Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Ярив Лернер: Йога е начин на живот

Фестивал в България събира йога инструктори от цял свят

7
Снимка: Славена Илиева

Много индустрии, свързани с киното, вече присъстват в България чрез заснемането на различни продукции у нас. Малцина обаче знаят, че тук се снимат и филми за различни йога практики, а световноизвестни учители по йога редовно посещават страната ни. Провежда се и традиционен тематичен фестивал.
   

Зад всичко това стои Ярив Лернер, който през 2011 година започва да снима филми за йога за сайта UDAYA. След това йога фестивалът, в който Лернер активно се включва, набира скорост.

„В началото правехме записи по време на фестивала, а после оставихме настрана записите и сe получи днешната форма на фестивала – една органична структура“, сподели пред „Хоризонт“ Ярив Лернер.

„Имаме 600 участници и те са от цял свят. А филмите, които правим за уеб сайта, са на английски, френски, испански. Самите учители, които са от различни държави, водят свои ученици. А те като се върнат у дома, споделят своите преживявания и впечатления от фестивала в България. И това се предава от уста на уста.“

„Що се отнася до музикантите, които участват, те са от световна величина, всеки един със свои стил и идентичност. През 2013 година записахме програма Liquid Asana Live, в която йога практиките са в съпровод на жива музика. Музикантите свиреха според движенията на тялото и дишането. Участници и музиканти се захранваха взаимно, водени от йога движения и ритми“, описа картината на фестивала Лернер.

По думите му подобни разпалват пламъка на йога по света. „Всички сме тук, за да практикуваме, да се усъвършенстваме, да се просветляваме... Всеки си „взима“ нещо ново, а после наученото го споделя с други.“

„За мен България е плодородна и богата земя. Йога наистина се разраства все повече през последните години. Разцъфва като цвете тук - подобно на експлозия. А ние като йога преподаватели се стремим там, където е ново и свежо, където учениците са жадни да научат, да изпробват... И това е нулевият център, това е точното място“, казва пред БНР друг известен инструктор - Дан Уорд.

Следващата година организаторите планират фестивалът да се проведе в Боровец заради големия брой участници, които всяка година нарастват с 10 – 15%. Това е като връщане към началото – първият фестивал е проведен именно в Боровец. Предвижда се повеждането на йога практики високо в планината.

За Ярив Лернер йога е обединение, свързване в една общност.

„Йога е начин на живот, не са само движения и пози. Днес още повече е необходимо да сме обединени, да сме заедно, да споделяме повече и да обърнем внимание на връзката с всеки един. Прекалено много се караме, спорим и това се наблюдава поради различията, които забелязваме. Трябва да се опитваме да стигаме по-често до съгласие и хармония. В живота имаме повече общи неща, отколкото различия“, убеден е Лернер.

„Това е преживяване. Човек трябва сам да го изпита. Можем много думи да изговорим за йога, но най-важна е опитността. Когато сте на урок - усещането, което имате след приключване на занятието. Това е и усещането, което ви кара отново да се върнете на постелката, към йога.“

Още за фестивала слушайте в звуковия файл.  

Снимки в галерията: Славена Илиева


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ

Животновъди ще блокират Подбалканския път. Отнемат им пасища

Животновъди ще блокират Подбалканския път през следващата седмица заради проблеми с пасищата. Блокадите започват от  4 юни. Животновъдите ще затварят пътя за един час дневно . Ще бъде вдигнат палатков лагер – " за да се види, че има хора в Подбалкана и да останат хора в България , да има бъдеще за децата ни", обяви пред БНР Тодор Диклиев,..

публикувано на 30.05.24 в 09:54
акад. Атанас Атанасов и Славена Родинова

Доайен в генетиката и млад предприемач - двама оптимисти за бъдещето на България

"Никой не може да ме обезсърчи, че България няма бъдеще." Това заяви пред БНР генетикът акад. Атанас Атанасов, участник в предстоящия  научен агрофорум на тема "Устойчива агрохранителна система – национален приоритет за продоволствената независимост на България“. На събитието, организирано от Министерството на земеделието и храните, ще бъдат..

публикувано на 30.05.24 в 08:59
Евгения Тагарева

Народно читалище "Христо Г. Данов - 1904" в Пловдив отбелязва 120 години от основаването си

Читалището е символ на стремежа към образование, духовно просвещение и национално единство. Ролята на читалищата в чествания като 24 май е изключително важна, защото именно те организират различни мероприятия, които подчертават значението на българската азбука, книжовност и културно наследство. За празника и ролята на читалищата в него, които..

публикувано на 27.05.24 в 14:58

В България проблемите на хората с хемофилия са неглижирани

Нужен е консенсус в решенията за повсеместно въвеждане на иновативните терапевтични подходи при децата с хемофилия за осигуряване на сигурна и щадяща профилактика на заболяването по време на тяхното израстване. Ключови сгради в страната светнаха в червено за Световния ден на хемофилията - 17 април. Време е здравните власти да обърнат внимание..

публикувано на 26.05.24 в 07:05

Българската хранителна банка спасява храна, за да я дарява на хората в нужда

Българската хранителна банка е спасила над 169 хиляди килограма храна през миналата година, която е на стойност над 2.2 милиона лева. Това съобщи пред БНР изпълнителният директор на фондацията Цанка Миланова. "Ние сме единствената лицензирана организация у нас, която прави необходимото поне част от храната да бъде спасена, за да достигне до хора..

публикувано на 26.05.24 в 05:30

България отпразнува 24 май

Президентът: Не може да си позволим да загърбим потенциала на нашите учени и преподаватели В седмицата, в която посрещнахме празника на българския език и славянската писменост, в цялата страна бяха организирани тържествени прояви и шествия. Празничното шествие в София започна от Министерството на образованието и науката, където стотици..

публикувано на 26.05.24 в 04:30

20 години памет за Христо Христов

Регионалният исторически музей „Стою Шишков“ се включи в Европейската нощ на музеите със специалното събитие – отбелязване на 20 години от изкачването на Еверест и гибелта на смолянския алпинист Христо Христов . На събитието бе прожектиран филма „Талай Сагар – между светлината и сянката“ – представящ успешната експедиция в Хималаите и покоряването на..

обновено на 26.05.24 в 04:21