Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Клети истории, които трудно ще намерите в учебниците

От луд късмет, през пълен абсурд, диви приключения и незавиден, тотално абсурден финал - събирачът на патила Валери Шварц гостува в "Изотопия"

| обновено на 03.09.23 в 16:38



Коя е югославската стюардеса, която разполага с индустриално количество късмет, защото оцелява при самолетна катастрофа, като пада без парашут от 10 хил. метра височина?

Кой е германският лекар, авантюрист и пътешественик, който в началото на 19 в. решил да завладява със сила Хавайските острови от името на Русия, оплескал всичко и почти успял да докара САЩ и Русия до война?

Кой е островът, който изведнъж се появил в средата на Средиземното море през 1831 г., скарал люто четири държави и няколко месеца по-късно взел, че изчезнал отново и всички замесени се чувствали доста неловко?

Отговорите на тези въпроси и целите истории можем да намерим в блога на Валери Шварц, който се е заел да събира подобни патила, изпълнени с поредица от сакатлъци. 

Истории, които няма в учебниците
"Всяка една от тези истории се е случила в някакъв момент. Хората, животните, островите и държавите, описани в тях, са абсолютно реални. Опитвам се, когато описвам някаква такава история, да се придържам максимално близо до известните факти, защото някои от тях не са абсолютно ясни. Това са истории, които изобилстват не в учебниците, а по-скоро в популярната култура."
Валери Шварц открива историите на клетниците докато се рови из разни любопитни факти.

Никой не се ражда клетник, той става такъв

Как се става клетник, отговаря Валери Шварц: "Дали по силата на обстоятелствата, дали заради собствената си глупост, дали заради някакво нелепо стечение на обстоятелства, независещи изобщо от него, се случват тези неща."

Клетото начало на разказването за разни клетници идва с историята на един "абсолютно кротък, мил човечец, с нищо забележителен и никому нищо лошо несторил през целия си живот."

"Един ден той отива на бейзболен мач и просто протяга ръката си, за да хване една отскочила топка. Това нещо освен че оплесква мача, на който присъства, освен че неговият любим отбор губи този мач, губи шанс за титла след 100-годишна пауза."

Името на този абсолютен антигерой е Стив Бартман. До ден днешен в Чикаго, където се случва това, никой не знае къде живее този човек - няма семейство, няма приятели, не излиза никъде. Ще минат десетилетия преди да получи някакво официално извинение, за това което му се е случило. Тогава всички фенове на отбора го мразят, получава смъртни заплахи и т.н., налага се да бъде скрит от полицията по програма за защита на свидетелите. Не може да се прибере вкъщи. Всичко може да прочетете тук.

Цялата човешка история гъмжи от подобни случаи. А тази нелепа бейзболна случка, съсипала живота на един човек и лишила "Чикаго Къбс" от титлата, дава началото за търсенето на подобни истории за нашия гост в Автономията. 

Защо Валери Шварц избягва да разказва клети истории от България, кои са основните му източници на информация, както и разказани трите истории, за които загатнахме в началото - югославската стюардеса, оцеляла при самолетна катастрофа, като пада без парашут от 10 хил. метра височина, германският лекар, който в началото на 19 в. решил да завладява със сила Хавайските острови от името на Русия, и изникналият от нищото остров в средата на Средиземното море през 1831 г., скарал люто четири държави може да чуете в звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Изрисуват електрически табла в Монтана

Електрическите табла в градската градина на Монтана придобиват нов вид. Върху тях вече няма да има листчета с всевъзможни оферти за работа и извършване на услуги, защото са се превърнали в картини. Нова визия им дава художничката Лилия Захаринова. "Непрекъснато се борехме с премахването на всевъзможни обяви по електрическите табла, както й да ги..

публикувано на 09.05.24 в 11:35
Клиниката по детска клинична хематология и онкология в УМБАЛ Царица Йоанна - ИСУЛ

Отваря обновеният пансион на Детската онкохематология в ИСУЛ

Предстои отново да заработи ремонтираният пансион към Детската онкохематология в болница "Царица Йоанна – ИСУЛ". Това съобщи в интервю за БНР клиничният психолог Ивайла Георгиева. "Всички сме особено щастливи, че нещата напредват и се развиват. Дом-пансионатът скоро ще отвори врати . Очакваме съвсем скоро той отново да посрещне..

публикувано на 09.05.24 в 10:31
Кристиян Куртев

15 годишният Кристиян Куртев е гост в рубриката "Америка - илюзии и реалности"

В този епизод на рубриката “Америка- илюзии и реалности” гост е 15 годишният Кристиян Куртев. Едно от онези умни и талантливи деца, които от 90-те години насам успешно изпреварват американските със знанията и възпитанието си и се превръщат не в богатство на своята родина , а в интелектуалното богатство на Америка! "Баба и дядо - те ми..

публикувано на 08.05.24 в 10:18

Воистина велики идеи, хора и случки по Великден

Но може ли Великден да бъде безверие? Утрото на Възкресение, 1880-а . Ловешката църква "Успение Богородично", в която служи поп Кръстю Никифоров, е празна. Виното, Христовата кръв, и хлябът, Христовата плът, няма на кого да бъдат раздадени. Слухът, че именно поп Кръстьо е предал Левски, отпраща миряните в друга църква. Без значение..

публикувано на 06.05.24 в 17:57
Десислава Тихолова

За първи път в България изкуството от окопите е във фокуса на изложба

За първи път в България изложба поставя фокуса върху изкуството от окопите .  Автор на експозицията, която можете да бъде видяна в Музея на градския живот в Русе , е етноложката Десислава Тихолова.  Близо година тя работи по темата за тренч арт - окопното изкуство и получава подкрепа от много музеи в страната.  Досега много от..

публикувано на 06.05.24 в 16:03
Николай Илчевски

Николай Илчевски разказва житието на селския кмет в роман

" Житието на кмета, който е описан, е сборно. Аз съм наблюдавал много кметове, които познавам . Много практични казуси са събрани в книгата. Персонажът е един кмет, но опитът е по-мащабен, национален". Това каза пред БНР писателят Николай Илчевски, който представи предпремиерно романа си "Д/Гневник на селския кмет". "Кметът е избран от народа, а се..

публикувано на 06.05.24 в 15:02

Мария Кетева дарява хранителни продукти на Дома за стари хора в село Фатово

19-годишна студентка от Смолян събра хранителни продукти в благотворителна кампания за хората от Дома във Фатово. „Щедростта е дар, който принадлежи на душата. Не зависи от това, което имаш, а от това което си! Ценим благородният жест на всеки един дарител, подкрепил каузата“. Това написа във Фейсбук страничката на дома директорът Снежана..

публикувано на 05.05.24 в 09:31