Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Журналистът Георги Милков:

Хаосът в Либия ще продължи, докато основните играчи не намерят друго решение

Георги Милков - специален кореспондент на в. „24 часа“
Снимка: БГНЕС

Скептицизмът за ситуацията в Либия е разумен, хаосът ще продължи, докато основните сили, които подкрепят двамата играчи на терен – Файез Сарадж в Триполи и Халифа Хафтар на изток, не намерят друго решение. Това заяви пред БНР специалният кореспондент на вестник „24 часа“ Георги Милков - журналистът с най-голям опит на тема Либия у нас.

Според него конференцията в Берлин за Либия бе малка крачка с положителен ефект, осигурил временно примирие, което обаче може да не продължи дълго.

ЕС - най-неубедителният на терен

„Европейският съюз вероятно е големият играч с най-много различни карти и различни интереси, и уви - най-неубедителният на терен в Либия“, каза Милков в интервю за предаването „Събота 150“ на програма „Хоризонт“.

„Франция, която в началото играеше доста прикрито, напоследък дори не прикрива, че поддържа Хафтар. Италия е с международно признатото правителство в Триполи, както и шапката Европейски съюз“, каза той и посочи, че заради случилото се в последните месеци отделни страни взимат страната на единия или другия отбор.

„Визирам Гърция, която в последните месеци също открито е на страната на Хафтар“, посочи Милков и обясни, че Атина го прави по своя лична причина – силното участие на Турция на страната на правителството в Триполи и сключеното споразумение на турския президент Реджеп Ердоган и Сарадж за военна подкрепа, както и морското споразумение, което пресича пътя на проекта за Източносредиземноморския газопровод, в който участват Гърция, Република Кипър, Израел, Египет. „Там се заплита възелът и около проблем с Кипър“, добави той.

Сарадж чакаше подкрепа от Европа, а получи от Турция

„Сарадж очакваше подкрепа от Европа дълго време в битката на терен, а получи подкрепа единствено от Турция… Позицията на Турция е формирана от други интереси, които може да бъдат разглеждани часове наред… Но в Либия те действат с подкрепата на Катар. Така ще стигнем до следващия възел, който обяснява защо ОАЕ са на другата страна, които през годините се опитват да пропъдят или елиминират катарските интереси навсякъде - в Северна Африка, в района на Сахел, в района на Бабелмандебски проток около Йемен и т.н.“, обясни Георги Милков.

Според него турците са с най-сериозна заявка, и включително по исторически причини Турция е стъпила най-здраво в този регион, има и исторически връзки, търговски интереси, включително от времето на Кадафи, когато десетки хиляди турски работници работеха по големи турски проекти там. „Както и идеята Турция да има ВМС база в Либия, които я отстояват така, както руснаците за база в Сирия“.

Източносредиземноморският газопровод и Кипър

„В тази игра се намеси и проблемът с Източносредиземноморския газопровод, проект, в който Турция не желае да бъде маргинализирана, тъй като смята, че има достатъчно методи да контролира играта. И стигаме до стария 40-50 години проблем с Кипър“, каза журналистът и добави:

„След като в акваторията на Кипър бяха открити залежи от газ и кипърските гърци предприеха действия с подкрепата на Гърция и с договорки с Египет и Израел да се изгради газопровод, който да свързва голямото находище „Левиатан“ до бреговете на Израел, а към тръбата да бъде включен и египетски газ и да върви през Кипър, където да бъдат експлоатирани новите находища и през Гърция към Европа, Турция нямаше как да не направи нещо – да блокира тази идея. Турция твърди, че тази част е територия, в която също има право да участва“.

Непредвидимост и заради налагане на шаблона „Сирия“

Милков посочи, че в Либия „руснаците също имат своите интереси, американците – колкото и да не взимат видно участие в тази криза, също“.

„Замесени са още Турция, ОАЕ (които въоръжават Хафтар и му помагат логистично), Египет също…“. Освен това много от страните налагат шаблона „Сирия“ върху картата на Либия - руснаците, турците, Саудитска Арабия, обясни той.

