Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Спомен за оперната певица Рене Йорданова

Рене Йорданова като Чо-Чо-сан (в ролята на детето й е малката Анна Томова-Синтова)
Снимка: Архив

Рене Йорданова е оперна певица с особено голям принос в развитието и професионалното израстване на трупата на Старозагорската опера в първите години от съществуването й. Поводът да си спомним с уважение за нея е 110-годишнината от рождението й.

Рене Йорданова (истинското й име е Райна) е родена в София на на 20 октомври 1911 г. Баща й е убит на фронта през Първата световна война, след това и майка й умира, а тя е отгледана от близко бедно семейство. През 1934 г. завършва средния отдел на Музикалната академия като ученичка на Мара Маринова-Цибулка, после за известно време продължава да учи и във висшия отдел. 

В интервю Рене Йорданова споделя за началото на оперната си кариера в Старозагорската опера:
“Покани ме Ромео Райчев в най-близките дни да посетя операта, за да ме чуе ръководството. С него се познавахме от следването ни в Музикалната академия и разни участия в София. Поканата много ме зарадва и аз отидох на срещата. Изпях няколко арии, бях приета и ми възложиха ролята на Маргарита от операта „Фауст“ от Гуно. Така през 1944 г. аз първа се влях в музикалния живот на Стара Загора. С ролята на Маргарита се справих много бързо, но тогава усилeно се подготвяше операта „Тоска“ и аз за около три месеца, с много малко музикални и сценични репетиции и с роля, която не е по моя натюрел, се изявих успешно на 20 май 1945 г.“

Така започва много успешната кариера на Рене Йорданова, продължила две десетилетия на сцената на Старозагорската опера, като водещ сопран в лиричните и спинтови роли. Никога не е сменяла театъра, нито е специализирала някъде. Ролите й са 26: най-често е пяла Микаела от „Кармен“ (56 пъти), Татяна  от „Евгений Онегин“ (43), Неда от „Палячо“ (40), Русалка от операта на Даргомижски и Марженка от „Продадена невеста“ (29 пъти всяка). В репертоара й влизат още Мими от „Бохеми", Чо-Чо-сан от "Мадам Бътерфлай", Маргарита от „Фауст“, Лейла от „Ловци на бисери“, Марфа от „Царска годеница“, Гергана от едноименната опера на Маестро Атанасов, както и редица оперетни героини. Гласът й е с широк диапазон, изравнен във всички регистри - тя пее с лекота.

Рене Йорданова умира през 2000 г. 

За участията си в концерти на живо в Радио Стара Загора говори самата тя в интервю, запазено в Златния фонд на БНР. Чуйте в звуковия файл. 


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Шесто издание на Фестивала на българската книга в Брюксел

На първи и втори юни в Брюксел ще се състои шестото издание на Фестивала на Българската книга. Наши автори гостуват в белгийската столица за среща със своите читатели от българската общност там. Какво да очакваме?  Българската културна асоциация в Белгия съвместно с издателство ICU и с подкрепата на Посолството на Република България в..

публикувано на 31.05.24 в 16:00

"Отпечатъци от Антарктида" - изложба акварели на Марина Великова

" Отпечатъците, които Антарктида остави в мен, са много дълбоки.  Те дълго ще излизат на повърхността под най-различна форма.  Мястото е много силно и въздейства много дълбоко.  Отпечатъците са резултат на моите дълги размишления, на моето вглеждане в мястото, на чувствата, които минаваха през мен в този период". Това сподели пред БНР и..

публикувано на 31.05.24 в 11:59

Акварелната изложба на Марина Великова "Отпечатъци от Антарктика" - леденото приключение продължава

Тя е Марина Великова. Червени коси, синьо-зелени очи, авантюристичен дух и философска душа. Марина беше част от групата български артисти, които на 15 май през 1996-та година на платото под връх Калапатар, точно срещу Еверест, на 5350 метра надморска височина, осъществиха най-височинния концерт на планетата, влязъл в Книгата на рекордите на Гинес...

публикувано на 30.05.24 в 17:02
Интервю на Веселина Миланова с Мария Тодорова

Прекалено ли е да мечтаем за утопия? Фестивалът ShapeShift ще потърси отговор!

В НАТФИЗ "Кръстьо Сарафов" за втора поредна година ще се проведе Фестивал за изкуство, технологии и иновации ShapeShift .  Темата на тазгодишното издание е " Прекалено ли е да мечтаем за утопия? ".  Тя е провокирана от събитията, които се случват в света през последните две години, обясни пред БНР Мария Тодорова, куратор на фестивала...

публикувано на 30.05.24 в 11:00
Българска галавечер в Музикферайн - Виена

Българска галавечер в Музикферайн увенча честването на 24 май във Виена

На 25 май в зала „Брамс“ на престижния виенски концертен комплекс Музикферайн се състоя емоционална галавечер на българската култура и музика, посветена на светлия празник 24 май.  Бляскавото събитие с участието на великолепни български и австрийски музиканти беше организирано по идея на виртуозната българска пианистка Донка Ангъчева...

публикувано на 29.05.24 в 20:50
Клементин Марген

Звездата Клементин Марген гостува в поредицата "Съкровени гласове"

В петък, на 31 май, в зала "България" ще бъде заключителният концерт от първия сезон на “Съкровени гласове“, в който световноизвестната българска оперна певица Соня Йончева представя свои звездни колеги на наша сцена. Френският мецосопран Клементин Марген, смятана от критиката за една от най-добрите изпълнителки на ролята на Кармен в света, ще..

публикувано на 29.05.24 в 20:27
Милен Начев - диригент

Диригентът Милен Начев се завръща на родна сцена след 22 години

На 30 май, след повече от 20 години отсъствие от родните сцени, диригентът Милен Начев ще застане на пулта на Софийската филхармония. В програмата са подбрани атрактивни пиеси от началото на ХХ век - на композиторите  Морис Равел,  Пол Дюка,  Мануел де Файя и  Николай Римски-Корсаков.   Маестро Начев е след най-високо ценените български..

публикувано на 29.05.24 в 12:54