. Тази година журито..

публикувано на 27.05.24 в 17:37

Достъпна и надеждна информация с езиковата платформа БЕРОН

В реда от празнични майски събития беше представена електронната платформа за езикови ресурси БЕРОН , дело на екип от Секцията за съвременен български език на Института за български език при БАН. Абревиатурата БЕРОН (български езикови ресурси онлайн) е също така израз на признанието към възрожденския просветител д-р Петър Берон, автор на..

публикувано на 25.05.24 в 12:05

Четиресети Кирило-Методиевски четения в Софийския университет

Традиционно през месец май Катедрата по кирилометодиевистика на Софийския университет провежда годишните си Кирило-Методиевски четения. Тази година те са юбилейни – 40-и, с посвещение на проф. Красимир Станчев и на 160-ата годишнина от рождението на големия словенски езиковед Ватрослав Облак, който има особени заслуги за „откриването“ и..

публикувано на 23.05.24 в 17:32