Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Възползва ли се България от бизнес възможностите, които логото "НАТО" дава?

България е член на НАТО от 20 години, но някои български бизнеси са в Алианса от 25 г.

Подобен е примерът от родопското село Гьоврен, където едно малко шивашко предприятие работи за НАТО от четвърт век, а собственикът му се казва Исмаил Терзиев.

"И все пак е гордост... Като виждаме по телевизията, нали, облечени с нашите облекла, ние се гордеем. Викаме: "Тези облекла ние сме ги шили". Ние спечелихме доверието, въобще, в НАТО всичките модели, за всички страни, сме ги шили, почти… Започнахме дейността 97-ма година. От 98-ма почнахме да шием за НАТО", споделя той пред БНР.

И така… за 25-те години Исмаил не може да изброи милионите ушити чифтове панталони, заминали за НАТО-вските държави.

"Много ни помогна НАТО. Не само на мен. Благодарение на това производство, запазихме селото. Имаме си детска градина, имаме и училище. Млади хора. Всичко", радва се бизнесменът.

В годините преди присъединяването ни към Алиансса, а и малко след това, медиите у нас отчитат оптимизма за българската икономика.

През 2001-ва година Центърът за либерални стратегии прогнозира, че членството ни ще доведе до по-ефективна работа на администрацията. Държавата - по-силна в прилагането на законите. Анализът отчита и очакванията за развитие на IT сектора, телекомуникациите, туризма, образованието, екологията... Увеличаване на директните инвестиции. Както се случило с присъединените преди нас Полша и Чехия.

Така и станало – след получаването на поканата за членство, България отбелязва 65% скок в чуждестранните инвестиции, които за 2003 г. достигат 1,2 млрд. евро.

А 20 години след членството, НАТО дава все повече възможности, дори и на цивилния сектор. Българска софтуерна фирма е спечелила вече проект по програмата за иновации DIANA. Стартъпът на Янислав Трендафилов преборил 700 международни кандидатури.

"Видяхме възможност да доразвием идеята. Самата програма дава достъп до тестови центрове, които биха могли да ни валидират технологията и да ни ускорят развитието. Ние проправяме пътя за следващите", споделя той.

Други фирми също имат шанс да получат финансиране от Фонда на НАТО за иновации. 170 фирми, предимно строителни, финансови, професионални и образователни от години участват например в Програмата за инвестиции в сигурността.

През 2008-ма година, от първите програми за модернизация на армията, в икономиката ни са влезли 80 милиона евро нетна инвестиция. След 2009-а предоговарянето на проектите за армията повлияло и на допълнителните инвестиции. От 2019-а година три министерства все още работят по концепция за допълнителни инвестиции към проекта за новите изтребители. Очаква се в "Терем" да се сглобяват и поддържат новите бойни машини "Страйкър".

Колко важна и добре работещата система за поръчки трябва да има държавата се е убедил Пламен Йорданов, докато е бил военен представител през 2010-та в Афганистан.

"В Афганистан, когато идваха три джипа, от три различни бригади, те не си говореха, защото радиостанциите са от различна марка и модел, купени по обществени поръчки. Не става така!", категоричен е той.

"Това е пряка последица от незнание как да се защитават интересите", разбрал вече Йорданов, кoгато станал служебен зам. -министър на отбраната.

Дали България се възползва напълно от бизнес възможностите, които логото "НАТО" дава? Обобщението е на Добромир Видев:


По публикацията работи: Златко Желев


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ
Димитър Главчев

Главчев: Още една предизборна пушилка беше разсеяна

Служебният премиер Димитър Главчев обяви, че вчера още една предизборна пушилка е била разсеяна, визирайки гласуваното от Надзорния съвет на НОИ увеличение с 11 процента на пенсиите от 1 юли тази година. Подготовката на вота 2 в 1, насрочен за  9 ти юни върви по план, отчете премиерът пред министрите. Очаквайте подробности!

публикувано на 15.05.24 в 11:33

Над 2000 деца приети в детските градини в Пловдив

Над 2000 деца са приети в детските градини в Пловдив на първото за предстоящата учебна година класиране. За него бяха обявени около 2200 свободни места, а участваха над 2500 деца, родени през 2021 г.  До 27 май родителите на класираните деца трябва да представят необходимите документи в детските градини, за да ги запишат. Не е необходимо..

публикувано на 15.05.24 в 11:30
СТЕМ центровете са практически ориентирани учебни пространства

Проф. Жолт Лавица: Има възможности образованието да бъде вдъхновяващо

Нова форма на обучение - там, където природните науки, така нереченото СТЕМ обучение, среща изкуството . Тази тема коментира по време на Софийския фестивал на науката проф. д-р Жолт Лавица , който в Австрия се занимава с търсене на нови методи за образование. Той говори пред учители, заинтересовани от това.  3D принтирането, виртуалната реалност,..

публикувано на 15.05.24 в 11:20

Сделки за имоти и МПС - само след погасени задължения към НАП

Сделките за продажба на имоти или моторни превозни средства са възможни вече само след погасяване на просрочени задължения към Националната агенция за приходите.  Пред БНР Силвия Стефанова - директор на Дирекция "Събиране" в НАП, обясни: "От 3 май има промяна в чл. 264 от ДОПК, съгласно която нотариусите и съдиите по вписванията извършват..

публикувано на 15.05.24 в 11:07
Хижа „Момчил юнак“

Заради дъжда откриват кампанията "Хижа на годината" утре, не днес

Откриването на тазгодишната кампания "Хижа на годината" вместо днес, ще се състои утре , заради метеорологичните условия. Това съобщи пред БНР Елиза Стоева от екипа на организаторите. Събитието ще се проведе в лятното кино "Кабана" до НДК. Тази година има допълнителна конкурсна категория, като категориите стават общо 9...

публикувано на 15.05.24 в 11:05

Без сексуално възпитание за най-малките в училище на Острова

Британското правителство предлага в училищата в Англия ще бъде забранено да преподават сексуално възпитание на деца под девет години. Правителствен източник е заявил пред Би Би Си, че предложението включва планове за забрана децата да бъдат обучавани за полова идентичност. Новите насоки на правителството за училищата ще бъдат..

публикувано на 15.05.24 в 10:50

НЗОК определи реда за отпускане на лекарства и храни за хората с редки заболявания

Националната здравноосигурителна каса (НЗОК) определи реда, по който ще се разглеждат заявленията за заплащането на лекарствата и диетичните храни на хората с редки заболявания след навършване на пълнолетие. Заявленията ще бъдат разглеждани по същия начин какъвто е реда за одобряване на заплащането на пациентите с онкологични и онкохематологични..

публикувано на 15.05.24 в 10:48