Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Балерината Диляна Никифорова:

Международният балетен конкурс във Варна е "паметник на културата"

Тазгодишното издание е под въпрос, осигурени са само половината пари

“Международен балетен конкурс - Варна”
Снимка: БГНЕС

Заради недостатъчно финансиране, 29-тото издание на най-стария балетен конкурс в света - “Международен балетен конкурс - Варна”, няма да се проведе. 

Министерството на културата пое ангажимент да отпусне 100 хиляди лева, а едноименната фондация събира средства за провеждането на фестивала.

"Тя набира средства основно чрез спонсорства, чрез рекламна дейност, чрез дарителски кампании. Ние сме подпомогнати и от Министерството на културата. Традиционно вече, от 2004 година, от Министерството на културата ние получаваме целево средства за наградния фонд, които можем да изразходваме единствено за него", обясни в предаването "Хоризонт до обед" Димитър Димитров от Фондация “Международен балетен конкурс - Варна”.

И финансово, и логистично фондацията получава подкрепа и от Община Варна. "В последните около 8-10 години участваме в конкурси към Фонд "Култура" за провеждането на “Международен балетен конкурс - Варна”, откъдето също печелим една приблизително разумна сума", допълни Димитров.

Финансовата помощ от министерството и общината формира около 25% от необходимата сума за провеждането на фестивала, уточни той.

"Другите 25% фондацията осигурява сама, като собствени приходи. Това са приходи от такси участие в конкурса, приходи от продадени билети за концертните вечери на събитието. Също така успоредно с конкурса се провежда и международна лятна балетна академия, която също генерира допълнителен приход. Можем да кажем, че около 50, в някои случаи до 55% от средствата са сравнително подсигурени. Това е сума от порядъка на 350 хиляди лева, но другите приблизително 50%, другите 350 хиляди лева ние трябва да осигурим чрез спонсори, чрез дарения и всякакъв друг вид приходи, които бихме могли да получим", допълни Димитър Димитров.

Международният балетен конкурс води началото си от 1964 година. Някои от най-ярките звезди на световния балет от различни школи са били лауреати. Сред тях е и Диляна Никифорова, прима балерина на Софийската опера и балет.

"За мен този конкурс е национален "паметник на културата", така мога да се изразя, тъй като той е популярен в цял свят. Не само, че е първият конкурс изобщо създаден в света, но той има и една невероятна аура благодарение на Летния театър във Варна. Няма еквивалент в световен мащаб на такъв конкурс", отбеляза в предаването "Хоризонт до обед" Никифорова. 

Съществуването на конкурса е важно за имиджа на България, подчерта тя.

"Разбирам, че е изключително трудно да се финансира едно такова събитие, но има доста практики в момента в света, от които може да се вземе пример - на конкурси, които успяват дори да са печеливши", изтъкна Диляна Никифорова.

Една от наградите на балерината е бронзов медал в младша възраст по време на Балетния конкурс във Варна. 

"Всъщност три пъти съм участвала. Дори когато бях на 14-15 години, беше първото ми участие, съвсем мъничка бях, тогава стигнах до втори тур. Спомените са много стресиращи, защото конкурсът е тежък, с много тежка програма. Почти няма такъв конкурс, който да изисква толкова широк диапазон от класически и съвременен танц с три тура, с нощни репетиции, но пък е очарователно да бъдеш там. Събира се целият балетен свят буквално", разказа Диляна Никифорова. 

Двете мнения чуйте и в звуковия файл. 

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Изложба

Изложба "Към небето" за българската авиация и самолетостроене

Легендарните години на българската авиация и самолетостроене са представени в изложбените зали "Рафаел Михайлов" във Велико Търново. Историци и авиомоделисти ни връщат в годините, когато бойната ни авиация е наброявала 602 самолета и вертолета и още преди това, когато българските авиатори са писали световната история като например, че първият нощен..

публикувано на 11.05.24 в 10:30

15 години "Дни на музиката в Балабановата къща" в Пловдив

За 15-и пореден път в Пловдив ще се проведе Международният фестивал "Дни на музиката в Балабановата къща", който по традиция има пролетно и есенно издание.  Тази пролет форумът ще събере елитни солисти и ансамбли - началото на 12 май от 18.30 ч. ще постави блестящият цигулар Светлин Русев с програма от солови пиеси, а заедно с него на финала ще свирят..

публикувано на 10.05.24 в 17:48
Национален музей „Борис Христов“

Фестивалът "Борис Христов" чества две важни годишнини

През 2024-тa честваме 110 години от рождението на незабравимия български бас Борис Христов, а фестивалът, който носи неговото име, закръгля своите две десетилетия. Организатор и домакин на събитието е Националният музей "Борис Христов" - софийският дом на големия артист. Именно в това издание, което ознаменува двете кръгли годишнини, форумът..

публикувано на 10.05.24 в 17:01
Яйце от крава, мляко от кокошка - изложба

В Художествена галерия - Добрич откриха изложбата "Яйце от крава, мляко от кокошка"

Трима художници откриха изложба в Художествената галерия в Добрич с оригиналното заглавие "Яйце от крава, мляко от кокошка". Творбите на Желко Терзиев, Калина Димитрова и Красимир Терзиев са в различни направления на визуалното изкуство и експериментират по интересен начин с изразните средства на киното, фотографията, инсталацията,..

публикувано на 10.05.24 в 16:19
Стоян Радев

Стоян Радев: Да обичаш е умение, което се придобива с търпение

Тази вечер – 10.05, от 19 часа в Столичния куклен театър е премиерата на "И ние играем Ромео и Жулиета". Режисьор на спектакъла е Стоян Радев. "Идеята на Камен Асенов, който е актьор в Кукления театър, беше да тръгнем от там, че има вражда между  драматичните и куклените актьори. Това е находчиво хрумване, през което навлизаме в шекспировата..

публикувано на 10.05.24 в 15:48
Димитър Карамфилов и Константин Костов (от ляво на дясно)

"Джаз концерт по Мусоргски" на Константин Костов и Димитър Карамфилов на 12 май

В края на 19 век в изкуството се заражда ново направление - така нареченият реализъм . Постепенно Европа започва да излиза от романтичните украси в произведенията на изкуството и в него път си проправят обективизмът и истинската картина на действителността. Може би това е естествен процес, в който изкуството се развива – през замечтания поглед и..

публикувано на 10.05.24 в 14:52
Тони Дуковски

Тони Дуковски - "Детето на Враца", издаде първата си книга

Любимият фотограф на врачани Тони Дуковски, наричан от местната общественост "Детето на Враца", издаде първата си книга. Заглавието ѝ е популярният врачански израз - "И те така, те". Представянето на книгата събра много хора в градското читалище.  "Аз се изправих срещу нещастието, дадено ми от природата и човешка грешка, за да го..

публикувано на 10.05.24 в 14:30