Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Мохамед Халаф: Проблемът на Ирак, това е намесата на Иран

Журналистът Мохамед Халаф
Снимка: Ани Петрова

Предизвикателствата пред новия иракски премиер Мустафа ал Кадими са няколко, но е много важно да намали напрежението между Иран и  САЩ вътре в страната му, заяви пред БНР журналистът Мохамед Халаф.

„В Ирак от 17 години, след свалянето на Саддам Хюсеин, влиянието на Иран фактически е най-голямо, дори американците нямат това влияние, макар че свалиха Саддам Хюсеин и управляваха в Ирак в продължение на 8 години“, каза той в предаването „Събота 150“ на програма „Хоризонт“.

„Първо, той трябва да намери начин да успокои протестиращите от октомври младежи срещу корупцията и квотното разпределение на министерски кресла и постове в Ирак. Става дума за етническо, религиозно сектантско разпределение на постовете в резултат на което липсва компетентност. Кадими се опита първо това да направи, но срещна голям отпор от политическите партии, особено от проиранските партии и техните въоръжени марионетни организации“, обясни журналистът.

Халаф посочи, че за четири месеца са убити около 400 протестиращи младежи при откриване на огън срещу демонстрациите, от което следва друго предизвикателство.

„По какъв начин той ще успее да изземе оръжието от различните милиции, които фактически са скубали държавата и властта досега. Правителствата не управляваха, а милициите и въоръжените групи, които са другото крило на политическите партии във властта, определяха политическия, икономическия и социален дневен ред“.

„Друго, което той трябва да направи е да намали влиянието на Иран – политическо, икономически, културно, в армията, даже и религиозно“, каза още Халаф.

Премиерът Мустафа ал Кадими говори в парламента при одобряването на правителството му.

Той коментира ситуацията в Ирак месец след одобряването на новото правителство начело с бившия шеф на разузнаването Мустафа ал-Кадими, който е бил журналист и главен редактор. Както и проблемите пред него - джихадистка „Ислямска държава“ надига глава северно от Багдад, на юг и в самата столица се „пробуждат“ протестите от миналата есен срещу корупцията и клиентелизма, четворното намаление на държавните приходи вследствие от срива на петролните цени и, не на последно място, претенциите на САЩ за нов стратегически договор, които почти сигурно ще доведат до сблъсък с Иран.

Халаф каза, че на 15 юни предстоят преговори между САЩ и правителството на Ирак за присъствието на американските войски в страната и по какъв начин ще бъде изпълнен договорът между двете страни от 2008 г. при американския президент Джордж Буш. Той посочи, че след това начело на САЩ е застанал Барак Обама, който изтегли американските войски от Ирак и започнаха проблемите с появата на „Ал Кайда“ и трансформацията ѝ в джихадистката „Ислямска държава“.

Според журналиста джихадистката болест може да бъде излекувана, ако иракският народ успее да реши проблемите, довели до създаването на такива организации и в Сирия, и в Либия, както и „Боко харам“ в Нигерия, талибаните, Хамас, Ислямски джихад…

„Има проблеми вътре в обществото, натрупани в продължение на 60 години. Проблеми, свързани с представянето на различните етнически и религиозни групи във властта… Но проблемът на Ирак, това е намесата на Иран, която привлича намеса на други държави в региона. Когато Иран създава толкова много марионетни организации, като ги въоръжава и финансира, това повлича реакция от Саудитска Арабия, Катар и други държави в региона да поощряват, финансират и въоръжават – първо „Ал Кайда“, а след това трансформирането ѝ в „Ислямска държава“, каза Халаф.

Премиерът Кадими разглежда карта в Киркук, където обяви операция срещу „Ислямска държава“.

„Точно това иска президентът Тръмп – Иран да прекрати намесата си в този регион – Ирак, Сирия, Йемен Ливан и т.н.“, посочи журналистът.

Според Халаф новият премиер на Ирак е успял да получи подкрепа от проирански партии и да формира правителство заради намаляване на иранското влияние след убийството на влиятелния командир на елитните сили „Ал Кудс“ ген. Солеймани, както и заради отслабването на Иран в резултат на американските санкции и пандемията от коронавируса.

Цялото интервю може да чуете от звуковия файл.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

"Синя България" посочи идеите, формациите и лицата, които обединява

Икономистът Никола Янков е едно от лицата, които решиха да се включат в екипа на "Синя България". "Тя е единствената дясна формация в политическото състезание в момента. Стои зад идеите  да се предефинира ролята на държавата в икономиката , като това е основният разказ за борбата с корупцията, която не се случва...

публикувано на 25.04.24 в 14:52
Снимката е илюстративна

Защо сухото мляко става все по-търсено от българските млекопреработватели?

Трябва да се замислим какво става със свежото мляко , което се произвежда от фермерите, категоричен е и Симеон Караколев, съпредседател на Националната овцевъдна и козевъдна асоциация. Тази година масово се отказва изкупуване на козе мляко , потвърди той. За три години вносът на сухо и кондензирано мляко от Украйна е нараснал..

публикувано на 24.04.24 в 09:19
Античният град Хераклея Синтика в местността Рупите

Античният град Хераклея Синтика в Рупите вече с туристическа инфраструктура

Античният град Хераклея Синтика в местността Рупите , който привлече интереса на стотици хиляди посетители както на място, така и във виртуалното пространство, вече разполага и с туристическа инфраструктура.  За консервацията на разкритото до момента и социализацията на обекта община Петрич започна изпълнението на мащабен проект , чийто първи етап е..

публикувано на 21.04.24 в 07:50
Президентът на Хърватия Зоран Миланович (на преден план) и премиерът Андрей Пленкович

Аделина Марини: Хърватия навлиза в конституционна криза

Хърватия навлиза в конституционна криза . Това заяви пред БНР журналистът Аделина Марини от изданието "EUinside" след парламентарните избори в Хърватия. Те противопоставиха в остър сблъсък премиера консерватор Андрей Пленкович и президента социалдемократ Зоран Миланович. ХДО печели изборите в Хърватия, но и втората политическа сила..

публикувано на 20.04.24 в 12:05
Министър-председателят на Израел Бенямин Нетаняху

Пол Роджърс: Нетаняху извлече полза от напрежението с Иран

Когато Израел се закани да отвърне на нападението на Иран с дронове и ракети, иранският президент Ибрахим Раиси от своя страна се закани, че "дори и най-малката инвазия на Израел ще предизвика масивна и твърда реакция". Иранското военно ръководство започна да говори за "ново уравнение" в отношенията след като на 1 април Израел удари..

публикувано на 20.04.24 в 09:55
Симеон Матев

Симеон Матев: От началото на годината валежите в пустинята са много повече, отколкото у нас

Валежите от началото на годината в пустинята са многократно повече, отколкото са в нашата страна.  Това съобщи пред БНР климатологът Симеон Матев. "Това е изненада. Има конспиративни теории какво се случва.  Чисто научно човек все още не може да предизвика такива валежи, каквито паднаха в Дубай.  Може да ги увеличи с 10-15%, но не и да..

публикувано на 18.04.24 в 17:35
Димитър Събев

Димитър Събев: Демографски планините ни са по-стабилни от равнините

В демографско положение  българските планини са по-стабилни от равнинните територии  на страната. Това заяви пред БНР гл. ас. Димитър Събев от Института за икономически изследвания при БАН, журналист, доктор по икономика, писател. Българските планини са много разнообразни. Между 30 и 60% от територията ни е планинска.  Ние сме планинска..

публикувано на 18.04.24 в 11:15