Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Антон Иванов: Токът за битовите клиенти ще поскъпне на либерализирания пазар

Антон Иванов
Снимка: БНР

Токът за бита ще поскъпне след пълната либерализация на пазара, каза в интервю за БНР Антон Иванов от Българския енергиен и минен форум. Той не се ангажира с прогноза за процента на поскъпване на цената на тока, но направи сравнение с Румъния: 

"Мога да дам за пример, че в съседна Румъния, където либерализираха пазара за бита, цените са от порядъка на 30% по-високи от тези в България, но не мога да се ангажирам какво изражение може да има това у нас."

Разумният начин е да се даде една плавна крива на нарастване, което да е от порядъка на 5%, но във всички случаи под 10 процента на годишна база, посочи експертът.

"Тогава би могло да се намерят съответните инструменти за междинна компенсация на този ръст, но скокообразно нарастване на цените аз не го виждам като реална алтернатива."

Не може да очакваме при нас цените да бъдат по-ниски от това, което виждаме в съседните европейски страни, коментира Иванов.

"Няма откъде да дойдат тези цени, обективно себестойността на електрическата енергия е значително по-висока от тази, която ние плащаме в бита."

За либерализацията в енергийния сектор се говори от 2016, когато излезе докладът на Световната банка. Процесът трябваше да приключи в петгодишен период, но не е спазен тозисрок. Прави се заявка за постепенна либерализация, която да приключи вероятно към 2025 година, допълни Антон Иванов.

"Прави се заявка за една комбинация между регулиран дял в нашите фактури и един дял, който да е на свободен пазар, което е една сложна комбинация. Първо заявката беше за 30% дял на свободната цена, сега последно се каза: 20 процента", отбеляза Антон Иванов в предаването "Хоризонт до обед".

Все още рамката за тази либерализация не е изяснена. Едно такова действие ще е съпроводено с много дълбоки промени в законите, не само на енергетиката, и с уреждане изцяло на статута на уязвимите енергийни потребители, където по думите на Иванов е разковничето.

Потребителите ще имат възможност, ако имат желание да избират от доставчици на свободния пазар, които от своя страна имат желание да предоставят тази услуга, обясни Антон Иванов относно дела от сметката, който ще бъде либерализиран.

„В момента, както изглежда, това просто ще засили позициите на електроразпределителните предприятия, защото те ще бъдат тези, които основно ще доставят както електрическата енергия на регулирани цени, така и електрическата енергия на „свободно договаряни цени“, подчерта той.

При положение, че цените на регулирания пазар са значително по-ниски от тези на свободния пазар, регулираният пазар е форма човек да спести значими разходи и всеки прави своя избор от тази позиция, допълни експертът.

„Не виждам никакъв стимул освен принудителен  хората да правят избор за свободния пазар", изтъкна Антон Иванов. „Казва ни се, че се прави за наше добро, защото конкуренцията ще ни даде повече възможности, но всички са достатъчно ориентирани, за да разберат, че в крайна сметка ще плащат по-висока сметка."

„Не може до безкрайност да продължава тази дуалност – хем да имаме свободен пазар, хем да имаме регулирани цени, хем тези регулирани цени да обхващат целия битов сегмент, хем да обхващат и малките фирми“, категоричен е експертът.

"Никой обаче не знае кога тази безкрайност трябва да свърши. И затова докато нямаме някаква принудителна санкция, най-вероятно по линия на Европейския съюз, ние ще продължаваме да си говорим, да казваме, че е много сложно, да казваме, че нашият проблем са ниските доходи. Вярно е, че са ниски нашите доходи, но трябва да се отбележи, че миналата година цената на електрическата енергия с големи усилия беше вдигната 2%, а доходите ни са се повишили според статистиката с 10%".

Едно от притесненията на индустрията е, че те носят тежестта на онази част, която е на регулирания пазар, обобщи Антон Иванов.

