Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Венсан Гайо от Франция: В България се чувствам свободен!

| обновено на 28.04.24 в 10:50
Снимка: ЕПА/БГНЕС

Гост в рубриката "Мигранти с таланти" на предаването "Нашият ден" е Венсан Гайо, французин от Лион, който вече петнадесет години живее в България и се занимава с производството на шоколад. Като студент по аудиовизуална техника Венсан се запознава със сегашната си съпруга Мария, която също учи във Франция и след като се сключват брак, решават да се преместят у нас.

Сега Венсан е шоколадиер в Пловдив и заедно със съпругата си внасят какаови зърна от етични ферми в Южна АмерикаВнимателно ги почистват и изпичат, смилат ги на какаова маса и ги оставят да зреят няколко седмици, после ги овкусяват, изливат ги във формички, опаковат ги ръчно и така накрая техните изделия са еталон за истински, качествен, занаятчийски шоколад.

Независимо че е посветен на шоколада и семейството и няма много време, в сърцето си Венсан все още таи любов и към музиката. Като млад музикант той свири в различни групи и експериментира с различни жанрове, като джаз, реге, рок и метъл, а в България работи в сътрудничество с местни артисти. Към настоящия момент се ориентира повече към музика с етно звучене.

Венсан Гайо сподели в ефира на предаването, че цялата история започва със срещата му със съпругата му Мария във Франция, когато тя все още е студентка. През 2008 година, след като Мария завършва обучението си в Лион, те решават да опитат живота в България.

В разговора Венсан споделя, че не е срещнал съществени трудности в България, единствено езикът го е затруднил в началото.

"За разлика от Франция, тук се чувствам свободен да общувам с хора. Във Франция обществото е по-затворено, всеки е в своя кръг. Тук открих, че свободно мога да разговарям с непознати, да се смея с тях, да имам контакти, без притеснение за това как ще ни гледат хората. Природата тук е пълна с разнообразие и богатство", казва той.

Венсан изтъква разнообразието и богатството на природата в България и споделя, че решението им да се занимават с производството на шоколад е вдъхновено от желанието им да представят чист, занаятчийски продукт от висококачествени съставки.

Слушайте разговора в звуковия файл.


По публикацията работи: Зоя Димитрова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Споделяне на наследството

Валерия Хог от София учи и работи години наред в чужбина, както във Франция, така и в Ирландия. Село Владимир до Радомир я привлича с близостта си до София, със старите си къщи и прекрасната гледка към радомирската котловина.  Къщата, която тя възстановява, е строена преди век, така че спасяването е било съвсем навременно, даже закъсняло...

публикувано на 12.05.24 в 11:25

Вяра и суеверие

Темата за вярата и неверието логично е една от най-дискутираните в страниците на Свещеното Писание. В първата неделя след Възкресение Христово, наречена Томина, евангелското четиво от св. евангелист Йоан ни разказва за проявеното неверие от страна на св. ап. Тома, един от дванадесетте Христови ученици. Неверие, което благодарение на Спасителя..

публикувано на 12.05.24 в 09:05

Застрашено ли е европейското бъдеще на Грузия?

Застрашено ли е европейското бъдеще на Грузия, ако законопроектът за  " чуждестранните агенти " , който бе одобрен на второ четене и предизвика огромни протести в Тбилиси, бъде приет? На 11 май, в събота, предстои третото и може би фатално гласуване на този законопроект, който вероятно ще постави на риск цялото демократично наследство на..

публикувано на 11.05.24 в 08:50
Антония Ламбиева и Александра Величкова

Проявленията на земното

Антония Ламбиева и Александра Величкова са възпитанички на Националната художествена академия и заедно изработват керамика в ателието си в София. Освен керамични съдове за дома, те изработват и пана за градската среда. Както много млади керамици, двете дами присъстват активно в дигиталното пространство, където ги срещнах и аз. При все това и..

публикувано на 10.05.24 в 18:05
Константин Фотинов и сп.

130 години организирано журналистическо движение

През 1844 г. Константин Фотинов започва да издава сп. "Любословие" в град Смирна, който тогава се намира в пределите на българските земи под Османско владичество. С появата на това издание се заражда българският периодичен печат, чиято 180-годишнина честваме днес. Тази година се навършват и 130 години от появата на първото организирано..

публикувано на 10.05.24 в 15:46