Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Първи арест на действащ министър – акцент на седмицата у нас

Нено Димов на заседанието на специализирания наказателен съд, който в събота го остави за постоянно в ареста.
Снимка: БТА

За първи път действащ министър бе арестуван. Нено Димов бе отведен от кабинета си и оставен за постоянно в ареста, откъдето подаде оставка. Причината - престъпно бездействие заради ситуацията в Перник, където безводието продължава.

Показната акция обаче не успокои гражданите, които за пореден път протестираха с искане за спешни мерки срещу и назоваване на виновните за кризата.

ВиК секторът е проблемен на много места в страната, заради което започна цялостната му проверка.

Междувременно евродепутати поискаха обяснение от Еврокомисията за случващото се у нас и за ефективността на усвояването на еврофондовете за обновяването и изграждането на водна инфраструктура.

Арестът на Нено Димов не успокои и опозицията. БСП още настоява за вот на недоверие заради водната криза, а от следващата седмица ще започнат консултации с останалите парламентарни политически сили.

Вицепремиерът Красимир Каракачанов изрази недоволство единствено Нено Димов, който бе в кабинета от квотата на ВМРО, да бъде посочен като виновен, а премиерът Бойко Борисов посочи, че темата е „коалиционен въпрос“.

Очаква се и през следващите дни да бъде назован новият министър на околната среда и водите.

Премиерът Борисов успокои превозвачите

Успокоени се оказаха превозвачите, които се отказаха от масовия протест, насрочен за понеделник. След спешна среща при премиера Бойко Борисов, бе поет ангажимент за отлагане на въвеждането на тол системата до март и тримесечен тестов период с по-ниски тол такси.

През юни ще бъде направен преглед на ситуацията, подчерта обаче регионалният министър Петя Аврамова.

Стартира Стратегическият диалог със САЩ

Тази седмица бе ключова и в геополитически план. България обяви, че ще участва като акционер с 20% в газовия терминал в Александруполис, а стъпката бе одобрена от Съединените щати.

Началото на стратегическото партньорство с Вашингтон бе поставено в София, а в същия ден Борисов присъства на откриването на газопровода „Турски поток“.

Заедно с президентите на Турция, Русия и Сърбия Борисов обсъди актуални въпроси, сред които и конфликта в Близкия изток.

Заради него ден по-късно президентът Румен Радев заседание на Консултативния съвет за национална сигурност.

Това са само част от ключовите теми от седмицата, които може да чуете в обобщението на Марта Младенова 



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Снимката е илюстративна

Фермер: Няма недостиг на мляко в България, целта е внос на евтино сухо мляко от Украйна

От правителството и депутатите зависи докога ще продължава този нерегламентиран внос на сухо мляко най-вече от страни, които не са членки на ЕС . Това заяви пред БНР Димитър Шопов, председател на Асоциацията за развъждане на черношарена порода в България. Асоциацията обединява фермери, които произвеждат над 60% от млякото в страната...

публикувано на 26.04.24 в 09:55

Проблеми с вноса на работна ръка за туризма, сигнали за искани подкупи в консулства

"Парите за заплати в туризма се увеличиха в пъти. Добре платени са и най-неграмотните ни служители. Но кадри в България няма ".  Това заяви пред БНР Веселин Налбантов - зам.-председател на Българската хотелиерска и ресторантьорска асоциация. В тази връзка той отбеляза и проблема с демографския срив в страната . Според него освен това..

публикувано на 25.04.24 в 11:16

Разхищаваме 68 кг храна годишно на човек от населението

Разхищението на храни е риск както за продоволствената сигурност, така и за околната среда. Според Организацията на ООН за прехрана и земеделие близо 1/3 от храните, произведени по света, се губят или разхищават . В ЕС всяка година става дума за почти 59 милиона тона храни, а това се равнява на 131 кг отпадъци на човек годишно. Доклад на..

публикувано на 25.04.24 в 09:08
Български производители изливат млякото си в знак на протест срещу политиките в сектора

Украински млекопреработватели искат по-голям внос у нас. Българските: Не достига суровото мляко, трябва сухо

Украински млекопреработватели и производители на суровини искат да увеличат вноса си у нас . Това стана ясно от срещата във Велико Търново между Украинската асоциация на млекопреработвателите с Българската асоциация на млекопреработвателите. Българските им колеги казват, че има сериозен недостиг на суровини у нас, защото животновъдите са намалили..

публикувано на 24.04.24 в 07:40
Доц. Ангел Кунчев

Доц. Кунчев пред БНР: Все още не е обявена епидемия от коклюш. Очаква се заповед до края на седмицата

Главният държавен здравен инспектор доц. Ангел Кунчев потвърди пред БНР, че все още не е обявена епидемия от коклюш.  Очаква се да бъде издадена заповед на здравния министър до края на тази седмица. Но днес през цялото време доц. Кунчев говореше за епидемия, посочи здравният репортер на Националното радио Елена Бейкова. Е-обучение..

публикувано на 23.04.24 в 17:32
проф. д-р Андрей Чорбанов

Проф. Андрей Чорбанов: Ваксината срещу коклюш не е за възрастни. Крие риск от тежки нежелани реакции

Една от причината за пробива в имунизационното покритие са новите тенденции при разработването и създаването на ваксини – натискът те да бъдат абсолютно безвредни и абсолютно ефикасни. Колкото по-безвредна е една ваксина, толкова по-малко имуногенна и по-малко активна е тя . Това обясни пред БНР имунологът проф. д-р Андрей Чорбанов, депутат..

публикувано на 23.04.24 в 10:43
Софийски университет “Св. Климент Охридски”

Сградата на СУ е в изключително тежко състояние, има нужда от основен ремонт

Ректорът на Софийския университет "Св. Климент Охридски" проф. Георги Вълчев алармира пред БНР, че сградата на най-старото висше училище в България, както и тази на университетската библиотека, са в изключително тежко състояние . Редица ректори молят държавата да отпусне необходимите средства за основен ремонт и на Ректората, и библиотеката...

публикувано на 23.04.24 в 10:16