"И една от тезите, в които има известна доза истина е, че когато всички са на либерализиран пазар, т.е. всички са поставени при еднакви условия, то тогава изкривяванията, които ние сега виждаме на свободния пазар, ще бъдат намалени. В това има доза истина, но когато говорим за цените, те ще бъдат по-високи, отколкото сега на регулиран пазар. Никой не може да каже колко."

Цялото интервю слушайте в звуковия файл.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Джулиан Асандж

Британски съд разреши на Джулиан Асандж да обжалва екстрадирането си в САЩ

Основателят на "Уикилийкс" Джулиан Асанж ще може да подаде нова жалба срещу екстрадирането му в САЩ, постанови Върховният съд на Обединеното кралство. Джулиан Асандж получи разрешение да обжалва заповедта да бъде изпратен в САЩ, за да бъде съден за изтичане на военни тайни, свързани с войните в Афганистан и Ирак. Решението означава, че Асанж..

публикувано на 20.05.24 в 15:47
Служебният премиер Димитър Главчев.

Премиерът Главчев е възложил на ДАНС проверка по казуса със Симеоновския лифт

Служебният премиер Димитър Главчев е възложил на Държавна агенция "Национална сигурност" проверка на фактите и обстоятелствата, довели до преустановяване на функционирането и на последното лифтово съоръжение в парк "Витоша", съобщават от правителствената пресслужба. На "Московска" 33 си прехвърлят топката и се обвиняват за лифтовете на Витоша..

публикувано на 20.05.24 в 15:24
Международен наказателен съд

МНС в Хага поиска заповед за арест на Нетаняху, Галант и на лидери на "Хамас"

Международният наказателен съд е поискал заповед за арест на израелския министър-председател Бенямин Нетаняху и министъра на отбраната Йоав Галант за предполагаеми военни престъпления в Ивицата Газа, обяви Главният прокурор на МНС Карим Хан, съобщават Ройтерс и CNN. Обвиненията срещу Нетаняху и Галант включват "предизвикване на изтребление,..

публикувано на 20.05.24 в 15:12

Руската армия е превзела село в Луганска област

Руската армия е превзела село Белогоровка в украинската Луганска област, съобщи министерството на отбраната в Москва, цитирано от "Франс прес." Селището е едно от малкото в областта, които все още се намираха под украински контрол.   В същото време Украйна съобщи, че контролира около 60% от граничния град Вовчанск в Харковска област на фона на..

публикувано на 20.05.24 в 14:53

На "Московска" 33 си прехвърлят топката и се обвиняват за лифтовете на Витоша

Спирането на Симеоновския лифт е недопустимо и дава право на Общината да си върне лифтовете на Витоша, твърдят общинските съветници от ГЕРБ-СДС.  Столична община веднага трябва да наложи на собственика предвидената по договор неустойка от над 8 млн. лева. Нямаме нито един работещ лифт, което е фрапиращо неизпълнение на договора. Това е..

публикувано на 20.05.24 в 14:38

Проблеми с матурата по английски език във В. Търново

Във Велико Търново е имало закъснение с началото на матурата по английски език и затруднения с аудиотехниката за възпроизводство на текстовете. За това сигнализираха в БНР зрелостници, които днес се явиха на държавния зрелостен изпит.  От Регионалното управление на образованието заявиха, че не са получили писмен сигнал за проблема от училището...

публикувано на 20.05.24 в 14:33
Горан Благоев

Горан Благоев: Новият Сливенски митрополит ще е много важен за лобитата при избор на патриарх

Светият синод има голям интерес да избере нов Сливенски митрополит, той е много важен на коя страна ще се наклонят везните при избора на патриарх.  Това мнение изказа пред БНР журналистът и историк Горан Благоев и коментира: "Опасявам се, че този нов митрополит, в зависимост от това накъде ще се наклонят везните, ще премине към едно от двете..

публикувано на 20.05.24 в 14:33