Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Как се празнуват едновременно Рождество и кръщението на Христос?

Ритуалът се провежда само на територията на днешните Израел и Йордания

Известна е карикатурата, на която тримата влъхви се оплакват, че са се изморили за един месец поне четири пъти да изминат маршрута до Витлеем, понесли едни и същи подаръци. И действително, в прочутата катедрала, която се смята втората по значимост християнска светиня в света, на 19-и януари се чества последното Рождество Христово за годината. То е ръководено от Ерусалимската арменска патриаршия и се отбелязва по специфичен начин само на територията на днешните Израел и Йордания и силно се отличава от всички познати варианти на празника.

Литийно шествие тръгва призори от арменската църква в Стария град на Йерусалим. Разстоянието до Витлеемската катедрала е малко повече от 9 километра. Някога се е изминавало пеша. Начело крачи Йерусалимският арменски патриарх, с много интересна мантия. Тя се пази и е изложена за разглеждане в новооткрития музей на арменците, но на Коледа и Великден патриархатът я облича. Според преданието, е ушита от копринената палатка, в която е спял Наполеон, когато е покорил Яфо. Арменските монаси са поели задължението да се грижат за болните от холера (според някои източници - чума) френски войници, а великият завоевател, с група офицери, ги изоставил, бягайки на малка яхта към Франция. Как празнуват арменците на Светите земи, разказва брат Гурион - началник на канцеларията на арменската патриаршия в Йерусалим.

"Нова година, Коледа и Богоявление честваме заедно, на 18 и 19 януари. Всяка от шестте деноминации, които първи са приели християнството, има свое кътче в двата големи храма на Светите земи – на Божи гроб и Витлеем. На арменците принадлежи точно частта от катедралата Рождество Христово, където е звездата. Затова, дори в обикновените дни, когато има опашка от богомолци да й се поклонят, арменците минават, без да чакат. Но на 19-и януари сутринта на това място се провежда служба. Пристигат арменци от Израел и от Йордания и сънародници от цял свят.

Защо всъщност сливаме три празника: Рождество Обрезание Господне и Богоявление? Според нас, това е оригиналната дата на Рождеството. До IV век цялото християнство е чествало Рождение господне на 6-и януари. Въпреки че в Римската империя приели християнството, мнозина продължават да празнуват и езическия празник на слънцето 24 и 25 декември. Отбелязвано било с надбягвания на колесници. Тогава католическата църква решава да премести празнуването на Рождеството и да слее двата празника, за да изтрият от съзнанието на хората, поклонението на празника на Слънцето. За арменската църква това не е било нужно. Само при нас се празнуват едновременно Рождество и епифаня (кръщаването на Христос). И католиците, и православните са разделили тези два празника по чисто технически причини. Защо ние го правим? Когато Христос навършва 30 години, отива при Йоан. Според еврейската традиция, човек не може да проповядва, преди да е достигнал до солидната (тогава) 30-годишна възраст. Преди това е трябвало да мине ритуално пречистване и посвещаване от уважаван член на обществото. (Значи Христос е успял да бъде проповедник само три години и четири месеца!) Мястото на Кръщението съвпада с мястото на река Йордан (малко преди да са влее в Мъртво море), свещено и за евреите. Смята се, че там, след 40-годишно бродене в пустинята, те са навлезли в Обетованата земята, обещана им от Бог. Намира се не далеч от Йерихон. Почитат го поклонници от двете страни на реката и само едно въженце маркира държавната граница.

В края на молитвата във Витлеем, участниците се изкачват на арменската камбанария и на терасата на арменската част на покрива на катедралата. Оттам се разкрива невероятна гледка към пустинята. В далечината проблясва Мъртво море и мястото на кръщението. Някога мъжете са се спускали пеша до него. Жените и инвалидите са били качване на коне, магарета или камили и е трябвало по пътя да стигнат преди края на деня. По това време на годината денят е кратък... Въпреки че сега автобуси чакат да отведат всички, има ентусиасти, които продължават традицията на скоростния поход през силно пресечената, пустинна местност.

