Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

За медиите, властта и новата "модерна цензура"

| Интервю
Снимка: Ани Петрова

От няколко месеца журналистите, които отразяват работата на депутатите, се борят за промяна на условията на труд в новата сграда на Народното събрание, бившия Партиен дом. През последната седмица внесоха и подписка, в която участват над 80 журналисти от телевизии, радиа, вестници, сайтове. Промяна обаче към момента няма. 

"Получихме един доста уклончив отговор от администрацията на НС. По-рано през седмицата се проведе председателски съвет, на който сме били разкостени и подиграни", посочи в интервю за предаването "Хоризонт за вас" Ружа Райчева от OFFnews. 

По думите й основната молба - за достъп до депутатите, остава неуважена.

"Оставаме изолирани в малкото пространство пред пленарна зала", отбеляза тя. 

Мария Филева; Снимка: Ани Петрова

Изявленията на депутатите се случват, само когато те пожелаят да го направят, допълни парламентарният репортер на БНР Мария Филева. 

"Ако не желаят да говорят, няма никакъв начин да спреш някого и да му зададеш въпрос. Общуването е само посредством пиарите. Единственият начин някой политик да излезе и да каже нещо е ако той има желание за това и ако пиарът позволи". 

Ако трябва да разчитаме на пиарите, сме доникъде, категорична бе Райчева. А Филева нарече това "модерна цензура"

Ружа Райчева; Снимка: Иван Русланов

"Най-големият символ на това, че сме се върнали в Партийния дом, е, че Борисов е заел кабинета на Тодор Живков. Той там се разполага. Това е изключително символично. Дори фактът, че няма интернет е заради огромните дебели стени на Партийния дом, които трябва да крият властта. Дори нямаме добър интернет край пленарната зала", коментира Ружа Райчева.

Според Мария Филева залата е направената така, че да крие, а не да показва

Една част от журналистите обаче не са готови на бойкот.

"70% от колегите не са готови на това от страх, че другите ще бъдат там и ще запишат за сметка на тях", подчерта журналистът от OFFnews. 

Достатъчна подкрепа обаче не получаваме и от публиката, допълни парламентарният репортер на БНР. 

Иван Радев; Личен архив

С местенето си в новата сграда още през 2020 г. като че ли депутатите се погрижиха за собствения си комфорт за сметка на работата на журналистите, изказа мнението си Иван Радев от Асоциацията на европейските журналисти, които също излязоха с позиция по казуса.

Според него основният проблем е липсата на воля и пренебрежението на политиците към журналистите

Още през септември АЕЖ е отправила запитване до председателя и зам.-председателите на НС по темата. Получихме формален отговор, в който имаше оправдания с конструкцията на сградата, изтъкна Радев. Проблемите обаче остават, добави той и заяви категорично, че трябва да има натиск, докато не се решат тези въпроси

Цялото интервю чуйте в звуковия файл. 

По публикацията работи: Анастасия Крушева


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Словашкият премиер Роберт Фицо пристига за правителственото заседание в град Хандлова

Състоянието на Фицо е тежко, има опасност за живота му (Обновена)

Премиерът на Словакия Роберт Фицо е в тежко състояние с опасност за живота. По-рано днес той бе прострелян прострелян в град Хандлова, на 180 км от столицата Братислава. Простреляха словашкия премиер Роберт Фицо "Следващите часове са решаващи", написаха от правителствената пресслужба на официалната страница на Фицо във..

обновено на 15.05.24 в 22:28

Прогноза на ЕК: 3,1 на сто е очакваната инфлация за България

3,1 на сто е очакваната инфлация за България за тази и 2,6 на сто за следващата година, сочат данните от огласената пролетна икономическа прогноза на Еврокомисията за 2024-та година. Низходящата тенденция на външните цени се очаква да ограничи инфлацията на цените на енергийните и неенергийните индустриални стоки, се казва в прогнозата...

публикувано на 15.05.24 в 13:36

Атанас Василев: Лозята в България намаляват драстично

От днес започва прием на документи за подпомагане застраховането на реколтата при лозарите . Интервенцията е с бюджет от 800 хил. лв., съобщи преди дни зам.-министърът на земеделието Деян Стратев.  " Тази програма за застраховане на реколта има определен лимит. В момента се застраховат до 400 лв. насажденията ", посочи пред БНР Атанас Василев -..

публикувано на 15.05.24 в 10:19

Прогноза: Летният туристически сезон ще е по-добър от миналогодишния

Първите туристи у нас за летния сезон пристигнаха на 2 май и са от Великобритания. На 17 май ще се състои официално откриване на летния сезон в Несебър. Прогнозите са този сезон да бъде по-добър от миналогодишния.  От ефира на БНР председателят на Асоциацията на агенциите за входящ туризъм Иван Грошев апелира към всички в туристическия бизнес..

публикувано на 15.05.24 в 09:15

Около 50 клиники в страната - подготвени за съвременно лечение на инсулт. Медицинската помощ се бави

Около 50 000 българи годишно биват покосени от инсулт. Това е близо 7 пъти над нормите за допустимост , възприети в световен мащаб, коментира пред БНР д-р Георги Георгиев, заместник-председател на Асоциацията за инсулт и афазия. Той оприличава ситуацията с инсултите у нас с черна кутия - система, в която виждаме какво се подава на входа,..

публикувано на 14.05.24 в 10:59
Богомил Николов

Богомил Николов: Държавата се е отдръпнала, оставени сме сами срещу мобилните оператори

Изначално начинът на сключване на договори с мобилните оператори е порочен , заяви пред БНР Богомил Николов от Асоциация "Активни потребители".  По думите му в повечето случаи хората не знаят какво подписват : "Това, което служителят е отбелязал в неговия монитор, остава невидимо за вас. Преди да се разделите, в някои случаи, ако имате..

публикувано на 14.05.24 в 10:39
акад. дмн д-р Григор Горчев

Акад. д-р Григор Горчев: Изкуственият интелект не може да замести липсващите кадри в медицината

Изкуственият интелект не може да замести липсващите кадри в медицината, а може само да помага .   Това коментира пред БНР акад. д-р Григор Горчев, почетен ректор на Медицинския университет в Плевен, преди представянето на новия брой "Здравен барометър", посветен на здравеопазването и изкуствения интелект.  " Изкуственият интелект навлиза в..

публикувано на 14.05.24 в 09:18