Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Екип на доц. Георги Нехризов, заедно с археолога от РИМ-Кърджали Милен Камарев проучваха с дрон един от най-загадъчните и един от най-непознатите скални обекти в община Момчилград

Харман кая и Асара - бижутата от миналото "проговарят" в бъдещето?

Двата комплекса бяха заснети с лидар, технологията позволява терена да се изчисти виртуално от растителност и да се установят създадените от човешка ръка структури и сгради

| обновено на 12.04.24 в 16:08
10
Харман кая
Снимка: Станислава Георгиева, Радио Кърджали

Един от най-загадъчните археологически  обекти в Източните Родопи – Харман кая край Биволяне, както и един от най-непознатите – Асара край Татул, бяха заснети с помощта на лидар. Уредът използва лазерни лъчи, за да сканира терена и да позволи да се генерират два вида изображения – дигитални модели на повърхността и на терена. Технологията се използва за първи път на скално светилище в Източните Родопи. А експедицията е финансирана от община Момчилград.

„Свършихме добра работа.“ Така ръководителят на проучването доц. Георги Нехризов от Националния Археологически институт с музей при БАН коментира тридневните снимки на екипа на Харман кая и Асара. Нещо повече, след първите обработки на снимките, направени от лидара, вече са засечени и някои перспективни и интересни обекти.

„Това, което е известно на обекта, е, че в един период от функционирането на това място, хората са започнали да оформят различни структури, така наречените шарапани и така нареченият гроб, и така наречените площадки с дъги, както и изсичанията в южната част на централната скална група. Там вече виждаме много сходни на тези, които в Перперикон познаваме. Имаме основи на сграда, дори прага си личи, където се е влизало, имаме стълбички. И няколко структури, които пък само задават въпроси. Не можем да отговорим точно какво са, защото са частично са разкрити“, обясни доц. Георги Нехризов.

Той коментира, че на Харман кая има много работа, но задачата на експедицията е чрез снимките да очертае и установи границите на комплекса, който е много по-голям от видимото на повърхността. Съразмерим е с Перперикон и е възможно дори да заема по-голяма площ.

Едно от малкото проучвания на Харман кая през 2006-2007 г. открива следи от праисторически живот в района, доказателства за който са намерени от доц. Стефанка Иванова в две пещери в дерето под комплекса. Доц. Нехризов уточнява, че на терена най-масов е материалът от късната античност и ранновизантийския период – предимно битова и строителна керамика. Намерени са и фрагменти от праисторически съдове, което потвърждава хипотезата, че мястото е функционирало още от края на халколита.

Едно от най-разпространените хипотези е, че Харман кая е служил като археоастрономическа база или обсерватория.

Според доц. Георги Нехризов впечатляващи са и първоначалните резултати от заснемането и на друг археологически обект в района – Асара при с. Татул. Той има визуална връзка с Харман кая. На Асара лидарът е засякъл крепостна стена, която е изградена в западната и северната част на платото.

„Не знаем много за този обект, тъй като не са правени археологически проучвания. Това, което намираме на повърхността, са фрагменти керамика, които засега не сочат средновековие, но най-вероятно можем да очакваме доста по-ранни периоди. По принцип  всичките ни скални паметници като този се започват с един късен халколит. Много се надявам като праисторик да попаднем при бъдещи проучвания на находки от халколита“, коментира археологът от Регионалния исторически музей в Кърджали Милен Камарев.

А проучвания ще се правят тепърва. През есента предстои втория етап на тази експедиция – т.нар. „верификация“, при която на терен ще се проверят по-интересните обекти, заснети от лидара и дали са създадени по естествен път или от човешка ръка. Така ще се очертаят и площите за бъдещо теренно проучване.

И първата, и втората експедиции се правят със съдействието на Регионалния исторически музей в Кърджали. Освен двамата археолози – доц. Георги Нехризов и Милен Камарев от Музея в Кърджали, в проучването с лидар на Харман кая до Биволяне и на Асара край Татул участваха и двама студенти по археология – Тодор Бояджиев, който е и АйТи специалист, и Стефан Пейчев. Заснемането на двата обекта е финансирано от Община Момчилград.

