Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

В ход е национална кампания за контрол над болестта

Проф. Иван Миланов: НЗОК плаща терапия и в късни стадии на Паркинсон

Модерните терапии са по-щадящи за пациента

Снимка: Pixabay

Този месец от Българско дружество по неврология и Пациентската организация на хората с късен Паркинсон обявиха Национална кампания за контрол над болестта. За целта в 7 града ще се провеждат безплатни прегледи за пациенти с установен Паркинсон.
    

Страната ни вече разполага с всички модерни методи за терапия и в късните фази на Паркинсон и те се заплащат от Здравната каса, уверява проф. Иван Миланов, председател на Българското дружество по неврология и изпълнителен директор на Университетската болница „Св. Наум“.

„Здравно-осигурителната каса вече десет години заплаща лечение, което се прилага тогава, когато всички медикаменти спрат да действат. С това лечение пациентът живее толкова, колкото му е отредено, тоест той няма да загине от Паркинсонова болест.“

Медикаментите, които болните от Паркинсон приемат на хапчета, предизвикват увреждане на рецептори в мозъка, защото концентрацията на лекарствата в кръвта се колебае много силно. Съвременното лечение доставя същото лекарство, но във вид на гел, директно в дванайсетопръстника, като компютърът го подава капково – така, както мозъкът по принцип го използва, пояснява проф. Миланов. Това по думите му елиминира усложненията и „пациентът може да си живее почти нормално“.

При повечето пациенти се отчита много добър ефект. Подобно лечение има с подкожно инжектиране на друг медикамент, който овладява непроизволните движения, а от година НЗОК заплаща и невро-хирургично лечение, при което се поставя стимулатор в мозъка.

Закъснялата диагноза - характерна за цяла Европа

От пациентската организация обмислят да изградят Дневен център за болни с Паркинсон в столицата.

Тревожен факт е, че идват все повече болни със закъсняла диагноза, от порядъка на 4 - 5 години, изтъкват специалистите. Това е характерно и за Европа, където 30% от пациентите се диагностицират с 2 до 3 години закъснение. Първите симптоми на заболяването са неспецифични. Характерни са  е треперенето, несръчност на едната ръка, впоследствие тя спира да се движи при ходене.

Има и модерен начин за диагностициране на Паркинсон, който се прилага у нас, посочва още проф. Миланов. Радиоизотоп се инжектира и неговото натрупване в мозъка се проследява с гамакамера. „И се вижда дали симптомите, които виждаме, наистина отговарят на Паркинсонова болест.“

Новости се очакват както в лечението, така и в профилактиката на Паркинсон, съобщи проф. Иван Миланов. Все още в клиничната практика не е влязъл нито един от новите медикаменти в изпитание.

В научните списания се популяризира нов експериментален метод, който се изразява в насочване на ултразвук, който унищожава определено ядро в мозъка. Очаква се, че този метод ще реши част от проблемите на пациентите, подобно на невро-хирургична операция, с тази разлика, че мозъкът не се отваря.

Ваксини могат да решат проблема в бъдеще

Проф. Миланов акцентира и върху варианта да се разработят и въведат ваксини. „Ако тези ваксини се окажат удачни, очаква се те да унищожат това, което се мисли, че е причинителят на Паркинсоновата болест.“

Кампанията „Върни си контрола над Паркинсона“ е насочена предимно към пациенти, които от години са на терапия, но чувстват, че тя все по-малко им помага. За пациентите е много важно да бъдат диагностицирани в прехода към късните фази на болестта, за да запазят качеството си на живот.

Късната болест на Паркинсон настъпва, когато пациентът все по-често се нуждае от минимум 5 дози медикамент дневно, а периодът без симптоми е само 2 часа дневно.

