Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Безработни в Израел търсят препитане в селското стопанство

Кризата принуждава мнозина да сменят професията си

Израел има почти затворено селско стопанство и това помага в ситуация на затворени граници.
Снимка: ЕПА/БГНЕС

Карантината заради COVID-19 има своята икономическа цена. Хиляди работници са освободени от работа или са в дълги отпуски. Сред първите, които останаха без работа в Израел, са служителите в авиокомпаниите, артистите, занаятчиите.

Цените на доматите скочиха 4 пъти, а картофите и лукът се превърнаха в лукс. Килограм гъби струва над 50 лева. Още неузрели, за черешите е ясно отсега, че ще се продават за трицифрена сума. Причината: няма кой да прибере реколтата. 

Избухването на епидемията в Далечния изток започна по време на китайската Нова година. Повечето от чуждестранните селскостопански работници - най-често тайландци, филипинци или китайци, си бяха отишли за празниците, а след това не им разрешиха да се завърнат, за да не пренесат зараза

Парниците опустяха. Има техника, но и нея някой трябва да я управлява. Все още има и много дейности, които се извършват на ръка.

Същевременно много хора останаха без работа. Скокът на цените и липсата на доходи изправят мнозина пред проблема да търсят каквато и да е работа, за да могат да плащат заемите си и да хранят семействата си. Преди кризата в Израел беше много популярно да се купува всичко на кредит.

Обявите, че се търсят доброволци за работа в селското стопанство в първия момент стреснаха мнозина. Наистина е малко необичайно да поканиш летец да стане тракторист или фризьорка да дои крави. Но само след няколко дни на размисъл започнаха да се записват първите желаещи.

"Да съм доброволец в селското стопанство ме спасява от бездействието в града, където мога и да се заразя. Работех във фабрика за мебели. И преди кризата едва оцелявахме. Конкуренцията на големите компании ни смазваше. Още щом започна карантината, нашият работодател ни изпрати в безсрочен неплатен отпуск. Държавата подпомага средния бизнес в тази нелека обстановка, но парите стигат само за собственика, а за работниците нищо не остава. Десетина дни си стоях вкъщи, но си дадох сметка, че парите от последната заплата се стопяват. Жена ми е в неплатен отпуск по майчинство. В Израел платеният е само 3 месеца", разказва Рафаел Азолай от Бат Ям.

Затруднението да си плаща вноските за жилището го е принудило да се включи в бригади на земеделското министерство.

"Заявих, че съм съгласен дори на по-тежка работа, но с добро заплащане. Работя в един парник за краставици. Нищо, че е март, там съм само по бански, но и с мантия от мрежа против комари. Работя полуприведен през целия ден. Има израелски машини за такъв тип труд, но на тукашния работодател не му е било изгодно да ги купи. Ползвал е евтиния труд на чуждестранните работници. Сега тях като ги няма и трябва да плаща на хора като мен, ще ги купи. Трудна е работата ми, но това е начин да излезем не само от моментната здравословна криза, а и последващата продоволствена", разсъждава Рафаел Азолай.

От израелското министерство на земеделието изплащат субсидии на селските стопани. Страната има почти затворено селско стопанство и това много й помага в ситуация на затворени граници.

Репортажа можете да чуете в звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

"Синя България" посочи идеите, формациите и лицата, които обединява

Икономистът Никола Янков е едно от лицата, които решиха да се включат в екипа на "Синя България". "Тя е единствената дясна формация в политическото състезание в момента. Стои зад идеите  да се предефинира ролята на държавата в икономиката , като това е основният разказ за борбата с корупцията, която не се случва...

публикувано на 25.04.24 в 14:52
Снимката е илюстративна

Защо сухото мляко става все по-търсено от българските млекопреработватели?

Трябва да се замислим какво става със свежото мляко , което се произвежда от фермерите, категоричен е и Симеон Караколев, съпредседател на Националната овцевъдна и козевъдна асоциация. Тази година масово се отказва изкупуване на козе мляко , потвърди той. За три години вносът на сухо и кондензирано мляко от Украйна е нараснал..

публикувано на 24.04.24 в 09:19
Античният град Хераклея Синтика в местността Рупите

Античният град Хераклея Синтика в Рупите вече с туристическа инфраструктура

Античният град Хераклея Синтика в местността Рупите , който привлече интереса на стотици хиляди посетители както на място, така и във виртуалното пространство, вече разполага и с туристическа инфраструктура.  За консервацията на разкритото до момента и социализацията на обекта община Петрич започна изпълнението на мащабен проект , чийто първи етап е..

публикувано на 21.04.24 в 07:50
Президентът на Хърватия Зоран Миланович (на преден план) и премиерът Андрей Пленкович

Аделина Марини: Хърватия навлиза в конституционна криза

Хърватия навлиза в конституционна криза . Това заяви пред БНР журналистът Аделина Марини от изданието "EUinside" след парламентарните избори в Хърватия. Те противопоставиха в остър сблъсък премиера консерватор Андрей Пленкович и президента социалдемократ Зоран Миланович. ХДО печели изборите в Хърватия, но и втората политическа сила..

публикувано на 20.04.24 в 12:05
Министър-председателят на Израел Бенямин Нетаняху

Пол Роджърс: Нетаняху извлече полза от напрежението с Иран

Когато Израел се закани да отвърне на нападението на Иран с дронове и ракети, иранският президент Ибрахим Раиси от своя страна се закани, че "дори и най-малката инвазия на Израел ще предизвика масивна и твърда реакция". Иранското военно ръководство започна да говори за "ново уравнение" в отношенията след като на 1 април Израел удари..

публикувано на 20.04.24 в 09:55
Симеон Матев

Симеон Матев: От началото на годината валежите в пустинята са много повече, отколкото у нас

Валежите от началото на годината в пустинята са многократно повече, отколкото са в нашата страна.  Това съобщи пред БНР климатологът Симеон Матев. "Това е изненада. Има конспиративни теории какво се случва.  Чисто научно човек все още не може да предизвика такива валежи, каквито паднаха в Дубай.  Може да ги увеличи с 10-15%, но не и да..

публикувано на 18.04.24 в 17:35
Димитър Събев

Димитър Събев: Демографски планините ни са по-стабилни от равнините

В демографско положение  българските планини са по-стабилни от равнинните територии  на страната. Това заяви пред БНР гл. ас. Димитър Събев от Института за икономически изследвания при БАН, журналист, доктор по икономика, писател. Българските планини са много разнообразни. Между 30 и 60% от територията ни е планинска.  Ние сме планинска..

публикувано на 18.04.24 в 11:15