Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Крепостта Кранея до Кранево - за археолозите интересът е много голям, една от хипотезите е, че това е Карвуна

6
Независимо че крепостта Кранея не е проучена – разходката до там е приказно преживяване. Намира се на височина около 250 метра, вдясно след острите завои на Кранево в посока Зл. пясъци. Поема се по асфалтов път, водещ към военния обект. Красива природа и човешки следи, потъващи в горската шума, преплетени клони, нападали дървета. . Предполага се, че крепостта е разполагала с 37-40 кули общо. В момента от стените личат много малко останки над повърхността.

Античната и средновековна крепост Кранея се намира близо до Кранево, на 1.4 km южно по права линия от центъра на селото. Разположена е на хълм с плоска повърхност. В крепостта има военен обект, който до неотдавна беше ограден с телена мрежа. До него води асфалтов тесен път. 

На последното обществено обсъждане на бюджета в община Балчик новият кмет на Кранево Атанаска Иванова повдигна въпроса да се предприемат постъпки за работа по крепостта. От една страна, като място, което да се развива като туристическа пътека, и от друга, да разказва историята на местността. Тогава общинският кмет Николай Ангелов отвърна, че територията попада в природен парк "Златни пясъци", което ограничава човешката намеса.

Според историци този национален паметник е свидетелство за значителен средновековен център.

„За археолозите интересът е много голям" - допълва картината директорът на Историческия музей - Радостина Енчева, защото този паметник на културата не е проучван. Правени са само археологически обходи, откривани са керамика, кръстове. "Една от хипотезите е, че Карвуна се намира в Балчик, другата е, че се намира в Каварна, а преди 15-ина години излезе третата хипотеза от проф. Иван Сотиров, че Кранея не е Кранея, а е Карвуна. Това предизвика голям интерес у археолозите, искаха да проучват тази крепост, но за съжаление, имаше поделение и нямаше възможност" - припомня Енчева.

"П рез 2009 година, когато се договаряше съвместното провеждане на археологически проучвания между СУ „Св. Климент охридски“ и Исторически музей – Балчик, археолозите се насочихме към крепост Кранея, по която разкопки не са извършвани. Но за да се работи там, трябваше много разрешителни, тъй като влиза в горски фонд, затруднена достъпност, върху нея има военно поделение. За съжаление, заради това са нанесени поражения по крепостта“ – коментира намерението за развитие на местността директорът на балчишкия музей Радостина Енчева. 
Затова екипът преди 15 години насочва усилията си към късноантичната и ранносредновековна крепост в кв. Хоризонт в Балчик - най-голямата в България. Всяко лято там се извършат теренни археологически проучвания. По европейски проект на Община Балчик тя е частично реставрирана. "Това, че се намира в Балчик, е шанс да бъде разработена като туристически обект. За нея вече има изготвен археоплан, включващ алеи, музей и експозиционна зала с находките, регистрационни ателиета, сцена за събития от различно естество“ – убедена е Енчева, че тази има крепост има потенциал за развитие на културно-историческия туризъм. 

Нужни са години работа за разработването само на една крепост, не могат да бъдат проучени всички, но някои заслужават вниманието ни - убедена е Енчева.

Бившето военно поделение край село Кранево е построено върху крепостта Кранея и на практика там няма обект с културно-исторически елемент, който да е причина за развитие на туристическа пътека. Това отговори директорът на природен парк „Златни пясъци“, в чиято територия попада публичната държавна собственост, по повод предложението на кмета на Кранево местността да се развива като туристическа зона, която и да разказва историята на мястото.

„Извършили сме обход в целия имот 39459.15.560 на бивше военно поделение, находящ се в  м. Екренско кале,  попадащ в ПП "Златни пясъци".

При строежа на поделението крепостта Кранея е включена в границите на военното поделение.

Съгласно становище на Регионалния исторически музей - Добрич от 2016година при оглед на место е установено, че при изграждането на  пътя, сградния фонд, различните укрепления и подземни комуникации на поделението са разрушени крепостните съоръжения и арх.структури. Към днешна дата на нашата проверка на това място има само гора и остатъци от постройките на бившето поделение.

На практика там няма какво да се види, покаже или разкаже, не съществува обект/обекти с културно-исторически елемент, който да е цел за развитие на туристическа пътека“ – отговаря инж.Даринка Сарова.

Чуйте репортажа на Албена Иванова:




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ

Д-р Владимир Славчев: Варненският некропол не е наша собственост. Той е притежание на нацията

Не са достатъчни средствата за археологическите разкопки на Варненския халколитен некропол. Това потвърди д-р Владимир Славчев, ръководител на археологическия екип. Нужни са около 50 000 лева, с които ще се удължи работата на терен и археолозите ще се приближат към пълното проучване на източния район на некропола.  Регионалният исторически музей..

публикувано на 26.04.24 в 10:15

"Пейзажът и градът" представя три творчески поколения в българското изкуство

Градската художествена галерия “Борис Георгиев” във Варна представя до 16 май тематичната изложба “Пейзажът и градът”. В нея са включени 43 произведения живопис на 37 художници от фонда на художествения музей, създадени от три творчески поколения в българското изкуство. Селекцията е на изкуствоведа Румен Серафимов, главен уредник в Галерията и куратор..

публикувано на 25.04.24 в 17:33

"Мелодия и ритъм на формата" - изложба на скулптора Ангел Атанасов във Варна

Градската художествена галерия “Борис Георгиев” във Варна представя самостоятелна изложба на Ангел Атанасов - скулптор, чиито творчески интереси са съсредоточени върху чистите форми. Изложбата включва 12 скулптури, изработени в бронз и 4 в дърво, обединени от името “Мелодия и ритъм на формата”. Ангел Атанасов завършва Националната художествена..

публикувано на 25.04.24 в 08:20
Факсимиле от проекта за трасе на лекото метро във Варна, публикуван в сайта на Община Варна

Арх. Христо Топчиев: Проектът за бул. „Цар Освободител“ дава приоритет на автомобилите

Разширението на бул. „Цар Освободител“ беше припознато като приоритетно за реализация и от новия екип на Община Варна. Предвидено е да се прави със смесено финансиране, общинско,  държавно и европейско, а най-вероятно и по Плана за възстановяване и устойчивост (ПВУ). П о този повод днес от администрацията организират  обществено обсъждане,  от..

публикувано на 24.04.24 в 07:58

Ани, която бяга с кауза и заразява с добро!

Да бягаш с кауза, за да помогнеш на друг. Това прави от близо две години Анна Христова, която е успешен маркетинг специалист. Макар и със сериозен дефицит на желязо, чисто здравословно, Анна се мобилизира, за да продължи да бяга с кауза и да заразява с добро още повече хора от своето обкръжение. Тя участва в маратони и полумаратони в..

публикувано на 23.04.24 в 16:08
Анна Заркова

Анна Заркова за събитията от убийството на Луканов и сега: Паметта ни се трие като червило с изтекъл срок на годност

Журналистът Анна Заркова ни връща към убийството на бившия премиер Андрей Луканов с новата си книга "Смъртта на Бялата лисица". Казва, че историята ѝ не е абсолютната истина, но е достоверен разказ, в който всички герои са истински личности - с изключение само на един - предполагаемият убиец. Неговата история е измислена, но в резултат на сериозни..

публикувано на 23.04.24 в 08:30