Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Проф. Радка Аргирова: Страхът и паниката от коронавируса са необосновани

Жертвите на сезонния грип са много повече, подчертава експертът


"Вирусът не знае граници, той ще се появи. Въпреки това не можем да говорим за смъртна опасност и страхът и паниката са необосновани", каза в интервю за "Хоризонт" известният вирусолог проф. Радка Аргирова.

През последните 20 години проф. Аргирова е председател на Българското дружество по медицинска вирусология. Оглавява и Националния експертен борд по вирусология към Българския лекарски съюз. Проф. Радка Аргирова е първият учен у нас, който изследва вируса на СПИН. Доктор е на медицинските науки, преподавател в Софийския университет "Климент Охридски". Има над 120 научни публикации, 18 книги и монографии.

Проф. Аргирова подчерта, че се е създала епидемия най-вече от страх и паника, с която трябва да се преборим и призова за повече доверие към специалистите и фактите.

Трябва да реагираме спокойно и да няма паника. Не се притесняваме от грипа, а той съвсем не е безобиден, много по-смъртоносен е от коронавируса.

Съставът на коронавируса е добре известен. В него има компоненти, срещу които ние имаме антивирусни вещества. Има ги и в България, те не са специфични, казва още  проф. Аргирова:

"Това е вид използване на известни медикаменти за друга цел. Освен това италианските лекари вече успешно са приложили ефективна антивирусна терапия, използвана срещу  ебола.  Така че нещата въобще не изглеждат безнадеждни."

Като специалист проф. Аргирова е притеснена единствено от съобщения, че излекувани хора в Китай са се заразили отново. Това би означавало, че тези пациенти не са формирали антитела срещу вируса, което е странно. Ако диагнозата е била точна, това поставя въпроса за ваксината. Затова много целенасочено проследявам каво ще се случи, защото ако те наистина са били заразени повторно, това ще промени изцяло подхода ни към лечението и особено към профилактиката, отбелязва проф. Аргирова.

Тя опровергава конспиративните теории за появата на вируса. Предупреждава, че предпазването от коронавируса налага строги хигиенни мерки, включително на отходните места. Описва и симптоматиката:

"Първо - температура с втрисане, второ - кашлица, трето - трудно дишане, задух, признаци на пневмония. Чак когато имаме тези симптоми, трябва да се прави тест."
Експертът препоръчва при наличие на симптоми първо да се проверява за други причинители.

"Има различни видове други вируси, освен грипа има парагрип. Хубаво е първо те да се изключат и после да се мисли за коронавирус, особено, ако лицето не е било във връзка с район или хора, които са болни."

Още за коронавируса чуйте в интервюто с проф. Радка Аргирова чуйте в звуковия файл.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Снимката е илюстративна

Фермер: Няма недостиг на мляко в България, целта е внос на евтино сухо мляко от Украйна

От правителството и депутатите зависи докога ще продължава този нерегламентиран внос на сухо мляко най-вече от страни, които не са членки на ЕС . Това заяви пред БНР Димитър Шопов, председател на Асоциацията за развъждане на черношарена порода в България. Асоциацията обединява фермери, които произвеждат над 60% от млякото в страната...

публикувано на 26.04.24 в 09:55

Проблеми с вноса на работна ръка за туризма, сигнали за искани подкупи в консулства

"Парите за заплати в туризма се увеличиха в пъти. Добре платени са и най-неграмотните ни служители. Но кадри в България няма ".  Това заяви пред БНР Веселин Налбантов - зам.-председател на Българската хотелиерска и ресторантьорска асоциация. В тази връзка той отбеляза и проблема с демографския срив в страната . Според него освен това..

публикувано на 25.04.24 в 11:16

Разхищаваме 68 кг храна годишно на човек от населението

Разхищението на храни е риск както за продоволствената сигурност, така и за околната среда. Според Организацията на ООН за прехрана и земеделие близо 1/3 от храните, произведени по света, се губят или разхищават . В ЕС всяка година става дума за почти 59 милиона тона храни, а това се равнява на 131 кг отпадъци на човек годишно. Доклад на..

публикувано на 25.04.24 в 09:08
Български производители изливат млякото си в знак на протест срещу политиките в сектора

Украински млекопреработватели искат по-голям внос у нас. Българските: Не достига суровото мляко, трябва сухо

Украински млекопреработватели и производители на суровини искат да увеличат вноса си у нас . Това стана ясно от срещата във Велико Търново между Украинската асоциация на млекопреработвателите с Българската асоциация на млекопреработвателите. Българските им колеги казват, че има сериозен недостиг на суровини у нас, защото животновъдите са намалили..

публикувано на 24.04.24 в 07:40
Доц. Ангел Кунчев

Доц. Кунчев пред БНР: Все още не е обявена епидемия от коклюш. Очаква се заповед до края на седмицата

Главният държавен здравен инспектор доц. Ангел Кунчев потвърди пред БНР, че все още не е обявена епидемия от коклюш.  Очаква се да бъде издадена заповед на здравния министър до края на тази седмица. Но днес през цялото време доц. Кунчев говореше за епидемия, посочи здравният репортер на Националното радио Елена Бейкова. Е-обучение..

публикувано на 23.04.24 в 17:32
проф. д-р Андрей Чорбанов

Проф. Андрей Чорбанов: Ваксината срещу коклюш не е за възрастни. Крие риск от тежки нежелани реакции

Една от причината за пробива в имунизационното покритие са новите тенденции при разработването и създаването на ваксини – натискът те да бъдат абсолютно безвредни и абсолютно ефикасни. Колкото по-безвредна е една ваксина, толкова по-малко имуногенна и по-малко активна е тя . Това обясни пред БНР имунологът проф. д-р Андрей Чорбанов, депутат..

публикувано на 23.04.24 в 10:43
Софийски университет “Св. Климент Охридски”

Сградата на СУ е в изключително тежко състояние, има нужда от основен ремонт

Ректорът на Софийския университет "Св. Климент Охридски" проф. Георги Вълчев алармира пред БНР, че сградата на най-старото висше училище в България, както и тази на университетската библиотека, са в изключително тежко състояние . Редица ректори молят държавата да отпусне необходимите средства за основен ремонт и на Ректората, и библиотеката...

публикувано на 23.04.24 в 10:16