Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Инициативен комитет от учени предлагат проф. Казимир Попконстантинов за почетен гражданин на Велико Търново


Инициативен комитет от 12 учени, общественици и интелектуалци във Велико Търново издигна кандидатурата на световноизвестния археолог професор Казимир Попконстантинов за почетен гражданин на историческата и духовната ни столица Велико Търново.

81-годишният световноизвестен археолог професор Казимир Попконстантинов е сред основателите на специалностите „Балканистика“ и „Археология“ във Великотърновския университет. Има половинвековна археологическа кариера и продължава, като основно се занимава с епиграфика, науката за старите надписи.  

Изключително достоен човек и учен, заяви историкът от ВТУ проф. Андрей Андреев, член на инициативния комитет, издигнал кандидатурата на проф. Попконстантинов за почетен гражданин на Велко Търново. 

Проф. Андреев представи част от епохалните археологически открития, направени от проф. Попконстантинов: 

„Множество проучвания прави проф. Попконстантинов – скалният манастир край село Крепча, Поповско, средновековния Преображенски манастир край Велико Търново, средновековният манастир Карач теке, основан от княз Борис Първи. Той датира първия надпис на кирилица, известен в света, от 921 годна. Особено се прослави, когато през 2010 година откри част от мощите на св. Йоан Предтеча, което беше доказано в специализираните лаборатории в Оксфорд и Копенхаген при две независими едно от друго изследвания“.  

Проф. Казимир Попконстантинов е бил декан на Историческия, а след това и на Богословския факултет във Великотърновския университет, почетен гражданин е на Созопол, Варна, Опака, носител е на специалната награда на Варненската Света митрополия, на световната Хердерова награда и на още много национални и международни отличия. 

Номинацията на проф. Попконстантинов за почетен гражданин на Велик Търново беше депозирана във Великотърновския общински съвет на 12 януари. В подкрепа на номинацията са се обявили над 150 граждани. Предстои тя официално да бъде подкрепена и с решение на Академичния съвет на ВТУ, обяви проф. Андрей Андреев. 

Студентите на проф. Попконстантинов говорят за него с изключително уважение. Сред тях е Светлин Радев, член на инициативният комитет за номинацията и директор на Военния архив:  

„Археология се учи в началото на програмата. Независимо от крехката възраст, когато сме постъпвали, и по-малкия житейски и социален опит, който сме имали, фигура като тази на проф. Попконстантинов много лесно ни ангажираше и със знания, и с подход, с усет, с обаяние. Никой от студентите не подхождаше лековато и не смеехме да отидем неподготвени на изпита, когато го провеждаше проф. Попконстантинов“.  

Като студент по история днешният директор на Военния архив има петица на изпита по археология при проф. Попконстантинов.  

Общественикът и общински съветник Методи Петров е един от първите студенти на проф. Казимир Попконстантинов и е член на инициативния комитет. На изпита по археология има отличен и разказва как е преминал: 

„Вторият ми изпит в университета беше по археология. Падна се на рождения ми ден. Изпитите тогава бяха устни. Теглих си въпросите, изпитът мина и тогава извадих кутия с бонбони, за да почерпя проф. Попконстантинов. Той стана и каза, че съм постъпил много правилно и коректно, и ако съм бил почерпил преди изпита, е щял да ме върне за утре“.  

Методи Петров е бил и председател на кръжока по археология, създаден от проф. Попконстантинов . 

И днес проф. Казимир Попконстантинов излъчва академизъм, благост, но и сериозен характер и изключително изящно чувство за хумор, казват историците и археолозите, които са работили с него. 

Номинацията му за почетен гражданин на Велико Търново е подкрепена и от актьора Любомир Бъчваров, кметицата на село Пчелище, където живее проф. Попконстантинов, Гица Лазарова, художника Христо Панев, ръководителя на клуб „Традиция“ във Велико Търново Симеон Цветков, археолога проф. Хитко Вачев, адвокат Иван Бораджиев, проф. Станимир Трифонов, заместник-директора на великотърновската библиотека и общински съветник Иван Александров и други. 

Почетното звание се връчва след гласуване от Общинския съвет на 22 март, празника на Велико Търново. 

Премиерата на филма „Казимир“, създаден от режисьора Станимир Трифонов, е на 16 януари във Велико Търново. 

Повече чуйте в звуковия файл.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

В родопско село правят кастинг за актьори. Наесен ще играят "Женско царство"

Родопското село Пчеларово обяви кастинг за актьори  любители . Те ще участват в театрална пиеса, чиято  премиера е планирана за есента. Идеята е на семейства, завърнали се неотдавна от Канада .  Шепата ентусиасти и доброволци искат да върнат славата на Пчеларово от времената, когато в него са живели 4000 души. Красимира Стоянова е..

публикувано на 16.05.24 в 10:04

"Към този момент е лека джунгла." Защо изоставиха крепост над Габрово?

Габровци алармират с тревога, че останките от историческата крепост "Градище" над града – предпочитано място за разходка на местните хора и гости на града, продължават да се рушат. На мястото на някогашното укрепено селище, културна ценност от местно значение , сега избуява висока растителност, а зидовете, поддали под напора на времето, са..

публикувано на 14.05.24 в 09:45

Екопътеката край Царевец крие любопитни истории

Ще се разходим по един атрактивен маршрут с живописна природа и любопитна история. Това е екопътеката до скалните рисунки в мездренското село Царевец. Графитите в пещерите във варовиковия венец край селото са множество надписи и изображения, издълбани върху камъка между 16 и 19 век. Те са интересно историческо свидетелство, което все още не е..

публикувано на 12.05.24 в 08:40

Легенда за българска принцеса обяснява появата на червените божури в Източните Родопи

Легенда за българска принцеса обяснява появата на червените божури в Източните Родопи. Според преданията, девойката е водила съпротивата на местните хора при завладяването на планината от османските турци и от кръвта й са израснали красивите пролетни цветя. Момичето е описвано с дълга руса коса и бяла роба, което води бял кон или държи меч. И до днес..

публикувано на 12.05.24 в 05:30

Изрисуват електрически табла в Монтана

Електрическите табла в градската градина на Монтана придобиват нов вид. Върху тях вече няма да има листчета с всевъзможни оферти за работа и извършване на услуги, защото са се превърнали в картини. Нова визия им дава художничката Лилия Захаринова. "Непрекъснато се борехме с премахването на всевъзможни обяви по електрическите табла, както й да ги..

публикувано на 09.05.24 в 11:35
Клиниката по детска клинична хематология и онкология в УМБАЛ Царица Йоанна - ИСУЛ

Отваря обновеният пансион на Детската онкохематология в ИСУЛ

Предстои отново да заработи ремонтираният пансион към Детската онкохематология в болница "Царица Йоанна – ИСУЛ". Това съобщи в интервю за БНР клиничният психолог Ивайла Георгиева. "Всички сме особено щастливи, че нещата напредват и се развиват. Дом-пансионатът скоро ще отвори врати . Очакваме съвсем скоро той отново да посрещне..

публикувано на 09.05.24 в 10:31
Кристиян Куртев

15 годишният Кристиян Куртев е гост в рубриката "Америка - илюзии и реалности"

В този епизод на рубриката “Америка- илюзии и реалности” гост е 15 годишният Кристиян Куртев. Едно от онези умни и талантливи деца, които от 90-те години насам успешно изпреварват американските със знанията и възпитанието си и се превръщат не в богатство на своята родина , а в интелектуалното богатство на Америка! "Баба и дядо - те ми..

публикувано на 08.05.24 в 10:18