Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Проф. Хинков си писа "Добър 4" за работата си като здравен министър

Проф. Хинков: Бях спрян от правителството за конкурсите за болнични директори

Има голям натиск детската болница да се осъществи от частна структура, каза той

| Интервю
Проф. Христо Хинков
Снимка: Министерство на здравеопазването

Здравеопазването е един възел от проблеми, свързан с много фактори, много интереси, много зависимости – неща, които трябва да се решават екипно, постепенно, целенасочено и устойчиво.

Това заяви пред БНР бившият здравен министър проф. Христо Хинков, който си постави оценка "Добър 4" за работата си на поста. Той сподели, че му е олекнало, след като вече не е министър, но не съжалява за нищо. Много е тежка тази задача, обясни професорът и подчерта, че не е канен от служебния министър Димитър Главчев да продължи да бъде на поста. Хинков повтори отново, че не желае повече да заема поста на здравен министър, като най-важната причина за това е, че не може да се създаде устойчив екип и устойчива политическа подкрепа, която да "не бъде свързана с влияния и интереси и в областта на лекарствата, и в областта на назначаването на директори".

Като наследство, което оставя проф. Хинков в здравното министерство, е именно провеждането на конкурси за директори на болниците, защото мандатите на повечето от тях изтичат.

"Тези процедури трябваше да ги проведа аз. Но аз бях спрян. От правителството бях спрян. Бях спрян от премиера, вицепремиера. Тогава беше казано, че министър, който си отива, не трябва да провежда конкурси", разказа той, но попита какво значение има това, след като конкурсите би трябвало да бъдат обективни, честни и прозрачни.

А казуса "Пирогов" го определи като продължаващ скандал:

"Принципалът на тази болница е министърът на здравеопазването. След като той е взел решение, че този директор трябва да бъде отстранен и е издал заповед за това, той продължава да функционира на това работно място. Това са неща, които в държавата трябва да се решават системно, тъй като иначе се нарушава самият принцип и на разделение на властите, и законовата процедура".

В предаването "Преди всички" Хинков отбеляза, че завещава на новия служебен здравен министър Галя Кондева и започнати дейности, за които тя е съгласна, че трябва да довърши:

"Разплитане на проблеми, свързани със законодателство, което сме внесли в парламента, и проекти, които трябва да се довършват".

Като голям проблем бившият здравен министър посочи детската болница:

"Има голям натиск да се осъществява подобна инициатива от частна структура. Има неравнопоставеност между държавните и частните болници и по отношение на тяхното изграждане и поява въобще. Ще се получи така, че детската болница ще изчака да минат всички процедури, свързани с обжалване на всяка обществена поръчка, която тя е длъжна да прави, докато една частна инициатива може да построи частна болница за по-малко от 2 години. Това е голям проблем. От друга страна наличните човешки ресурси са ограничени и може да се получи така, че няма да има кой да работи в голямата болница, която е национален приоритет".

Според него решението в този случай е парламентът да освободи тази болница от обществени поръчки, за да може бързо да бъде завършена. В противен случай процедурите ще се протакат в годините, защото винаги се намира фирма, която да обжалва всяка стъпка в това изграждане, обясни той. По думите му в момента се очаква решение на Върховния административен съд по жалба на фирма, но то се бави. Тромава процедура, заключи проф. Хинков.

Като друг голям проблем той посочи периодичното изчезване на лекарства. Завещах на следващия министър и това решение - да се удължи срокът за забрана на изнасяне на лекарства, каза бившият министър.

Той добави също, че са говорили с новия министър и за най-проблемните болници в страната, където трябва да се внимава. Една от тях е болница "Св. Анна" във Варна, даде пример проф. Хинков.

"Проблемът е системен и той е свързан с това, че държавните болници, поради редица причини, тяхното управление, смяната на директори е изключително трудно и се получават такива неща, като болницата в Котел. Появява се директор, който вероятно има други намерения, а не да оздравява и да води болницата както трябва", коментира той.

Според него би било добре да се потърси съдебна отговорност на предишния директор на болницата в Котел.  

Цялото интервю на Спас Крайнин с Христо Хинков и д-р Григор Малев, както и репортажа на Стоян Радев в предаването "Преди всички" чуйте в звуковия файл.

По публикацията работи: Анастасия Крушева

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Над 1000 бомбени заплахи в училища и институции в Словакия във вторник

Над 1000 бомбени заплахи са получени вчера в училища и институции в Словакия. Сигналите са предизвикали масова евакуация, а словашката полиция се опитва да установи извършителите, пише Би Би Си. Полицейски екипи с кучета и експерти по обезвреждане на бомби са били извикани многократно на различни места в цялата страна. От полицията..

публикувано на 08.05.24 в 19:43

Протест на столичния бул. "Сливница", където преди година загинаха Ани и Явор

Граждани излязоха на протест на столичния булевард "Сливница", където преди една година, блъснати от автомобил, загинаха младите годеници Ани и Явор. Година след смъртта на Ани и Явор: Нов протест на булевард "Сливница"   Една година след загубата на Явор и Ани близки и приятели на трагично загиналите влюбени отново се събраха на протест на..

публикувано на 08.05.24 в 19:15
Емилия Милчева

Емилия Милчева: Дублирането на водачи показва колко къси са кадровите скамейки на някои партии

Дублирането на водачи в няколко листи на партиите за предстоящите избори на 9 юни, говори зле за българската демокрация.  Няма илюзии, че тези водачи и една част от депутатите имат връзка с избирателните си райони.  Това коментира за партийните листи журналистът и анализатор Емилия Милчева в интервю пред БНР. "Никой не пуска "кокала", но..

публикувано на 08.05.24 в 19:14

Дадоха на съд новата организация на движението в центъра на София

Новата организация на движението в центъра на София отива на съд. Делото е заведено от Европейския център за транспортни политики. Според сдружението действията на Столичната община са незаконосъобразни и нарушават наредба от 20 декември 2017 г. за планиране и проектиране на комуникационно-транспортните системи на урбанизираните територии...

публикувано на 08.05.24 в 19:03
Си Цзинпин и Александар Вучич

Вучич пред Си: Тайван е Китай

Сръбският президент Александар Вучич посрещна топло китайския си колега Си Цзинпин. В приветствието си Вучич заяви, че "Тайван е Китай". Сръбската столица е втората спирка от европейската обиколка на Си, която започна във Франция и ще продължи в Унгария.  "Уважение и любов" за Си Цзинпин в Сърбия Двамата лидери са подписали съвместно..

публикувано на 08.05.24 в 18:53
Снимката е илюстративна.

Агенцията по храните затвори обект за продажба на месо в Ботевград

Агенцията по храните затвори обект за продажба на прясно месо в Ботевград. Причините за наложената санкция са лоши хигиенни условия и неспазване на изискванията за предоставяне на коректна информация на потребителите за предлаганите продукти. Експертите на агенцията припомнят, че при констатиране на нарушения гражданите могат незабавно да подадат..

публикувано на 08.05.24 в 18:46

Великобритания ще изгони руския аташе по отбраната

Великобритания ще изгони руския аташе по отбраната в отговор на злонамерена дейност от Русия на територията на Обединеното кралство и Европа. В деня на памет към жертвите във Втората световна война, деня на безусловната капитулация на Третия райх, чешкият президент Петър Павел нарече "исторически парадокс", че от жертва Русия се е превърнала в..

публикувано на 08.05.24 в 18:42