Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Кои са най-важните задачи пред Израелската космическа агенция?

| Интервю
Ади Ниньо Гринберг
Снимка: Личен архив

Още древните римляни са казвали, че когато мислят за миналото, се вглеждат в пясъка под нозете си, а когото мислят за бъдещето, вдигат глава към звездите. Израел е една от държавите, които планират да стъпят на Луната и имат спътници в орбита около Земята. 

Ади Ниньо Гринберг е старши изследовател в космическата агенция към Министерството на науката, технологиите и иновациите на Израел. Тя разказа пред БНР за интереса на младите към космическите програми, за българските си корени и за твърдението ѝ, че четвърт от всяка чаша вода, която пием, идва от Космоса. 

Да започнем с българската линия във Вашата биография и каква е връзката Ви с Космоса?

Баща ми е роден в София. Когато е бил на 2 години, семейството му се изселва и идват в Яфо. Дядо ми поддържаше връзка с много български евреи, които се събираха в дома ни. Запомнила съм, че бяха весели и сърдечни.

Баща ми е лекар. Мечтаел е да учи астрономия, но в онези времена бил принуден да направи практичен избор. Запалих се по астрономията от неговите разкази за галактики и космически дупки. Защитих по тази специалност всички научни степени в университета в Тел Авив. Мнозина мислят, че само мъже могат да бъдат изследователи на Космоса. Аз доказвам обратното.

И как се реализирате?

След защитата на доктората си разбрах, че не е достатъчно само преподаването в университета и започнах да изнасям и лекции на ученици. Младежта по света е била много въодушевена от прилуняването на "Аполо" навремето. Увеличили са се тогава студентите, изучаващи точни науки. Космонавтиката не е непонятна, сложна и непостижима област, а е също толкова интересна и даваща поле за изява, както всяка друга иновация.

Вие какво изследвате?

Кометите и водата, която те носят на Земята. Голяма част са ледени парчета, движещи се по определена орбита от милиони или милиарди километри. Когато се отклонят и се приближат до слънцето ни, горните слоеве на кометата се разтапят и се получава така характерната им опашка, която ни позволява да ги видим и с невъоръжено око. Ако навлязат в земната атмосфера, те стават част от водните запаси, които има на Земята. Трудно е, но може да се изследва самата вода, която носят. Дори във всяка земна чаша вода една четвърт е пристигнала по такъв начин от Космоса. Кометите са образувания от лед, прах и газове и винаги са интересували учените.

Докато правех доктората си, в Космоса летеше автоматичен орбитален апарат "Розета", който след 12 - годишно пътуване кацна на голяма комета и  направи много сондажи и изследвания. "Розета" бе обща разработка на Европейския съюз и НАСА. Изпълни и задачи, проектирани от Телавивския университет. От научна гледна точка, това е едно от големите ми постижения.

Сега сте и главен изследовател в Израелската космическа агенция.

В Космическата агенция задачата ми е друга: да обърна внимание на отрасловите министерства, обществените и частни организации и предприятия, че техните изследвания могат да помогнат за усвояване на Космоса и обратно- космическата технология може да се окаже жизнено важна иновация за тях. Когато поех поста си, често се оказвах сама пред екрана за ЗУМ срещите. Обаждах се на изследователите в министерствата, местните органи на властта, екологични организации, хайтек предприятия и ги питах защо не са се включили в срещите ни. Казваха, че не виждат връзка между тяхната дейност и Космоса. Помислили са, че са били поканени по грешка. Разяснителната ни работа е успешна и част от тях се включиха със специалисти или финансиране в редица космически проекти. Но все още мнозина продължават да мислят, че дейността им няма нещо общо с космическите изследвания.

Две години съм на този пост и се надявам с настойчивост, макар и бавно, към нашите изследвания да се присъединят още много организации не само от страната ни, но и от чужбина. 

По публикацията работи: Мария Сивкова - Илиева


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Високите цени на фериботите отказват туристите да почиват на гръцките острови

В Гърция юни започна с високи температури до 35 градуса и пълни плажове. Цените на билетите за фериботите обаче, отказват много туристи да почиват по островите. Високи температури до 35 градуса, силно слънце и кристална вода на морето посрещна туристите тази сутрин. Силен е трафикът в цялата страна, предупреждават от пътна полиция и..

публикувано на 01.06.24 в 11:39

Над 400 еднодневни трудови договори за бране на череши в Кюстендилско

В Кюстендил Инспекцията по труда е издала над 400 еднодневни договори за отглеждане и бране на череши. Кампанята започва след този уикенд. От Инспекцията по труда разясняват, че договорите за краткотрайна сезонна селскостопанска работа - т.нар. еднодневни договори, не лишават берачите и работниците по масивите от правото им на социално..

публикувано на 01.06.24 в 11:32

Близо 3 000 се събират за 13-тото издание на фестивала "Насред мегдана в Арбанаси"

Близо три хиляди изпълнители се събират за 13-тото издание на Националния фолклорен фестивал "Насред мегдана в Арбанаси" днес и утре. "Насред мегдана в Арбанаси" събира изпълнители на автентичен и обработен фолклор от цялата страна. Най-малкият участник е 2-годишният Данислав Йорданов от село Хотница, а най-възрастният е Слава Данева на 87..

публикувано на 01.06.24 в 11:25
Димитър Главчев

Главчев категоричен: Няма скандал с българската позиция за Сребреница

Служебният премиер Димитър Главчев заяви, че няма скандал около българската позиция за Сребреница. Премиерът коментира изтеклата в публичното пространство информация, че има настояване за промяна на позицията на страната ни за събитията от 1995 година. Той потвърди, че тя ясно изразена при гласуването на българския представител на ООН и не е..

публикувано на 01.06.24 в 11:20

За седма поредна година: "Трабант фест" в Трявна

За седма поредна година Трявна е домакин на фестивал, който събира почитателите на колите с марка "Трабант". За тазгодишното издание на "Трабант фест"-а се очаква около 60 соцвозила да бъдат изложени в центъра на града. Събитието привлича десетки почитатели на легендарните немски автомобили, които разглеждат с любопитство и се снимат с..

публикувано на 01.06.24 в 11:11

Главчев даде старт на разчистването на терена за Националната детска болница

Служебният премиер Димитър Главчев даде ход на дейностите по разчистване на терена за построяването на Националната детска болница. Заедно с министрите на здравеопазването и на регионалното развитие, той присъства символично на началото на процеса. Очаква се разчистването на терена да отнеме шест - седем месеца, а изграждането на самата..

публикувано на 01.06.24 в 10:54

В Добричко започват регионалните фолклорни прегледи на художествената самодейност

От днес в Добричко започват регионалните фолклорни прегледи на художествената самодейност - под надслов "Добруджа, обич моя!". Фолклорните прегледи се провеждат непосредствено преди традиционния събор "Песни и танци от слънчева Добруджа" край село Дебрене. Традиционните за Община Добричка Регионални фолклорни прегледи на художествената..

публикувано на 01.06.24 в 10:38