„Община Момчилград прави ход в бъдещето, като реши да финансира едно такова проучване, което е наистина с напреднала технология, която ще бъде основата за едни бъдещи проучвания на този регион“, коментира Милен Камарев.

Районът е изключително благоприятен за разкопки, тъй като е бил място за живот хилядолетия наред. Евентуални бъдещи разкопки ще дадат отговори на много въпроси, казват  археолозите.

Според Милен Камарев оптимистичният срок за началото им е следващата година.

Доц. Георги Нехризов е предпазлив в очакванията си за бъдещите разкопки и за същността на двата обекта – Харман кая и Асара, защото предпочита да работи с факти, а не с предположения. И след дългите години работа в Източните Родопи, той продължава да е впечатлен от гъстотата на паметници от всички периоди винаги в този сравнително неплодороден район. 




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Вижте още

Цветен "Вкусен следобед" с Росица Пейчева!

Във втората част на предаването ще разкажем за пътя на една млада майка, Ирина Пеева към здравословните храни. Как се прави вкусна супичка, когато имаш болен син или с която Ежко Бежко лекувал животните с гората . Защо Великден е именно велик ден и защо променя коренно борбата срещу смъртта и срещу греха . Това ще ни каже художникът Хари..

публикувано на 28.04.24 в 18:25
Ивайло Атанасов за първи път представи своя творба в Керимовата къща -

Малък празник на изкуството в Керимовата къща

Областният управител Никола Чанев също не скри възхищението си: "37 картини са повече от впечатляващо. Аз се  радвам, че имаме възможност да се насладим на такива прекрасни творби от утвърдени имена,  класици, както и нови дарования.  Искам да пожелая много успех на изложбата и много  закупени картини" Никола Чанев пожела успех..

публикувано на 25.04.24 в 14:58

Ансамбъл "Филип Кутев" представя "Извори" в Кърджали

Държавният фолклорен ансамбъл “Филип Кутев“ ще представи в Кърджали най-мащабния си спектакъл “Извори”, който е част от националното турне на ансамбъла през 2024 година. Събитието ще а на 6юни, от 19 ч., в Театрално - музикален център Кърджали (театъра).   Със специалното участие на “Quarto Quartet”. В новаторския спектакъл участват над 100 певци,..

публикувано на 24.04.24 в 11:57
Група X-R@y за музиката си, инициативата

"Вкусен следобед" - в неделя с Радка Петкова

Следва една рецепта на Росица Генчева за козунак на конци в домашни условия с точни указания за втасването на тестото . Ще чуем и защо хлебарят е добър психолог, мнение на шеф Пеньо Иванов, който също както Генчева е имал множество участия в известното кулинарно предаване на Иван Звездев. Във втората част на предаването, веднага след новините в 17..

публикувано на 21.04.24 в 18:11

Царството на дивите овце - муфлоните, е "Женда" (видео)

Единственото място в Родопите, където се срещат дивите овце - муфлоните, е Държавното ловно стопанство "Женда". Наричат го "Царството на муфлона". Някога в българските земи това е бил един от най-масово срещаните видове, който изчезва вследствие на лов. Преди няколко десетилетия започва възстановяването му. Държавно ловно стопанство "Женда" е..

публикувано на 19.04.24 в 16:56
ГКПП „Рудозем – Ксанти“

Кога ще отвори ГКПП Рудозем-Ксанти?

До края на май, 2024 г. пътят от гръцка страна при ГКПП Рудозем-Ксанти ще бъде звършен. Това прогнозира областният управител на Смолян Захари Сираков в ефира на Радио Кърджали. Той увери, че от българска страна всички процедури са изпълнени за отварянето на пункта и изрази надежда, че поне до средата на тази година "Рудозем-Ксанти" да бъде отворен за..

публикувано на 19.04.24 в 14:52
Мирослав Шопов

Лош път до яз. "Кърджали" тревожи бизнеса

Приоритетно разходване на средствата от бюджета за туризъм за обекти, които са с най-голяма посещаемост препоръчват бизнесмени от бранша. Имат подозрения, че с пари от 85-те хиляди за финансиране на дейности по Програмата за развитие на туризма в община Кърджали ще бъдат асфалтирани селски улици в неатрактивни за туристите села, за да се изпълнят..

публикувано на 17.04.24 в 13:43