Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Подводните камъни в проекта за вятърни електроцентрали в Черно море

Георги Самандов

Тежък лобизъм, целящ изцяло корпоративни интереси. Определението е за Закона за енергията от възобновяеми източници в морските пространства, а мнението е на бившия заместник-министър на енергетиката в служебния кабинет на Стефан Янев Георги Самандов. Депутатите приеха законопроектa на първо четене през миналата седмица.

Проектът предлага министърът на енергетиката да провежда държавната политика в планирането, изграждането и експлоатацията на вятърните електроцентрали в морските пространства. Предвижда се да бъдат определени приоритетни зони по Черноморието, в които да се изграждат такива съоръжения, като те бъдат съобразени със зоните за риболов и отглеждане на аквакултури, със зоните за туризъм, за военни учения, защитени територии и морските пътища.

Документът прeдизвика множество критики както от еколози и представители на туризма, така и от рибарски сдружения.

Според Георги Самандов основният проблем в България е, че няма действаща енергийна стратегия. 

"Ние не знаем какво ще правим след 5,10, 15 или 20 години в енергетиката си. Подписват се договори за ядрени централи, затварят се ТЕЦ-ове, три пъти над капацитета на мрежата имаме запитвания за фотоволтаици и сега имаме едно "ново двайсет", което е с този проект на т. н. "офшорен вятър,", каза Самандов в предаването "Пост фактум".

Той допълни, че подсигуряването на инвеститорите е за сметка на данъкоплатците чрез "Договори за разлика", гарантирани от Фонд "Сигурност на електроенергийната система".

"Говори се за едни огромни полета, които ще бъдат комасирани по "светлия пример" на зърнепроизводството. Тоест, няма да има безброй малки полета, които да бъдат на десетки частни инвеститори, а само няколко компании ще имат правото да разработват, да речем, 5 хиляди мегавата или 10 хиляди мегавата. Имайте предвид, че най-модерните перки варират от 6 до 10 мегавата инсталирани мощности. Тоест за 12 хиляди мегавата инсталирана мощност в Черно море по първоначалния проект, ще са необходими 1200 перки", каза още бившия заместник-министър на енергетиката.

Самандов посочи, че в закона осигуряването на достъпа до енергийната мрежа ще стане също за сметка на българския данъкоплатец чрез министерството на енергетиката:

"Ще бъде за сметка на Електроенергийния системен оператор. Тоест - на брега системния оператор ще трябва да изгради съоръжения, които да поемат произведената от вятърните централи енергия. Имайте предвид, че тази инвестиция ще е за около един милиард лева," подчерта Самандов.

На 6 февруари вносителите на законопроекта организират кръгла маса с всички заинтересовани страни.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ

Д-р Владимир Славчев: Варненският некропол не е наша собственост. Той е притежание на нацията

Не са достатъчни средствата за археологическите разкопки на Варненския халколитен некропол. Това потвърди д-р Владимир Славчев, ръководител на археологическия екип. Нужни са около 50 000 лева, с които ще се удължи работата на терен и археолозите ще се приближат към пълното проучване на източния район на некропола.  Регионалният исторически музей..

публикувано на 26.04.24 в 10:15

"Пейзажът и градът" представя три творчески поколения в българското изкуство

Градската художествена галерия “Борис Георгиев” във Варна представя до 16 май тематичната изложба “Пейзажът и градът”. В нея са включени 43 произведения живопис на 37 художници от фонда на художествения музей, създадени от три творчески поколения в българското изкуство. Селекцията е на изкуствоведа Румен Серафимов, главен уредник в Галерията и куратор..

публикувано на 25.04.24 в 17:33

"Мелодия и ритъм на формата" - изложба на скулптора Ангел Атанасов във Варна

Градската художествена галерия “Борис Георгиев” във Варна представя самостоятелна изложба на Ангел Атанасов - скулптор, чиито творчески интереси са съсредоточени върху чистите форми. Изложбата включва 12 скулптури, изработени в бронз и 4 в дърво, обединени от името “Мелодия и ритъм на формата”. Ангел Атанасов завършва Националната художествена..

публикувано на 25.04.24 в 08:20
Факсимиле от проекта за трасе на лекото метро във Варна, публикуван в сайта на Община Варна

Арх. Христо Топчиев: Проектът за бул. „Цар Освободител“ дава приоритет на автомобилите

Разширението на бул. „Цар Освободител“ беше припознато като приоритетно за реализация и от новия екип на Община Варна. Предвидено е да се прави със смесено финансиране, общинско,  държавно и европейско, а най-вероятно и по Плана за възстановяване и устойчивост (ПВУ). П о този повод днес от администрацията организират  обществено обсъждане,  от..

публикувано на 24.04.24 в 07:58

Ани, която бяга с кауза и заразява с добро!

Да бягаш с кауза, за да помогнеш на друг. Това прави от близо две години Анна Христова, която е успешен маркетинг специалист. Макар и със сериозен дефицит на желязо, чисто здравословно, Анна се мобилизира, за да продължи да бяга с кауза и да заразява с добро още повече хора от своето обкръжение. Тя участва в маратони и полумаратони в..

публикувано на 23.04.24 в 16:08
Анна Заркова

Анна Заркова за събитията от убийството на Луканов и сега: Паметта ни се трие като червило с изтекъл срок на годност

Журналистът Анна Заркова ни връща към убийството на бившия премиер Андрей Луканов с новата си книга "Смъртта на Бялата лисица". Казва, че историята ѝ не е абсолютната истина, но е достоверен разказ, в който всички герои са истински личности - с изключение само на един - предполагаемият убиец. Неговата история е измислена, но в резултат на сериозни..

публикувано на 23.04.24 в 08:30