Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Телемедицината в кризисно и в мирно време

Красимира Масларова: Държавата може да тества медицинските консултации от разстояние

Дистанционното консултиране намалява натиска върху здравната система и има социална мисия

Красимира Масларова
Снимка: Личен архив

Българска компания предлага безвъзмездно иновативна телемедицинска технология за онлайн комуникация както с лекари, така и между медицински специалисти, по време на ограничителните мерки заради коронавируса.

„Нашата компания написа две писма до всички институции, организиращи в момента ситуацията. Нашето предложение е да се използва безплатно, безвъзмездно, без ангажимент платформата. Да облекчим  работата на личните лекари, които са на първа линия. Нямаме никакъв отговор към момента от нито една институция, държавна. Подозирам, че в момента са заляти и с други предложения и не смеят бързо да се ангажират с дадено решение. Особено когато не са го видели, не са се запознали с него”, каза пред БНР Красимира Масларова от иновативната компания.  

От няколко години фирмата на Масларова разработва онлайн платформа за телемедицина. От известно време системата се използва от болници като „Пирогов", университетската "Света Анна", частни болници в още 30 населени места.

„В някои общини имаме поставени устройства, обезпечаващи телекомуникационна връзка, така че да може възрастният човек например, или човек без технически познания, да отиде в общината, технически само да бъде свързан със съответен лекар и онлайн той да се осъществи на спокойствие, самостоятелно консултацията с лекар", разказа в предаването „Хоризонт до обед” Красимира Масларова. 

Платформата се ползва с доверие от болници и лекарски среди. На хората спестява пътуване, а на лекарите - струпване по време на карантина пред кабинетите.

По данни на „Прайсуотърхаус Купърс“ за миналата година над 60% от хората са имали възможност дистанционно да зададат въпросите си към лекари.

„Дежурните лекари онлайн проследяват, примерно, хора под карантина. А хора със съмнение за инфекциозно заболяване могат да се свържат там, могат да ги видят онлайн, да ги насочват. Хората под карантина изпадат по някой път в паника. Имат много допълнителни въпроси и проследяването онлайн, с визуален контакт и всички допълнителни възможности, дава на сигурност и за двете страни”, подчерта Масларова.  

Телемедицината не е панацея, но в редица случаи се оказва най-добрата възможна алтернатива, а понякога и единственият възможен вариант, изтъква тя и допълва от личен опит как в ситуация на работа от вкъщи дори на лекарите, достоверната комуникация през интернет става и животоспасяваща.

„Аз за семейството си имах проблем. Точно сега,  в периода на карантина, трябваше да се свържа с личния лекар. Три дни жената не успяваше да ми вдигне. Но ако има регламентирано поле, в което се записва час, онлайн консултиране, мисля, че ще бъде удобно за всички страни. В платформата гарантираме, че в всички включени и представящи се като лекари, са пълноправни лекари, регистрирани в Българския лекарски съюз. Личен опит от една позната: попадна на доцентка, която се представя за лекар. В процеса на разговор по Фейсбук се оказа, че това е учител по български език и литература, която просто си е повярвала и се представя за медицинско лице, изписва психотропни лекарства дори. Препоръчва, дава схеми...” 

Затова Красимира Масларова вярва, че сегашната ситуация с коронавируса ще провокира и интереса на българските власти към подобни разработки.  

Разговаряме с лекари от доста време. Всички са единодушни, че това е бъдещето, че трябва да се внедрят дигиталните услуги. Но го отлагаха във времето. Казваха: „Да, да, това е бъдещето. Просто не ни е на дневен ред сега. Все пак хората са свикнали да си пътуват, защо да го променяме.“ Докато сега се видя колко е наложително. Сега, освен хората под карантина, има хронично болни, които продължават да си имат проблеми, въпроси. Има здрави хора, които си имат здравни казуси. Било то за дете. Вместо да ходят до лекаря, при положение, че излизането не се препоръчва, се вижда ползата върху телемедицината, която облекчава натиска върху здравната система, дава сигурност, социално отговорна е. Спестява много разходи на всички страни”, коментира Масларова.