„Опасявам се обаче, че всеки, наложил някакъв чужд шаблон върху картата на Либия, се е объркал. Затова нещата са непредвидими и това е най-големият проблем“, каза журналистът.

„Ако погледнете картата и видите всяка една от страните с нейното местоположение и интереси, можете по-лесно да си обясните всичко това, което се случва - хаос“, каза Георги Милков.

Цялото интервю може да чуете в звуковия файл.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

"Синя България" посочи идеите, формациите и лицата, които обединява

Икономистът Никола Янков е едно от лицата, които решиха да се включат в екипа на "Синя България". "Тя е единствената дясна формация в политическото състезание в момента. Стои зад идеите  да се предефинира ролята на държавата в икономиката , като това е основният разказ за борбата с корупцията, която не се случва...

публикувано на 25.04.24 в 14:52
Снимката е илюстративна

Защо сухото мляко става все по-търсено от българските млекопреработватели?

Трябва да се замислим какво става със свежото мляко , което се произвежда от фермерите, категоричен е и Симеон Караколев, съпредседател на Националната овцевъдна и козевъдна асоциация. Тази година масово се отказва изкупуване на козе мляко , потвърди той. За три години вносът на сухо и кондензирано мляко от Украйна е нараснал..

публикувано на 24.04.24 в 09:19
Античният град Хераклея Синтика в местността Рупите

Античният град Хераклея Синтика в Рупите вече с туристическа инфраструктура

Античният град Хераклея Синтика в местността Рупите , който привлече интереса на стотици хиляди посетители както на място, така и във виртуалното пространство, вече разполага и с туристическа инфраструктура.  За консервацията на разкритото до момента и социализацията на обекта община Петрич започна изпълнението на мащабен проект , чийто първи етап е..

публикувано на 21.04.24 в 07:50
Президентът на Хърватия Зоран Миланович (на преден план) и премиерът Андрей Пленкович

Аделина Марини: Хърватия навлиза в конституционна криза

Хърватия навлиза в конституционна криза . Това заяви пред БНР журналистът Аделина Марини от изданието "EUinside" след парламентарните избори в Хърватия. Те противопоставиха в остър сблъсък премиера консерватор Андрей Пленкович и президента социалдемократ Зоран Миланович. ХДО печели изборите в Хърватия, но и втората политическа сила..

публикувано на 20.04.24 в 12:05
Министър-председателят на Израел Бенямин Нетаняху

Пол Роджърс: Нетаняху извлече полза от напрежението с Иран

Когато Израел се закани да отвърне на нападението на Иран с дронове и ракети, иранският президент Ибрахим Раиси от своя страна се закани, че "дори и най-малката инвазия на Израел ще предизвика масивна и твърда реакция". Иранското военно ръководство започна да говори за "ново уравнение" в отношенията след като на 1 април Израел удари..

публикувано на 20.04.24 в 09:55
Симеон Матев

Симеон Матев: От началото на годината валежите в пустинята са много повече, отколкото у нас

Валежите от началото на годината в пустинята са многократно повече, отколкото са в нашата страна.  Това съобщи пред БНР климатологът Симеон Матев. "Това е изненада. Има конспиративни теории какво се случва.  Чисто научно човек все още не може да предизвика такива валежи, каквито паднаха в Дубай.  Може да ги увеличи с 10-15%, но не и да..

публикувано на 18.04.24 в 17:35
Димитър Събев

Димитър Събев: Демографски планините ни са по-стабилни от равнините

В демографско положение  българските планини са по-стабилни от равнинните територии  на страната. Това заяви пред БНР гл. ас. Димитър Събев от Института за икономически изследвания при БАН, журналист, доктор по икономика, писател. Българските планини са много разнообразни. Между 30 и 60% от територията ни е планинска.  Ние сме планинска..

публикувано на 18.04.24 в 11:15