"Става дума за пациенти, които имат неудовлетворение от начина, по който им действат лекарствата. Диагностицирана Паркинсонова болест, която е примерно преди 2,5,10 години. В един момент те самите са установили, че невролозите, с които общуват, не се справят така, както им се ще. Увеличават се дози, дават се по-чести приеми и въпреки всичко, в крайна сметка не се постига качествен живот, който пациентът иска. Ето, тези пациенти са най-подходящи в тези дни, които са обявени в момента, да отидат на преглед", коментира проф. Лъчезар Трайков, ръководител на Катедрата по неврология в УМБАЛ “Александровска”.

Темата е разгледана в звуковия файл. 

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Снимката е илюстративна

Фермер: Няма недостиг на мляко в България, целта е внос на евтино сухо мляко от Украйна

От правителството и депутатите зависи докога ще продължава този нерегламентиран внос на сухо мляко най-вече от страни, които не са членки на ЕС . Това заяви пред БНР Димитър Шопов, председател на Асоциацията за развъждане на черношарена порода в България. Асоциацията обединява фермери, които произвеждат над 60% от млякото в страната...

публикувано на 26.04.24 в 09:55

Проблеми с вноса на работна ръка за туризма, сигнали за искани подкупи в консулства

"Парите за заплати в туризма се увеличиха в пъти. Добре платени са и най-неграмотните ни служители. Но кадри в България няма ".  Това заяви пред БНР Веселин Налбантов - зам.-председател на Българската хотелиерска и ресторантьорска асоциация. В тази връзка той отбеляза и проблема с демографския срив в страната . Според него освен това..

публикувано на 25.04.24 в 11:16

Разхищаваме 68 кг храна годишно на човек от населението

Разхищението на храни е риск както за продоволствената сигурност, така и за околната среда. Според Организацията на ООН за прехрана и земеделие близо 1/3 от храните, произведени по света, се губят или разхищават . В ЕС всяка година става дума за почти 59 милиона тона храни, а това се равнява на 131 кг отпадъци на човек годишно. Доклад на..

публикувано на 25.04.24 в 09:08
Български производители изливат млякото си в знак на протест срещу политиките в сектора

Украински млекопреработватели искат по-голям внос у нас. Българските: Не достига суровото мляко, трябва сухо

Украински млекопреработватели и производители на суровини искат да увеличат вноса си у нас . Това стана ясно от срещата във Велико Търново между Украинската асоциация на млекопреработвателите с Българската асоциация на млекопреработвателите. Българските им колеги казват, че има сериозен недостиг на суровини у нас, защото животновъдите са намалили..

публикувано на 24.04.24 в 07:40
Доц. Ангел Кунчев

Доц. Кунчев пред БНР: Все още не е обявена епидемия от коклюш. Очаква се заповед до края на седмицата

Главният държавен здравен инспектор доц. Ангел Кунчев потвърди пред БНР, че все още не е обявена епидемия от коклюш.  Очаква се да бъде издадена заповед на здравния министър до края на тази седмица. Но днес през цялото време доц. Кунчев говореше за епидемия, посочи здравният репортер на Националното радио Елена Бейкова. Е-обучение..

публикувано на 23.04.24 в 17:32
проф. д-р Андрей Чорбанов

Проф. Андрей Чорбанов: Ваксината срещу коклюш не е за възрастни. Крие риск от тежки нежелани реакции

Една от причината за пробива в имунизационното покритие са новите тенденции при разработването и създаването на ваксини – натискът те да бъдат абсолютно безвредни и абсолютно ефикасни. Колкото по-безвредна е една ваксина, толкова по-малко имуногенна и по-малко активна е тя . Това обясни пред БНР имунологът проф. д-р Андрей Чорбанов, депутат..

публикувано на 23.04.24 в 10:43
Софийски университет “Св. Климент Охридски”

Сградата на СУ е в изключително тежко състояние, има нужда от основен ремонт

Ректорът на Софийския университет "Св. Климент Охридски" проф. Георги Вълчев алармира пред БНР, че сградата на най-старото висше училище в България, както и тази на университетската библиотека, са в изключително тежко състояние . Редица ректори молят държавата да отпусне необходимите средства за основен ремонт и на Ректората, и библиотеката...

публикувано на 23.04.24 в 10:16