Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

"Изгубени под водата" - забравените истории на български села, потопени заради интензивния строеж на язовири

| Репортаж
Живовци
Снимка: www.podvodata.com

Изложбата "Изгубени под водата" разказва забравени истории на потопени български села заради интензивния строеж на язовири в периода 1950-1986 година. Тя се открива тази вечер (09 април). Експозицията е разположена в алтернативното културно пространство Bobbina. 

Става дума за мултижанрова инсталация, състояща се от колажи върху текстил, специално композирана звукова картина и видео. Изложбата представя съдбата на тези липсващи места и техните жители, като се опира на архивни и документални кадри, фотография, статии от медии. 

Изгубени под водата

Едно от потопените села е родното място на писателя Йордан Радичков - Калиманица, съществувало до 1984 година.

Зад инициативата стоят две сестри – Ралица Каменова и Стела Бизева. 

Калиманица

"Нашият дядо е роден и израснал в едно такова село, което в момента се намира на дъното на язовир Огоста", разказа пред БНР Стела Бизева.  

"Докато беше пенсионер, той през цялото време събираше материали от вестници, разговаряше с жителите на селото, за да увековечи спомена за живота на това място. 

Живовци

Със сестра ми решихме да продължим неговото дело.

Това е история, която винаги е пирсътвала в детството ни.

Живовци

Над 40 села са обезлюдени умишлено, за да се направят на тяхно място язовири. Някои от тях са изцяло изселени, а други-частично. Като започнахме да търсим информация, разбрахме, че това е съдба и на много други хора, не само на нашия дядо".

Калиманица

Инициативата "Изгубени под водата" е уеб-базирана изложба, която чрез артистично изследване разказва малко известни истории за изчезнали български села, заличени през социализма вследствие изграждане на язовири. Проектът на сестрите Ралица Каменова и Стела Бизева започва през 2020 година като страница в Инстаграм, а днес излиза във физическото пространство, за да покаже по различен начин тези малко познати истории. В периода от началото на 50-те до средата на 80-те години в Народна Република България тече интензивен строеж на язовири. Не е тайна, че част от тях са изградени върху села, които са насилствено изселени. 

По публикацията работи: Мария Сивкова - Илиева


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
 Национална библиотека

Изложба в Националната библиотека представя книжовното наследство на българските католици

През тази година се навършват 350 години от смъртта на трима големи българи католици от 17-ти век – Петър-Богдан Бакшев, Петър Парчевич и Филип Станиславов, които умират през една и съща година – 1674 г. По този повод в Националната библиотека "Св.Св. Кирил и Методий" в София беше открита изложба, свързана с книжовното наследство на..

публикувано на 29.04.24 в 12:11

В Плевен откриха традиционния „Пролетен салон“ на художниците

В навечерието на един от най-обичаните пролетни празници – Цветница, в Плевен откриха традиционния „Пролетен салон“ на художниците в галерия Арт Център. Над 100 творби на 54 автора привличат интереса на плевенчани и гостите на града. "Пролетният салон на плевенските художници е една традиционна изложба. В нея са поканени да участват обикновено всички..

публикувано на 28.04.24 в 07:34

Китаристът Георги Димитров - Жожо с дебютен албум за Naxos

От днес, 26 април, на световния музикален пазар е Баховият албум на Георги Димитров - Жожо. Изключително щастливи и горди сме с младия български китарист, чийто талант беше разпознат и подкрепен още в ранна детска възраст. След завършването на Националното музикално училище "Любомир Пипков" в София и Университета за музика в Грац, сега българинът е..

публикувано на 26.04.24 в 18:35
Ваня Пешева

Артис - софийският фестивал за класическа музика и изкуства

На 30 април от 19 часа в зала 9 на НДК ще бъде открито третото издание на Международния фестивал за класическа музика и изкуства “Артис”. Началото ще бъде поставено с клавирен концерт на надарени деца - възпитаници на Национално музикално училище “Любомир Пипков” - София, и изложба с творби на талантливи млади художници от Частното училище по..

публикувано на 26.04.24 в 18:16
Маестро Георги Димитров пред Симфоничния оркестър на БНР

Музикална рядкост: "Стабат матер" от Шуберт ще звучи на софийска сцена

Името на доайена сред българските диригенти Георги Димитров присъства много активно в концертните афиши и в звукозаписния план на Симфоничния оркестър на БНР през този сезон. На 26 април от 19 часа в зала "България" маестрото ще ръководи концерт под мотото "В навечерието на Великден". За подходящо настроение преди Страстната седмица ще допринесе..

публикувано на 26.04.24 в 13:34
Елиана Лилова

Франция във фокуса на One Dance Festival 2024

Фестивалът на танците в Пловдив започва на 10 май . Билетите за 16-ото издание на One Dance Festival вече са в продажба. Все още има билети, като по повод на Международния ден на танца – 29 април, ще има 30% намаление за всички билети, закупени след 20 часа вечерта. Това каза пред БНР Елиа Лилова – директор на One Dance Week. Спектаклите..

публикувано на 26.04.24 в 10:25
Антонина Бонева

Антонина Бонева отбелязва с концерти 40 години педагогическа дейност

В петъчната вечер, на 26 април, в Централния военен клуб от 19 ч. именитата наша пианистка и преподавателка в Националното музикално училище "Любомир Пипков" - София Антонина Бонева ще отпразнува 40 години педагогическа дейност. На сцената тя ще бъде с четирима свои ученици. Всеки от тях ще е солист на Симфониета София с диригент Свилен Симеонов,..

публикувано на 25.04.24 в 17:58