Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Родовата памет възкресява спомена за храбростта, за състраданието и човечността на предците ни

По време на представянето на книгата "Рана" на Захари Карабашлиев в библиотеката във Враца, като историк и читател Иван Иванов направи трогателно и вдъхновяващо експозе за романа, за миналото и за паметта.

"Нашите страдания ще дразнят въображението на бъдещите поколения, мислено те ще се поставят на нашите места и от това поставяне те ще изпитват може би някаква меланхолична радост. Но те няма да знаят всичката ужас на нашите не украсени от фантазията, голи, безобразни страдания". Това пише в дневника си от бойното поле четири месеца преди края на Първата световна война ротният  командир Михаил Димитров. Това е един от цитатите, с които започва последната книга на Захари Карабашлиев "Рана".

Представянето на романа във Враца срещна двама мъже от поколенията на разпаленото въображение. за което пророчески свидетелства ротният командир. В меланхоличната радост - мислено да се поставят на мястото на предците си - бяха авторът на "Рана" Захари Карабашлиев и прокурор Иван Иванов, но в ролята си на историк и читател. Признава, че дълго е чакал съвременен художествен прочит на необятната тема за Първата световна война.


Да проучва и преживява фактите и събитията от този исторически период и да разкодира посланията му е особено вдъхновение за Иван Иванов. 

"Всеки град се гордее със своя полк, със своите герои. Всеки град, всяко семейство е дало своите жертви. Ето, аз сега си спомням, през 1912 година, когато братята Вазови се прощават със своята майка Съба, Борис, Владимир и Георги, тя просълзена ги благославя и им казва "Ех, отечество е това, идете."

През този период, тази връзка между земята, вярата, рода е била толкова неразривна, толкова силна. Българинът воюва, но той знае, че за гърба му е огнището, той знае, че зад гърба му е българската земя. Той знае, че тази земя е напоена с кръвта на неговите предци, той няма как да я отспъпи. Той знае, че неговата кауза е справедлива, тя е благословена и тези християнски добродетели са били някак си вътрешно присъщи за него, това състрадание към чуждия противник. Това отношение към земята. Тя, земята, не е само извор на блага, това е неговият труд, неговият смисъл. Това е неговата пот, тя ражда плодове, но тя е паметта, тя е попита и с кръвта на неговите предци. Той няма как да я даде, той винаги ще я брани докрай."


Цялото интервю на Ива Антонова с Иван Иванов чуйте в звуковия файл.

Снимки: Личен архив



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Поколението Z вижда перспективи за развитие в България

Близо 12 000 души са напуснали страната ни през 2023 г., сочат данни на НСИ. От тях 2000 са младежи на възраст между 15 и 24 години , като значително по-голям дял имат момчетата. Същевременно броят на завърналите се български граждани през миналата година е с 5000 души по-висок от броя на заминалите . От общо 17 000 завърнали се българи -..

публикувано на 11.06.24 в 11:35

От сърцето на Родопите: Политиците се изложиха!

Родопският столетник Димитър Кавгазов живее в село Славейно. На 27 септември той ще навърши 100 години, но смята да поживее още. Кръгъл сирак, Димитър някога е бил горски, гледал е овце и крави.  Видял е всичко – и лошо, и хубаво . Въпреки преклонната си възраст, той се отнася отговорно към гласуването – "ръководителите да се сетят, че..

публикувано на 09.06.24 в 10:52

Елена е занемарен град, умира - балканджиите жалят съдбата на града, песимисти са за изборите

Обезлюдяване, проблеми с водоснабдяването на селата, липса на обществен транспорт, закрита железопътна гара, ограничени възможности за здравеопазване. Кой ще реши тези проблеми за малко над 7800 избиратели във възрожденската община Елена – отговорите се очаква да станат ясни на изборите днес, когато в Четвърти многомандатен избирателен район..

публикувано на 09.06.24 в 09:12

Младежи от Монтана гласуват за първи път, искат да останат в България

Трябва да управляват партии, които дават възможност на младото поколение да се развива , казва пред БНР Преслав Джоков от Математическата гимназия в Монтана. Той се занимава с народни танци и възнамерява да продължи с хореография, за да запази традициите и фолклора  за поколенията. Баба му, Олга Иванова, 40 години работила като фелдшер,..

публикувано на 09.06.24 в 08:04

"Едни слепци гласуват за други слепци." Помагат ли изборите да прогледнем?

Днес, на традиционната неделна литургия, православната църква ще припомни на вярващите евангелското четиво, което разказва как Христос изцелил един сляпороден човек. През очите на библейския разказ, как се виждат предстоящите избори "2 в 1"? - отговорите следват в звуковата картина от репортажа на нашата кореспондентка във Враца Ива Антонова...

публикувано на 09.06.24 в 07:52
Мира Копанарова

Мира Копанарова - гост в рубриката “Америка - илюзии и реалности”

Мира Копанарова е гост в 49-ти епизод на рубриката "Америка - илюзии и реалности” в търсене на житейско равновесие между Канада и България, с поглед към историческото ни минало и с надежда за едно ново възраждане. "Пътувам доста често до България. За мен е мнго важно да се грижим за възрастните хора. Моята баба, да е жива и здрава, е все още..

публикувано на 07.06.24 в 10:56
Снимката е илюстративна

"Земята на розите" - филм за невидимите деца с увреждания

"Земята на розите" е игрален филм, който е посветен на децата с увреждания. В 58-минутната продукция се разглеждат теми, свързани с децата със синдром на Даун и аутизъм. "Решихме да разкажем историите на тези деца по един кинематографичен начин - техния живот, трудностите , през които преминават", казва терапевтът Любомир Миланов, един от..

публикувано на 07.06.24 в 07:14