Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Билки и фармация - къде е златното сечение

Фармацевтът Катя Иванова: Котешки нокът, шипка и мащерка - полезни в епидемичната ситуация

Катя Иванова
Снимка: Здравка Маслянкова

Грижата за здравето е най-доброто лекарство, гласи японска поговорка. Днес тези думи са особено актуални, а в борбата за по-висок имунитет и запазване на здравето може да помогнат и билките, убедена е Катя Иванова, фармацевт от Горна Оряховица. От три десетилетия тя се занимава с билкарство, има над 130 разработени и публикувани рецепти в 8 книги, посветени набилкарството. Носител е на много награди за работата си, а от 2018 година е почетен председател на бакалавър-фармацевтите в България.

72-годишната Катя Иванова от Горна Оряховица е правнучка на известния билколечител и знахар Начо Начев. От 52 години е фармацевт, а от три десетилетия работи в областта на билколечението. Това е строга наука и са верни думите, че за всяка болка има билка, казва фитотерапевтът.

„Мъча се да намеря билката, която е против злобата и завистта, това което най-много ни мъчи. Иначе всичко друго вече съм го установила, че е вярно и че наистина за всяка болка има билка, но е много важно кой предписва за тази болка билката. Казват, че Господ с едната ръка показвал болестта, а с другата показвал билката, която е за лечение, но сега вече билколечението е в ръцете на фармацевтите“.

Билките могат да бъдат опасни, ако не се предлагат от специалист. Употребата им без контрол може да доведе до беди за здравето, категорична е Катя Иванова, която смята, че в днешните условия при широкото разпространение на заболяването Covid-19 билките могат да дойдат на помощ.

„Това е т.нар. котешки нокът, перуанска билка - най-силната противовирусна билка. Ние я получаваме под различни форми. Първо като билка, от която се прави чай. Този чай могат да пият и деца. Второто е под форма на тинктура, на капсули, на таблетки"

Другата билка, която е много важна за този период, е златният корен.

"Това е билка, която е внос за България. Макар че навремето, при по-старите българи е съществувала и е изкоренена, сега отново има насаждения в България. Това е най-важната адаптогенна билка, т.е. тя адаптира организма към дадена ситуация. Тази билка може да се използва и за деца и тя е включена в серията „Царски билки“.

“Царските билки” неутрализират и вредата от употребата на синтетични лекарства, доставят природен витамин С в биологично активната му форма и гарантират цялостна подкрепа на организма. Дозата е различна и зависи от възрастта, уточнява специалистът.

Шипката е много важна, тя е с високо съдържание на витамин С. Мащерката е за тази цел. Тъй като този грипен период протича повече с кашлица и бронхитни форми, аз предлагам и още една комбинация да се направи по старинна рецепта. Намерих - комбинация от копър, който не дава възможност да се задържат течности в белия дроб, втората билка е живовляк. Това е една от най-хубавите противокашлични билки, против образуването на секрети. Третата билка е маточината. Тя, освен че има противовъзпалително действие, подпомага действието на живовляка".

Репортажа можете да чуете в звуковия файл

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

"Синя България" посочи идеите, формациите и лицата, които обединява

Икономистът Никола Янков е едно от лицата, които решиха да се включат в екипа на "Синя България". "Тя е единствената дясна формация в политическото състезание в момента. Стои зад идеите  да се предефинира ролята на държавата в икономиката , като това е основният разказ за борбата с корупцията, която не се случва...

публикувано на 25.04.24 в 14:52
Снимката е илюстративна

Защо сухото мляко става все по-търсено от българските млекопреработватели?

Трябва да се замислим какво става със свежото мляко , което се произвежда от фермерите, категоричен е и Симеон Караколев, съпредседател на Националната овцевъдна и козевъдна асоциация. Тази година масово се отказва изкупуване на козе мляко , потвърди той. За три години вносът на сухо и кондензирано мляко от Украйна е нараснал..

публикувано на 24.04.24 в 09:19
Античният град Хераклея Синтика в местността Рупите

Античният град Хераклея Синтика в Рупите вече с туристическа инфраструктура

Античният град Хераклея Синтика в местността Рупите , който привлече интереса на стотици хиляди посетители както на място, така и във виртуалното пространство, вече разполага и с туристическа инфраструктура.  За консервацията на разкритото до момента и социализацията на обекта община Петрич започна изпълнението на мащабен проект , чийто първи етап е..

публикувано на 21.04.24 в 07:50
Президентът на Хърватия Зоран Миланович (на преден план) и премиерът Андрей Пленкович

Аделина Марини: Хърватия навлиза в конституционна криза

Хърватия навлиза в конституционна криза . Това заяви пред БНР журналистът Аделина Марини от изданието "EUinside" след парламентарните избори в Хърватия. Те противопоставиха в остър сблъсък премиера консерватор Андрей Пленкович и президента социалдемократ Зоран Миланович. ХДО печели изборите в Хърватия, но и втората политическа сила..

публикувано на 20.04.24 в 12:05
Министър-председателят на Израел Бенямин Нетаняху

Пол Роджърс: Нетаняху извлече полза от напрежението с Иран

Когато Израел се закани да отвърне на нападението на Иран с дронове и ракети, иранският президент Ибрахим Раиси от своя страна се закани, че "дори и най-малката инвазия на Израел ще предизвика масивна и твърда реакция". Иранското военно ръководство започна да говори за "ново уравнение" в отношенията след като на 1 април Израел удари..

публикувано на 20.04.24 в 09:55
Симеон Матев

Симеон Матев: От началото на годината валежите в пустинята са много повече, отколкото у нас

Валежите от началото на годината в пустинята са многократно повече, отколкото са в нашата страна.  Това съобщи пред БНР климатологът Симеон Матев. "Това е изненада. Има конспиративни теории какво се случва.  Чисто научно човек все още не може да предизвика такива валежи, каквито паднаха в Дубай.  Може да ги увеличи с 10-15%, но не и да..

публикувано на 18.04.24 в 17:35
Димитър Събев

Димитър Събев: Демографски планините ни са по-стабилни от равнините

В демографско положение  българските планини са по-стабилни от равнинните територии  на страната. Това заяви пред БНР гл. ас. Димитър Събев от Института за икономически изследвания при БАН, журналист, доктор по икономика, писател. Българските планини са много разнообразни. Между 30 и 60% от територията ни е планинска.  Ние сме планинска..

публикувано на 18.04.24 в 11:15