Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

2019: Отбраната на България

Снимка: БГНЕС

Милиарди за нови изтребители, милиони за ремонти на стари учебни машини и купуване на втора ръка кораби. Така Министерството на отбраната ще изпрати 2019-а година. От политическия избор за въоръжение, което да ни служи за десетилетия напред, до липса на кадри, поне засега, които един ден да бъдат търсени и чрез задължителна казарма, се простират събитията във военния сектор.

В годината, в която НАТО отбеляза 70-ата си годишнина, а България 15-ата от членството си в Алианса, страната ни реши да направи най-мащабната покупка на техника - нови самолети. Първата от 30 години покупка за 2,2 милиарда лева от САЩ беше обоснована с нуждата от засилване на евроатлантическите способности, но превърна разговорите между политическото ръководство на министерството и президентството почти в битка.

Като бивш военен пилот президентът Румен Радев искаше нова техника за армията ни, но като президент и върховен главнокомандващ постави под съмнение решението на правителството да даде милиардите.

Преди да се стигне до поръчката, тежки политически дебати трябваше да обосноват решението за старта на преговорите.

Заради плащанията на самолетите България емитира няколко пъти дълг. И това бяха само част от мотивите, заради които Румен Радев наложи вето. 

Четири бойни самолета ще бъдат доставени до края на 2023 г., а последните – в началото на 2024 г. Договорите не включват изграждането на необходимата инфраструктура. За това в следващите три години правителството е предвидило около 900 милиона лева. Първата сума ще бъде дадена през 2020-а.

Заради многото плащания обаче останалите два проекта остават нереализирани - министърът на отбраната Красимир Каракачанов не сподели притеснения за забавянето на модернизацията на военноморските и сухопътните войски.

През 2019-а не се сбъдна желанието на командира на Военноморските сили контраадмирал Митко Петев да има нови кораби.

Сроковете за предложения от българската „Делфин“, германската „Люрсен“ и италианската „Финкантиери“ бяха удължавани няколко пъти. Но само чуждите компании подадоха оферта. Договорът за корабите се чака през пролетта на 2020-а.

Догодина се чака и решението какво ще се случи с проекта за Сухопътните войски. Четири са компаниите - германска, финландска, френска и швейцарска. Те се борят за доставката на 150 машини за три батальонни бойни групи, допълнително оборудване, както и обучение. 533 млн. лева за периода 2020 - 2022 г. са записани за проекта в средносрочната бюджетна рамка. А от Министерството на отбраната казаха наскоро, че е съставена схема, която да намали от 12 на 9 годините за плащане. Но командващият войските генерал-майор Михаил Попов каза при отбелязване на 134-тата годишнината, че не е оптимист. 

С договори за 2,2 млрд. лева за самолети и планирани още толкова за бронираните машини и патрулните кораби завършва годината за Министерството на отбраната. Сметки, които дават повод дори на премиера Бойко Борисов да се похвали при срещата си с американския президент Доналд Тръмп, че разходите на България за отбрана през тази година са достигнали 3,1 на сто от БВП.

Модернизацията вървеше заедно и с критиките - че страната ни дава милиони за поддръжка на старите машини. Последните - 16 милиона лева, отпуснати за подмяна на двигатели на осем самолета МиГ-29 по договор с Русия. Или критиките за идеите, че отново Русия може да ремонтира щурмовите самолети СУ-25. Ремонтът на учебните военни самолети ЕЛ-39 в Украйна бяха дадени на прокуратурата.

През годината военният министър Красимир Каракачанов отчете, че специалната кампания за набиране на войници е успешна. Близо 5000 души е недостигът. И то от години. Затова в плановете на министерството за догодина продължава да стои идеята за възстановяване на доброволната казарма. 

Обзор по темата можете да чуете в звуковия файл.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Кипър регистрира в ЕС местна розова вода като защитен продукт

Кипър ще регистрира в Европейския съюз местна розова вода като продукт със "защитено географско указание", съобщи министърът на земеделието и развитието на селските райони Мария Панайоту. Днес и утре в кипърската "розова долина" се провежда 16-ото издание на Фестивала на розата. Досието на "Розова вода от Агрос" – селото в планината Тродос,..

публикувано на 18.05.24 в 19:50

Фондът за социално осигуряване на Кипър - жизнеспособен поне до 2080 г.

Фондът за социално осигуряване на Кипър е устойчив и финансово жизнеспособен поне до 2080 г., показват резултатите от извършеното от Международната организация по труда /МОТ/ актюерско проучване. За дългосрочната му стабилност допринасят със заплатите и вноските си и многото българи, които работят на острова. Приходите във фонда от осигурителни..

публикувано на 18.05.24 в 19:46
12-годишния тогава Александър, който изчезна в района на Перник, трогна цяла България

Сашко от Перник отново се изгуби, откриха го за по-малко от час

Сашко от Перник, който през 2022 г. се изгуби за 9 дни в гората, беше издирван отново от полиция и жандармерия. За щастие, момчето бе намерено за по-малко от час. Това съобщи БиТиВи. Сигнал е получен в 17:45 часа от бащата на Сашко, че при разходка в гората между БЧК Лозен и Лозенски манастир детето се е загубило. В 18:40 часа Сашко е..

публикувано на 18.05.24 в 19:42

Певец, печелил "Санремо", е новият носител на наградата Amnesty International Italia

Носител на наградата Amnesty International Italia за 2024 г. е певецът Диодато, който спечели „Санремо“ през 2020-а година. Диодато е носител на наградата на Amnesty International Италия заради песента си La mia terra (Моята земя). Композирана е за филма Palazzina LAF на режисьора Микеле Риондино.  По тази линия, Диодато е и носител на..

публикувано на 18.05.24 в 19:36
За да се получи еко сертификат „Син флаг“ един плаж трябва не само да има чиста вода, но също така да отговаря на още 32 критерия относно чистотата, управлението на околната среда и организация, образование и информация за околната среда, безопасност за посетителите и услуги, както и за защита на природата, на брега и крайбрежната зона.

465 плажа в Италия получиха "син флаг"

465 плажа в Италия получиха син флаг тази година, който е най-разпространеното и общопризнато международно отличие за качеството на крайбрежните зони в целия свят Отличени са 14 италиански морски курорта. Син флаг ще се развява на 465 плажа, принадлежащи на 236 общини - един рекорд в сравнение от преди 3 години, когато тези плажове бяха само 201...

публикувано на 18.05.24 в 19:22
Пропалестинска демонстрация в Лондон, архив.

Голяма пропалестинска демонстрация в Лондон

В Лондон е в ход голяма пропалестинска демонстрация, която съвпада с отбелязването на 76-тата годишнина от "Накба" - дума на арабски, която означава "катастрофа" и се използва от палестинците, за да опишат възникването на Израел.  Кампанията за палестинска солидарност (PSC), която организира протеста, заяви, че походът, започнал близо до сградата на..

публикувано на 18.05.24 в 19:07
Саломе Зурабишвили

Президентът на Грузия наложи вето върху спорния Закон за чуждестранното влияние

Президентът на Грузия Саломе Зурабишвили наложи вето върху спорния Закон за чуждестранното влияние, който беше приет на фона на масови протести. Ветото обаче има по-скоро символичен характер предвид съотношението на силите в парламента. В телевизионно изявление Саломе Зурабишвили обясни, че е наложила вето на закон, който противоречи на..

публикувано на 18.05.24 в 18:54