Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

2019: Въздух - мръсен, вода - няма

Язовир „Студена“
Снимка: БТА

И тази година природата не пропусна да ни напомни, че следите от човешката дейност или бездействие стават все по-забележими и все по-разрушителни. Мръсният въздух убива 15 000 души годишно у нас, а през последните месеци хиляди са потърпевшите от хронично безводие.

Какво дишаме е въпросът, който все по-често задават столичани и жителите на по-големите градове. През зимата, когато комините запушат, а колоните автомобили бълват отровни газове, проблемът става особено остър в София.

В Благоевград и в Перник хората се борят срещу комините на ТЕЦ-овете, в Бургас и в Русе месеци наред власти и граждани търсят източниците на замърсяването, а десетките проверки и протести остават без резултат.

Програма за намаляване на замърсяването е рецептата на Столичната община за справяне с проблема. Тя включва поставяне на филтри на комините в някои квартали и подмяна на печките на твърдо гориво с по-екологични отоплителни уреди. А също и поетапна подмяна на старите автобуси на градския транспорт с газови и с електрически. Борбата за по-чист въздух трябва да е приоритет за цялото общество, смята столичният кмет Йорданка Фандъкова. Екоминистърът Нено Димов е категоричен, че качеството на въздуха е пряко свързано с икономическото развитие.

В търсене на работещи решения столичната управа въведе безплатни паркинги и зелено билетче за градската мрежа. Кметът Фандъкова поиска горенето на битови отпадъци да се криминализира, парламентът прие предложението, а предвидените наказания оповести председателят на правната комисия Анна Александрова.

И докато столичани се борят с мръсния въздух, язовир „Студена" почти пресъхна, а цял Перник и околните села останаха на сухо. Не помогнаха нито протестите, нито последвалите ги оставки.

Цялата държавна машина се втурна да търси решения за излизане от кризата. Повече на думи, отколкото на дела. Чуха се различни идеи, някои доста екстравагантни - като свързване на пернишкото водоснабдяване с водопровода на столицата, например. Намесиха се и политиците, но само за да обвинят управляващите за проблемите с водата.

Стана ясно, че проблемът с водоподаването е актуален и в други градове, а засегнатите са хиляди.

След направената проверка прокуратурата в Перник излезе със становище, че вина имат министерствата на регионалното развитие и на околната среда заради допуснато бездействие.

За капак, на връх кризата Комисията за водно и енергийно регулиране обсъди нови цени на водата в много български градове, сред които и Перник. Предвид ситуацията увеличението се отложи. Предколедно перничани обявиха бедствено положение и подновиха протестите с искане за оставки.

Едва в края на седмицата започна проспаното с години запушване на дупки в амортизираната ВиК мрежа и търсене на алтернативни водоизточници. Никой не се ангажира с прогноза кога ще свърши кризата. Едно обаче е сигурно - перничани ще посрещнат новата година на площада, но не с Дунавско хоро, а с актуалния химн на града: „Перник нема вода“.

Обзор по темата можете да чуете в звуковия файл.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Спасителна акция след инцидент в Будапеща.

Поне две жертви на инцидент в Дунав край Будапеща

Двама души са загинали и петима са в неизвестност след инцидент на река Дунав, северно от Будапеща, при който се предполага, че са се сблъскали малка моторна лодка и туристически кораб. Открити са телата на един мъж и една жена. Провежда се операция за издирване на изчезналите.

публикувано на 19.05.24 в 13:50
Роберт Фицо

Състоянието на Фицо - сериозно, но стабилно

Състоянието на словашкия премиер Роберт Фицо, който беше прострелян по-рано тази седмица, остава сериозно, но стабилно, а прогнозата е положителна, заяви вицепремиерът Роберт Калиняк, цитиран от Ройтерс. Той ще остане за лечение в Банска Бистрица, засега не се планира прехвърлянето му в друг град. Най-страшното отмина, каза още Калиняк...

публикувано на 19.05.24 в 13:43
Журналистът и писател Симеон Гаспаров

Симеон Гаспаров: В моите книги аз съм търсил не американската, а българската мечта

Няма да гласувам, защото не съм живял последните 6 месеца в България, не искам с моя глас да объркам съдбата на хората и на децата на България. Това заяви в интервю пред БНР журналистът и писателят Симеон Гаспаров, който от десетки години живее в Чикаго, САЩ. При голям интерес и с успех премина снощи премиерата на новата му книга „Ефектът..

публикувано на 19.05.24 в 13:28

Над 100 чувала с отпадъци са събрани при почистването на р. Драговищица край Кюстендил

Над 100 чувала с отпадъци са събрани при акцията по почистването на река Драговищица, организирана от сдружението "Балканка" и Общината в Кюстендил. Реката е замърсена и откъм Сърбия. Кметът на Кюстендил инж. Огнян Атанасов, който се включи лично в почистването, заза за БНР, че ще изпрати второ писмо до екоминистерството за мониторинг за чистотата..

публикувано на 19.05.24 в 13:07
Константин Фиданчев и Стефани Митева

Национален фолклорен конкурс "Напеви от Северозапада" в Монтана

Монтана е домакин на двудневен Националния фолклорен конкурс "Напеви от Северозапада". Към 600 деца от цяла България пеят и танцуват на сцената на Младежкия дом. Проявата стартира вчера с раздел "Народно пеене". Днес конкурсната програма продължава с изпълненията на децата от разделите “Хореография”, “Инструменталисти” и  “Фолклорни..

публикувано на 19.05.24 в 13:07
Маргаритис Схинас

Схинас: Нужно е европеизиране на Балканите, не балканизиране на Европа

Заместник-председателят на Европейската комисия Маргаритис Схинас коментира пред гръцките медии последствията за Скопие, ако не спазва Преспанския договор. Схинас заяви пред медии от Солун поведението на новото политическо ръководство в Скопие. Схинас каза, че е належащо "европеизиране на Балканите, а не балканизиране на Европа". Той..

публикувано на 19.05.24 в 12:51
Музеят във Висшето училище по телекомуникации и пощи

Музеят във Висшето училище по телекомуникации и пощи с участие в нощта на музеите

През изминалата нощ се проведе Двайсетото издание на Европейската Нощ на музеите . Повече от 50 музея и галерии останаха отворени до малките часове на нощта. Един от тях беше Музеят във Висшето училище по телекомуникации и пощи .  Телефони с шайба, телеграфни апарати с морзов ключ , 8-битови персонални компютри, български лампови..

публикувано на 19.05.24 в 12:33