Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Потомка на български изселници в Израел превърна лична трагедия в благотворителна инициатива

Изселниците от България и техните потомци са почитани в Израел като трудолюбиви и честни, отзивчиви и щедри хора.

Тя се казва Лина Балас и е собственичката една от големите PR агенции в Тел Авив. Баща й е бил войник в българската армия, а след преселването си в Обетованата земя израства от обикновен обущар до собственик на една от бутиковите обувни фабрики. Всичко започва от констатиране на неизлечима болест на племенника на Лина Балас, аспирант в телавивския университет и много интересен музикант.

Дори такава напреднала медицина, каквато е израелската, не успя да се справи с тумора в главата на момчето и след няколко уж успешни операции, стана ясно, че са плъзнали метастази по гръбначния му стълб. Изпратиха болния младеж в хоспис за безнадеждно болни към една от добрите болници на централен Израел. Майка му непрестанно дежуреше край леглото му. През деня се редуваха и други роднини. Често я откривахме рано сутрин заспала на стола до леглото на сина си. Дори няма кресла за посетителите. Директорката на хосписа обясни, че не достигат средствата от бюджета за подобряване условията на болните, а за придружителите просто не могат да мислят. Показа ми снимки на удобни кревати с дебел матрак и достатъчно компактни, за да се поставят през деня под леглото на болния, без да пречат на грижите за него. В началото поместих банкова сметка за набиране на средства за кревати за придружителите в интернет сайтове и във вестници, но почти нямаше реакция. Тогава реших да направя кампания на собствения си рожден ден. Нали съм PR на няколко от най-известните певци и балетни трупи на еврейската държава, та ги помолих да изпълнят без пари песни на двете партита, които организирах. Отделно те внесоха пари за благотворителната акция. Привлечени от новината, че могат да чуят и гледат заедно толкова известни изпълнители, пристигнаха дори не съвсем близки приятели. Условието бе вместо подаръци да внесат пари за креватите, всеки от които струва колкото е израелската равностойност на 900 лева. Успяхме да съберем сума колкото за 10 легла. Докато в завода изпълнят поръчката, племенникът ми изгасна. На всяко от леглата ще има надпис, че е дарение в памет на талантливия младеж" разказа Лина Балас за рубриката "Кутия на доброто" в предаването "Каста дива".




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Венцислав Тотев: Най-ценно е да бъдеш с хората, които обичаш

Най-ценно е да бъдеш с хората, които обичаш, на място, което обичаш и да правиш, каквото обичаш. Така накратко може да се обобщи житейската философия на днешния ни гост в рубриката "Горещи сърца".  Той се казва Венцислав Тотев, по образование ПР експерт, работил като учител и журналист, сега има собствен иновативен бизнес.  Тотев е един от..

публикувано на 26.05.24 в 05:51
Проф. д-р Елисавета Мусакова

Проф. д-р Елисавета Мусакова за средновековната ръкописна книга и палеографията

Палеографията е приложна наука, която изучава стари ръкописи. Улавя онези тънки моменти от мрачната средновековна атмосфера, в които кописти на светлината на свещ са преписвали старите текстове, за да множат знанията, вярата и да положат основата в красотата на писаното слово .  Много старание и култивирани умения са отличавали тези..

публикувано на 24.05.24 в 19:28

Калоян Цветков и географията като неугасващо любопитство и безкрайно пътешествие

Как човек може да превърне пътешественическата страст и любовта към природата в професия? Географът д-р Калоян Цветков е успял да постигне наглед трудната задача. Освен че изследва планетата като учен, Калоян споделя откритията си. Той е главен асистент в СУ "Св. Климент Охридски". Преподава и на децата в Националната..

публикувано на 20.05.24 в 17:26
Венци Йончев

Венци Йончев в "Горещи сърца": Не се принизявайте никога, живейте с дух!

Героят днес в рубриката "Горещи сърца" е с богато минало, усмихнато настояще и светло -  по думите му - бъдеще, въпреки че отдавна е минал 80 -та си годишнина.  Врачани често го срещат по улиците на града и кафенетата. През месец май вече е с загар, който привлича погледа в контраст със спортни къси панталони, маратонки и неизменната..

публикувано на 20.05.24 в 12:25

Сдружение "Добро сърце" е създадено, за да помага на хората

В рубриката „Горещи сърца“ ви предлагаме среща с Борислав Павлов. Той е на 35 години, от Пазарджик, и е председател на сдружение „Добро сърце“, което е създадено, за да помага на хората в нужда.   Идеята за създаването на  благотворителната организация е на трима млади хора, които в годините на Ковид пандемията, решават, че трябва да бъдат..

обновено на 12.05.24 в 06:09
Нургюл Салимова

Нургюл Салимова иска да остане в България, а преди всяка партия се обажда на майка си

"Засега съм тук и се надявам, че ще остана. От най-ранна детска възраст съм казвала, че искам да стана световен шампион с българското знаме. Работя за това и се надявам, че няма да има пречки по пътя ми". Това заяви пред БНР шахматиската Нургюл Салимова и  призна, че е получавала покани да се състезава за друга държава. Важно е шахът да става..

публикувано на 10.05.24 в 19:45
Райна Кабаиванска

Райна Кабаиванска: Стремя се да има предаване на знанията между поколенията!

"Христос Воскресе! Макар че, нямам навика да казвам това, защото съм комунистическо дете, родена съм 1934 г., израснала съм в комунистически режим и нямах понятие от религиозните празници, сподели за БНР оперната прима Райна Кабаиванска, един от най-значимите сопранови гласове през втората половина на XX век, музикална педагожка и общественичка. Тя живее..

публикувано на 07.05.24 в 11:35