По-късно след обед, ритуалът на реката Йордан не е хвърляне на кръст или танци във водата. Обикновено не е топло, но всички мъже от общността, които пред изминалата година са навършили 30 години, влизат за масово ритуално кръщение. Това е знак, че са навлезли в зрялата си възраст. Всички те са облечени в бели, дълги ризи. Кошулите се изсушават, без да се перат и това ще бъде дрехата, в която ще бъдат облечени на погребението си."

По публикацията работи: Яна Боянова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Антон Оруш

Преди 102 години българинът Виктор Витанов конструира автомобил

Знаете ли, че българин е построил автомобил? И това е станало преди 102 години. Създателят на популярния сайт за стара техника Антон Оруш се натъкнал на информация, публикувана в тогавашната българска и международна преса. Годината е 1912-та. Докато България, заедно със Сърбия, Гърция и Черна гора среща на бойното поле Турция, за да..

публикувано на 19.05.24 в 21:30
Георги и Ива в село Ханово

Как се развива земеделие без мотика?

Как поляна се превръща в зеленчукова градина, как се развива земеделие без да се ползва мотика , лопата и фреза и може ли едно младо семейство да се издържа от производството на екологично чисти зеленчуци в ямболското село Ханово? На гости на сме на Ива и Георги , тя е на 30, а той на 33, завърнали са се от Дания в началото на миналата година и са..

публикувано на 19.05.24 в 09:00
Цветанка Костадинова

Легендарна българска спринтьорка избра павликенското село Дъскот, за да отглежда билки

Легендарна българска спринтьорка, участничка на три олимпиади , която австралийските власти определят като една от най-успешните емигранти в страната им,  която е осигурявала треньорите по спортна подготовка за полицията и армията на Обединените арабски емирства, избра павликенското село Дъскот, за да отглежда билки и да прави оцет . Днес Цветанка..

публикувано на 19.05.24 в 08:30

Как се приготвя булгур с коприва по над 100-годишна рецепта в селата до Павликени?

Съвременните домакини бързо приготвяме обяд и вечеря от ресторанта или от топлата витрина на близкия супермаркет.   Жените от павликенския край обаче пазят и предават да снахите, дъщерите и внучките си старите рецепти за характерни ястия от този край.  Какво е догалач, светлия, топалак чорба и как се приготвя булгур с коприва по над 100-годишна..

публикувано на 18.05.24 в 09:30

Ренесансова приказка за алпинизма

" Петрарка си отива, ден преди да навърши 70. Намират го на работната маса с глава, отпусната върху жизнеописанието на Цезар. Началото на неговия сонет 32. не е писан за този случай, но звучи твърде подходящо за него: Така е близо сетният ми час — ще сложи край на мойта скръб горчива. Отлита..

публикувано на 17.05.24 в 15:31
Софийски университет “Св. Климент Охридски”

Проф. Петър Делев за делата на Александър Велики, за апогея и разпадането на империята

През последните дни темата Северна Македония отново влезе в новините с претенциите на тази държава. Претенции към съседите си. И ако сега на дневен ред е краденото на нашата средновековна и нова история, допреди десетилетие, когато отново управляваше ВМРО-ДПМНЕ, на мода беше търсене на преки връзки с античното царство Македония на Филип Втори и..

публикувано на 17.05.24 в 13:46
Възстановеният военен мемориал ще се завърне в района, в който бе премахнат неговият предшественик - паметникът, посветен на 1300 години България

Бавното завръщане на Военния мемориал пред НДК

Много от хората, които дадоха страшно много енергия и сърце за възстановяването на този паметник, вече не са между живите , отбеляза в интервю за БНР Борис Станимиров, председател на Съюза на възпитаниците на военните на негово величество училища. Проектът е доста близък до това, което е представлявал паметникът. Изключително важно е София..

публикувано на 17.05.24 в 11:10