Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

В Израел изучават развитието на растението моринга

Института за иновационно и пустинно земеделие „Вулкани“
Снимка: Института за иновационно и пустинно земеделие „Вулкани“

Наричат Института за иновационно и пустинно земеделие „Вулкани“ „български“, защото в първите му години имало доста преселници от България, които работели в него. Тази година, научното средище празнува 100 годишен юбилей.

Две купички мед на изложбата за най-новите търсения на учените във „Вулкани“ изглеждаха като твърде скромен акцент. Въпреки това всички спираха и ги опитваха. Медът в едната от тях бе обикновен, а в другата...почти не беше сладък. Презентираше го младият научен работник Кармел Фархи, който е биолог, специалист в растениевъдство.

"Срещата ми с малко известното в Европа растение - моринга, беше съдбоносна за мен. Научен ръководител ми е Ифтах Вакрин Кейнан. Той предложи, на мен и колежката ми- също биолог, но специалист по насекомите, да се опитаме да развъдим пчели в опитно поле, засадено с непознато растение. Знае се, че пчелите са доста консервативни, но успяхме да ги „примамим“ при новото, и за тях, растение. Още първите опити с такъв мед ни изненадаха. Съдържаха всички други елементи на обикновените пчелни продукти, но бяха значително по-малко сладки. Към нашия експеримент се присъединиха и лекари, които веднага провериха как се отразява този несладък мед на хора, болни от диабет и от проблеми в обмяната на веществата. Оказа се ,че нашия мед влияе добре и на страдащите от високо кръвно налягане и психични разстройства.

Моята идея беше да се провери как различните почви в Израел се отразяват върху развитието на растението моринга и на меда от него. Вече имаме опитни полета на няколко места в страната. Особено важно е как то вирее в полупустинни почви.

Обикновено се шегувам, че моите изследвания са „обречени на успех“. Наследник съм на хора, които е трябвало да се отрекат от възможността да се развият като творци, за да могат да изхранват семействата си.

"Моята българска баба- майката на баща ми, е била 13 годишна , когото през 1951 г., с един от последните рейсове на кораба, който е возел преселници от България в Израел, са пристигнали тук. И двете с по-голямата й сестра, която е учила в елекро-техникума в София- едно от най- престижните учебни заведение по него време, са били отличнички. Но пристигайки в Израел е трябвало да се простят с науката. Били са настанени в бараки, където зиме е продължавало да тече, дори когато дъждът навън е спирал. През лятото пружините на кревата така са се напичали, че е можело да се изпече яйце на тях. То и яйцата са били кът. Купували са ги с купони. А, за да получиш купони е трябвало да покажеш удостоверение, че си отработил поне минимален брой дни. Баща им е минавал за „възрастен“( над 35 години) и дълго не е могъл да си намери работа. Налагало се двете момичета да работят каквото успеят, за да издържат...родителите си. Тогава сред най-тежките работи е било да се „превърне пустинята в градина“. Освен обикновеният селскостопански труд, е трябвало да се засадят гори на голите каменни баири. А това е било особено трудно. С взрив са правили в скали място за корените на фиданката. Носели са почва от далеч и са запълвали с нея дупката. И тогава са засаждали дръвчето. Водата е била кът и са измислили прочутото капково напояване – с виещи се като змийчета тръби са носили течност само до гнездото на всяко дръвче, където водата се е процеждала единствено в корена. Световно известното изобретение е било създадено в един кибуц, но е развито от Института „Вулкани“.

Ст. н. с .Ифтах Вакрин Кейнан разкааз:

"Преди около 20 г посетих едно селище в Юдея. В един от дворовете видях странно растение, с дълги твърди шушулки. Местните хора обяснили, че варят бобчета му и те са по-вкусни от обикновения фасул. Взех образци от непознатото, за мен тогава, растение. Открих, че е „преселник“. Как се е озовало в Юдея не знам, но родината му е Индия. Във Филипини-те дори са го обявили за национална храна и няма двор без него. Има международна компания, която го включва в хранителните добавки. Но всичко това е насочено към плодовете му. Аз се заинтересувах от листата и цветовете му.

Често дадено растение се отглежда по-добре в чужбина, отколкото в родината си. Например евкалиптът най-добре вирее в Малайзия и Индонезия, а той не е ендемичен вид там. С помощта на моите аспиранти се опитвам да го адаптирам към земята на Израел и експериментираме как да извлечем максимална полза от него".

Повече можете да чуете в звуковия файл.


По публикацията работи: Радостина Билярска


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Мария Бакалова

Кан: Путин, наркобаронът Емилия и Мария Бакалова като Ивана Тръмп

В Кан продължава 77-ият филмов фестивал, който беше открит на 14 май. Филм за Путин с изкуствен интелект се радва на голям успех. Утре ще бъде представен и филм с българско участие. Тъй като руският президент Владимир Путин не може да се снима в биографичен филм, полският режисьор Патрик Вега се обръща към изкуствения интелект. Продуцентите..

публикувано на 19.05.24 в 09:11

Георги Арнаудов със световна премиера във виенския Музикферайн

На 10 май публиката в зала "Брамс" на концертния комплекс Музикферайн аплодира с възторг брилянтните изпълнения на „Паганини ансамбъл“. Формацията е основана от виртуозния цигулар с международно признание Марио Хосен, а в ансамбъла заедно с него се изявяват утвърдените инструменталисти Марта Потулска – виола, Лиляна Кехайова – виолончело и..

публикувано на 17.05.24 в 17:38

Почит към великия бас Борис Христов

На 18 май отбелязваме 110-годишнината от рождението на великия български певец Борис Христов.  Признавам си, че той е любимият ми певец. Прекланям се пред неговото изкуство, пред неговия глас, артистичност, култура. За съжаление, не съм го виждала в спектакъл, но неговото присъствие в записите, в които съм го слушала, дава ясна представа за..

публикувано на 17.05.24 в 16:25
Валери Йорданов, сценарист и кинорежисьор

Валери Йорданов, гост в "Магията на театъра" с любов към писането, за бруталността в живота и за творческия плам

"В момента работя над третия си сценарий за филм, с който ще кандидатствам и се надявам да успея да го заснема, историята е доста различна и доста брутална, като всичко, което ни заобикаля, разказа в "Нощен Хоризонт" Валери Йорданов, сценарист и кинорежисьор, гост  в поредицата на БНР -  "Магията на театъра" . " Темата е свързана с нашето..

публикувано на 17.05.24 в 11:11
Васко Василев

Васко Василев ще изнесе концерт на Айфеловата кула по повод 24 май

Световноизвестният ни цигулар Васко Василев и солисти от оркестъра на Кралската опера "Ковънт гардън" ще изнесат класически акустичен концерт на 26 май в зала "Густав Ефел" на Айфеловата кула. Музиканти от 5 националности – французойка, японка, австрийка, англичанин и българин ще се срещнат на сцената, за да отбележат заедно един от..

публикувано на 16.05.24 в 18:57
Гергей Мадараш

Гергей Мадараш дирижира концерта "Контрасти" на Радиосимфониците

Този петък, 17 май, в зала „България“ пред Симфоничния оркестър на БНР ще застане диригентът Гергей Мадараш – гост от Унгария, който в момента е музикален директор на Кралската филхармония в Лиеж, Белгия.  Програмата на концерта неслучайно е наречена „Контрасти“ – на първо място, това е заглавието на пиесата, с която ще бъде отбелязана..

публикувано на 15.05.24 в 18:33