Компанията на Красимира Масларова е носител на награда за социална иновация за 2019 година. Самата Красимира е убедена, че в бъдеще държавата ще признае възможността за медицински консултации от разстояние.

„Така че здравноосигурените хора към Националната здравноосигурителна каса да могат също да се възползват. Да не е експериментално, да не е само частно заплащането, не е само частни локални инициативи. Това е по-генерален въпрос, който вероятно ще отнеме време и вероятно не може да стане сега, за един ден. Но сега за един ден, без да коства нищо, може да се изпробват на практика ползите от това нещо. Още повече, че, доколкото на мен ми е известно, държавата е необходимо да включи електронно здравеопазване.”

Темата в детайли чуйте и в звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

"Синя България" посочи идеите, формациите и лицата, които обединява

Икономистът Никола Янков е едно от лицата, които решиха да се включат в екипа на "Синя България". "Тя е единствената дясна формация в политическото състезание в момента. Стои зад идеите  да се предефинира ролята на държавата в икономиката , като това е основният разказ за борбата с корупцията, която не се случва...

публикувано на 25.04.24 в 14:52
Снимката е илюстративна

Защо сухото мляко става все по-търсено от българските млекопреработватели?

Трябва да се замислим какво става със свежото мляко , което се произвежда от фермерите, категоричен е и Симеон Караколев, съпредседател на Националната овцевъдна и козевъдна асоциация. Тази година масово се отказва изкупуване на козе мляко , потвърди той. За три години вносът на сухо и кондензирано мляко от Украйна е нараснал..

публикувано на 24.04.24 в 09:19
Античният град Хераклея Синтика в местността Рупите

Античният град Хераклея Синтика в Рупите вече с туристическа инфраструктура

Античният град Хераклея Синтика в местността Рупите , който привлече интереса на стотици хиляди посетители както на място, така и във виртуалното пространство, вече разполага и с туристическа инфраструктура.  За консервацията на разкритото до момента и социализацията на обекта община Петрич започна изпълнението на мащабен проект , чийто първи етап е..

публикувано на 21.04.24 в 07:50
Президентът на Хърватия Зоран Миланович (на преден план) и премиерът Андрей Пленкович

Аделина Марини: Хърватия навлиза в конституционна криза

Хърватия навлиза в конституционна криза . Това заяви пред БНР журналистът Аделина Марини от изданието "EUinside" след парламентарните избори в Хърватия. Те противопоставиха в остър сблъсък премиера консерватор Андрей Пленкович и президента социалдемократ Зоран Миланович. ХДО печели изборите в Хърватия, но и втората политическа сила..

публикувано на 20.04.24 в 12:05
Министър-председателят на Израел Бенямин Нетаняху

Пол Роджърс: Нетаняху извлече полза от напрежението с Иран

Когато Израел се закани да отвърне на нападението на Иран с дронове и ракети, иранският президент Ибрахим Раиси от своя страна се закани, че "дори и най-малката инвазия на Израел ще предизвика масивна и твърда реакция". Иранското военно ръководство започна да говори за "ново уравнение" в отношенията след като на 1 април Израел удари..

публикувано на 20.04.24 в 09:55
Симеон Матев

Симеон Матев: От началото на годината валежите в пустинята са много повече, отколкото у нас

Валежите от началото на годината в пустинята са многократно повече, отколкото са в нашата страна.  Това съобщи пред БНР климатологът Симеон Матев. "Това е изненада. Има конспиративни теории какво се случва.  Чисто научно човек все още не може да предизвика такива валежи, каквито паднаха в Дубай.  Може да ги увеличи с 10-15%, но не и да..

публикувано на 18.04.24 в 17:35
Димитър Събев

Димитър Събев: Демографски планините ни са по-стабилни от равнините

В демографско положение  българските планини са по-стабилни от равнинните територии  на страната. Това заяви пред БНР гл. ас. Димитър Събев от Института за икономически изследвания при БАН, журналист, доктор по икономика, писател. Българските планини са много разнообразни. Между 30 и 60% от територията ни е планинска.  Ние сме планинска..

публикувано на 18.04.24 в 11:15