Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Мария Георгиева - 30 години от живота на един училищен директор

Мария Георгиева
Снимка: личен архив

„Всеки, който мисли, че директорският стол е привлекателен, първо трябва да погледне страната на отговорностите и след това да погледне страната на облагите, ако въобще има такива.“ Това каза в интервю за Радио Варна Мария Георгиева, която е 30 години директор на Професионалната гимназия по горско стопанство и дървообработване „Николай Хайтов“ във Варна.

Днес Мария Георгиева е на пенсионна възраст и 2024 година може да е последната й година като директор на училището. В момента е обявен конкурс за директори на училища в цялата страна, включително и за гимназията, която тя ръководи. И това е естествен ход на нещата, казва още Мария Георгиева. Постъпва като учител в Професионалната гимназия по горско стопанство и дървообработване „Николай Хайтов“ през 1990-та. Четири години по-късно се явява на конкурс за директор на училището и го спечелва. През настоящата година Мария Георгиева, екипът й и учениците ще отбележат 100 години от създаването на училището. Подготвили са поредица от прояви, конкурси, концерти и събития, а кулминацията ще е съборът на преподаватели и възпитаници – бивши и настоящи, през май месец.

Следващият разговор с нея е за предизвикателството да докажеш себе си, за поемането на отговорности, за амбициите, които човек има, за умението да се довериш на хората, с които работиш и да не се предаваш пред трудностите в ежедневието.



Изборът

Бях провокирана през 1994 година и реших да докажа, че имам знания и възможности да управлявам училището. Амбицията не е добър съветник и аз с годините това го осъзнах. Но мисля, че това, което бях решила и благодарение на подкрепата на моите колеги учители, постигнахме добри резултати както с учениците, с различните форми на обучение, така също и с подобряване и разцвет на материалната база, което за една професионална гимназия не е за подценяване.

Ако някой си мисли, че сутрин директорът влиза и сяда в кабинета, това не е така. Директорът от портала се информира за състоянието на сградата, състоянието на учителите – здравословно, семейно и всякакво друго, както и за проблемите на учениците.

Директорският стол е много парлив. Директорът трябва да бъде винаги нащрек. Трябва да има план за работа както за деня, така и за седмицата, и за месеца. Трябва да изпреварва и да вижда събитията поне два-три месеца напред в училище и две-три години напред в сферата на образованието. В противен случай училището не може да върви напред.

Опитът

Научих много неща от моите колеги и винаги се съобразявам с тяхното мнение. Когато е трябвало да се вземат решения - допитвам се до тях, но често пъти директорът е изправен сам еднолично да взема решения, когато има огромен проблем и той си носи отговорността.

Конкурсът за нов директор

Ще се радвам, ако има успял. Ще си предадем съвсем цивилизовано т. нар. „власт“ и аз докато мога бих помагала, ако бъдещият наследник има желание да развие това училище.

Моят живот мина в това училище, създавайки с ясната мисъл, че всичко създадено остава тук, завинаги за следващите поколения.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ

Забравени пейзажи представя художникът Милчо Талев

 Галерия Ларго ще представи за първи със самостоятелна изложба във Варна Милчо Талев.  Експозицията се нарича „Забравени пейзажи“ и представя около 20 живописни платна, повечето създадени специално за представянето му във Варна. Чуйте още от разговора на репортера ни Ваня Славова с художника Милчо Талев:..

публикувано на 29.04.24 в 09:20

Д-р Владимир Славчев: Варненският некропол не е наша собственост. Той е притежание на нацията

Не са достатъчни средствата за археологическите разкопки на Варненския халколитен некропол. Това потвърди д-р Владимир Славчев, ръководител на археологическия екип. Нужни са около 50 000 лева, с които ще се удължи работата на терен и археолозите ще се приближат към пълното проучване на източния район на некропола.  Регионалният исторически музей..

публикувано на 26.04.24 в 10:15

"Пейзажът и градът" представя три творчески поколения в българското изкуство

Градската художествена галерия “Борис Георгиев” във Варна представя до 16 май тематичната изложба “Пейзажът и градът”. В нея са включени 43 произведения живопис на 37 художници от фонда на художествения музей, създадени от три творчески поколения в българското изкуство. Селекцията е на изкуствоведа Румен Серафимов, главен уредник в Галерията и куратор..

публикувано на 25.04.24 в 17:33

"Мелодия и ритъм на формата" - изложба на скулптора Ангел Атанасов във Варна

Градската художествена галерия “Борис Георгиев” във Варна представя самостоятелна изложба на Ангел Атанасов - скулптор, чиито творчески интереси са съсредоточени върху чистите форми. Изложбата включва 12 скулптури, изработени в бронз и 4 в дърво, обединени от името “Мелодия и ритъм на формата”. Ангел Атанасов завършва Националната художествена..

публикувано на 25.04.24 в 08:20
Факсимиле от проекта за трасе на лекото метро във Варна, публикуван в сайта на Община Варна

Арх. Христо Топчиев: Проектът за бул. „Цар Освободител“ дава приоритет на автомобилите

Разширението на бул. „Цар Освободител“ беше припознато като приоритетно за реализация и от новия екип на Община Варна. Предвидено е да се прави със смесено финансиране, общинско,  държавно и европейско, а най-вероятно и по Плана за възстановяване и устойчивост (ПВУ). П о този повод днес от администрацията организират  обществено обсъждане,  от..

публикувано на 24.04.24 в 07:58

Ани, която бяга с кауза и заразява с добро!

Да бягаш с кауза, за да помогнеш на друг. Това прави от близо две години Анна Христова, която е успешен маркетинг специалист. Макар и със сериозен дефицит на желязо, чисто здравословно, Анна се мобилизира, за да продължи да бяга с кауза и да заразява с добро още повече хора от своето обкръжение. Тя участва в маратони и полумаратони в..

публикувано на 23.04.24 в 16:08