Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Два дни песните на Кичка Савова звучаха в роднотo ѝ село Сладун (снимки)

Снимка: Божидар Чолаков - БНР Радио Кърджали

Близо 100 групи и индивидуални изпълнители взеха участие в двудневния Международен фолклорен фестивал “С песните на Кичка Савова” в свиленградското село Сладун. Най-много бяха участниците от Хасковска област. Не липсваха самодейци от Пловдивско, Бургаско, Ямболско и Старозагорско. Там, в Сакарския край звуча и родопската песен и каба гайда благодарение на участниците от Смолянско и Кърджалийско. 

Всяка година фолклорен ансамбъл “Георги Чилингиров” изминава пътя от родното село Полковник Серафимово до Сладун, за да участва във фестивала. Тази година те бяха отличени със златен медал в категория “Певчески групи за автентичен и обработен фолклор под 18 години”.

Пламена Манолова и гайдарят Радостин Ислямов от кирковското село Дрангов участваха за първи път на фестивала. Двамата са възпитаници на Националното училище по фолклорни изкуства Широка лъка. Пламена впечатли журито освен с певческите си възможности и с автентичната носия с която беше облечена. Тя спечели златен медал и наградата на фондация Кичка Савова - “Майсторски клас” воден от Дарина Славчева Славова в Пловдив. Радостин спечели златен медал в категорията “Инструменталисти под 18 години”.

Носител на приза на фестивала “С песните на Кичка Савова” спечели тракийски хор “Яни Попов” от Ивайловград. Женската група за автентичен фолклор от ивайловградското село Свирачи спечели наградата на кмета на община Свиленград Анастас Карчев.

“Идваме за първи път в Сладун. Това ни е първото участие след пандемията. Ние винаги сме готови да участваме на фестивали, но проблем са средствата за пътуване. Защото всичко си плащаме ние, жените от групата, а всичко стана скъпо”, разказва Тянка Пехливанова, ръководителка на групата.

Камелия Койчева от Харманли спечели наградата на Радио Кърджали за звукозапис на песен в студио. Певицата изпълни песните “Марко Тодорка залюби” и “Хубава Минка”. Камелия Койчева е вокален педагог на шест деца в НЧ "Дружба - 1870" гр. Харманли.

На откриването на фестивала, дъщерята на Кичка Савова Стефка Здравкова представи сборник с 20 от най-популярните песни на майка ѝ, които са нотирани от диригента и композитор Георги Андреев. Той ще бъде предоставен на Национална музикална академия „Проф. Панчо Владигеров“ в София, Академия за музикално, танцово и изобразително изкуство

"Проф. Асен Диамандиев" в Пловдив, Национално училище за фолклорни изкуства „Широка лъка“, Национално училище за фолклорни изкуства „Филип Кутев“ в Котел и други музикални училища в страната.

За втора година фестивалът е с международен статут. Миналата година имаше по един участник от Гърция и Турция, а тази година участниците са само от Република Турция - две танцови групи от град Одрин и един индивидуален изпълнител - Севим Куртулуш от Бурса, която е с български корени.

Дванадесетото издание на Международния фолклорен фестивал “С песните на Кичка Савова” завърши с изпълнения на стари градски песни, които самата изпълнителка приживе също изпълняваше.

Чуйте още в прикачения звук. 

Харесайте страницата на предаването "Полет над Родопите" във Facebook. Последвайте страницата и в Instagram




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Цветен "Вкусен следобед" с Росица Пейчева!

Във втората част на предаването ще разкажем за пътя на една млада майка, Ирина Пеева към здравословните храни. Как се прави вкусна супичка, когато имаш болен син или с която Ежко Бежко лекувал животните с гората . Защо Великден е именно велик ден и защо променя коренно борбата срещу смъртта и срещу греха . Това ще ни каже художникът Хари..

публикувано на 28.04.24 в 18:25
Ивайло Атанасов за първи път представи своя творба в Керимовата къща -

Малък празник на изкуството в Керимовата къща

Областният управител Никола Чанев също не скри възхищението си: "37 картини са повече от впечатляващо. Аз се  радвам, че имаме възможност да се насладим на такива прекрасни творби от утвърдени имена,  класици, както и нови дарования.  Искам да пожелая много успех на изложбата и много  закупени картини" Никола Чанев пожела успех..

публикувано на 25.04.24 в 14:58

Ансамбъл "Филип Кутев" представя "Извори" в Кърджали

Държавният фолклорен ансамбъл “Филип Кутев“ ще представи в Кърджали най-мащабния си спектакъл “Извори”, който е част от националното турне на ансамбъла през 2024 година. Събитието ще а на 6юни, от 19 ч., в Театрално - музикален център Кърджали (театъра).   Със специалното участие на “Quarto Quartet”. В новаторския спектакъл участват над 100 певци,..

публикувано на 24.04.24 в 11:57
Група X-R@y за музиката си, инициативата

"Вкусен следобед" - в неделя с Радка Петкова

Следва една рецепта на Росица Генчева за козунак на конци в домашни условия с точни указания за втасването на тестото . Ще чуем и защо хлебарят е добър психолог, мнение на шеф Пеньо Иванов, който също както Генчева е имал множество участия в известното кулинарно предаване на Иван Звездев. Във втората част на предаването, веднага след новините в 17..

публикувано на 21.04.24 в 18:11

Царството на дивите овце - муфлоните, е "Женда" (видео)

Единственото място в Родопите, където се срещат дивите овце - муфлоните, е Държавното ловно стопанство "Женда". Наричат го "Царството на муфлона". Някога в българските земи това е бил един от най-масово срещаните видове, който изчезва вследствие на лов. Преди няколко десетилетия започва възстановяването му. Държавно ловно стопанство "Женда" е..

публикувано на 19.04.24 в 16:56
ГКПП „Рудозем – Ксанти“

Кога ще отвори ГКПП Рудозем-Ксанти?

До края на май, 2024 г. пътят от гръцка страна при ГКПП Рудозем-Ксанти ще бъде звършен. Това прогнозира областният управител на Смолян Захари Сираков в ефира на Радио Кърджали. Той увери, че от българска страна всички процедури са изпълнени за отварянето на пункта и изрази надежда, че поне до средата на тази година "Рудозем-Ксанти" да бъде отворен за..

публикувано на 19.04.24 в 14:52
Мирослав Шопов

Лош път до яз. "Кърджали" тревожи бизнеса

Приоритетно разходване на средствата от бюджета за туризъм за обекти, които са с най-голяма посещаемост препоръчват бизнесмени от бранша. Имат подозрения, че с пари от 85-те хиляди за финансиране на дейности по Програмата за развитие на туризма в община Кърджали ще бъдат асфалтирани селски улици в неатрактивни за туристите села, за да се изпълнят..

публикувано на 17.04.24 в 13:43