Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Юлий Йорданов: Притеснява ме, че хората вече не четат критика

Юлий Йорданов
Снимка: Личен архив

Юлий Йорданов е гост в рубриката на "Рано в неделя" - "Горещи сърца". Той е отдал целия си живот на работата с перото. Пише от ученик. 

Започва с поезия, преминава през публицистика, а сега е отдаден изцяло на литературна критика, в която намира себе си заради куража да казваш истината, която има градивна сила. 

Има издадени 18 книги с литературна критика и история. 

"Всичко започна още когато бях в 5. клас и бях активист на Детския отдел на читалищната библиотека в Лом. Там беше създаден клуб - "Млад приятел на книгата". От тогава досега имам хиляди публикации в печата, като първата дописка ми беше във в. "Народна трибуна", където бях редактор 16 години, разказа за "Рано в неделя" Юлий Йорданов.

Юлий Йорданов

В дългата си кариера в различни печатни издания Юлий Йорданов има над 30 хиляди публикации, като още сънува как прави поредния брой вестник. 

"Имам 50 награди от различни литературни награди. Днес вече не пиша поезия, а ми е интересно да я оценявам. Имам и награди и за разкази. Вълнува ме литературната критика, защото тя е една оценка, която развива не само собственото си виждане за дадено литературно произведение, но и възможност да кажеш истината за дадена литературна творба на хора, които имат нужда от това, смята Йорданов. 

"Притеснява ме това, че хората вече не четат критика. Хората предпочитат да прочетат един любовен или криминален роман, нещо свързано с хумора, защото в днешното "вълче време" е по-добре да се разсмеят, а не само да се свъсваме вежди и да прехапваме устни, разказа още писателят, поет и журналист, който има и няколко хобита. 

Той е изкушен във фалеристиката. От млад колекционира значки и вече има над 18 хиляди, които е събрал в 11 кутии, в които навремето се продавали ризи. 

Единствената която носи на ревера си, е значката за членство в Съюза на българските писатели. 

Щедър на думи, Юлий Йорданов се оказва пестелив на тайни. Крие рецептата си за тиквички с извара. 

Още по темата в звуковия файл. 


По публикацията работи: Гергана Хрисчева

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Венцислав Тотев: Най-ценно е да бъдеш с хората, които обичаш

Най-ценно е да бъдеш с хората, които обичаш, на място, което обичаш и да правиш, каквото обичаш. Така накратко може да се обобщи житейската философия на днешния ни гост в рубриката "Горещи сърца".  Той се казва Венцислав Тотев, по образование ПР експерт, работил като учител и журналист, сега има собствен иновативен бизнес.  Тотев е един от..

публикувано на 26.05.24 в 05:51
Проф. д-р Елисавета Мусакова

Проф. д-р Елисавета Мусакова за средновековната ръкописна книга и палеографията

Палеографията е приложна наука, която изучава стари ръкописи. Улавя онези тънки моменти от мрачната средновековна атмосфера, в които кописти на светлината на свещ са преписвали старите текстове, за да множат знанията, вярата и да положат основата в красотата на писаното слово .  Много старание и култивирани умения са отличавали тези..

публикувано на 24.05.24 в 19:28

Калоян Цветков и географията като неугасващо любопитство и безкрайно пътешествие

Как човек може да превърне пътешественическата страст и любовта към природата в професия? Географът д-р Калоян Цветков е успял да постигне наглед трудната задача. Освен че изследва планетата като учен, Калоян споделя откритията си. Той е главен асистент в СУ "Св. Климент Охридски". Преподава и на децата в Националната..

публикувано на 20.05.24 в 17:26
Венци Йончев

Венци Йончев в "Горещи сърца": Не се принизявайте никога, живейте с дух!

Героят днес в рубриката "Горещи сърца" е с богато минало, усмихнато настояще и светло -  по думите му - бъдеще, въпреки че отдавна е минал 80 -та си годишнина.  Врачани често го срещат по улиците на града и кафенетата. През месец май вече е с загар, който привлича погледа в контраст със спортни къси панталони, маратонки и неизменната..

публикувано на 20.05.24 в 12:25

Сдружение "Добро сърце" е създадено, за да помага на хората

В рубриката „Горещи сърца“ ви предлагаме среща с Борислав Павлов. Той е на 35 години, от Пазарджик, и е председател на сдружение „Добро сърце“, което е създадено, за да помага на хората в нужда.   Идеята за създаването на  благотворителната организация е на трима млади хора, които в годините на Ковид пандемията, решават, че трябва да бъдат..

обновено на 12.05.24 в 06:09
Нургюл Салимова

Нургюл Салимова иска да остане в България, а преди всяка партия се обажда на майка си

"Засега съм тук и се надявам, че ще остана. От най-ранна детска възраст съм казвала, че искам да стана световен шампион с българското знаме. Работя за това и се надявам, че няма да има пречки по пътя ми". Това заяви пред БНР шахматиската Нургюл Салимова и  призна, че е получавала покани да се състезава за друга държава. Важно е шахът да става..

публикувано на 10.05.24 в 19:45
Райна Кабаиванска

Райна Кабаиванска: Стремя се да има предаване на знанията между поколенията!

"Христос Воскресе! Макар че, нямам навика да казвам това, защото съм комунистическо дете, родена съм 1934 г., израснала съм в комунистически режим и нямах понятие от религиозните празници, сподели за БНР оперната прима Райна Кабаиванска, един от най-значимите сопранови гласове през втората половина на XX век, музикална педагожка и общественичка. Тя живее..

публикувано на 07.05.24 в 11:35