Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

За Великден традиционна е погачата, козунакът и зайчетата са западно влияние

Етнологът Анелия Овнарска: Писаното яйце е любовно послание

"Споделяйте с децата си вашите спомени от баба и дядо"

| Интервю
Снимка: БГНЕС

В петък се правят писаните яйца, пишат се от момите в предженитбена възраст. Това е различно от вапцването - боядисването. Писането на яйцата е с топъл восък, рисуват се специални елементи върху яйцето и после, когато падне восъкът, остава една красива рисунка. Това е вид любовно послание, любовно писмо, защото тези яйца не са, за да бъдат изядени, те са за подарък. И както казва народът, „да те гледат като писано яйце“.

Тази подробност и разлика между писането и вапцването на яйца, както и великденските традиции, обясни д-р Анелия Овнарска, етнолог и преподавател в 192-ро училище в софийското с. Бистрица, в интервю през БНР.

Докторът по етнология коментира, че традициите са се изменили, основно заради промяната на начина на живот и влиянието от Западна Европа.

„Споделяйте с децата си вашите спомени от баба и дядо“, препоръча Анелия Овнарска.

В целия Християнски свят са се боядисвали яйца особено в червено за  Възкресение Христово. В следствие на промяна  традиции и начин на живот в западния свят виждаме вече шоколадови яйца и зайчета. Но в Православието си остава традицията. Първото червено яйце се боядисва на първия Велики четвъртък от седемте Велики четвъртъка, последният е Спасов ден – тогава са 40 дни, обясни Анелия Овнарска.

И ако излезем от Християнската религия, празникът Великден е свързан с възраждането на природата, събуждането на новия живот, обясни етнологът защо Великден е „празник на празниците“.

Тя сподели, че боядисването на яйцата, по традиция, се прави от най-възрастната жена в дома.

Защото това е обред, който се извършва от най-възрастната жена в семейството и то е вид тайнство. През нощта, преди изгрев слънце тази баба се е заключвала и е боядисвала до огнището със специални билки. А броят на яйцата е варирал от между 500  и 600 яйца. Защото поверието е, че на Великден и в дните след него, до Спасовден, 40 дни, всеки в дома трябва да има яйца и всеки, който влезе – познат, непознат, гост и когато се ходи на гости се носят боядисани яйца“, разкри старите обичаи учителката от Бистрица.

„Козунакът е нова традиция в нашата култура от след Освобождението и идва от Западна Европа. Преди това характерно за Великден е било погачата, но като цяло е било хляб, а не сладък като козунак. Този обреден хляб е замесван точно на Велики четвъртък. И точно в този ден се прави нов, млад квас – днешната мая, подновява се единствено на Велики четвъртък и се пазя цяла година“, допълни тя.

Според нея децата познават това, което празнуват у дома и това, което поднася съвремието.

„Далечна  и непозната им е традиционната култура, а също и на техните родители. Тази култура отмира преди 100 години и тя е характерна за доиндустриалното общество. Днес се възстановяват доста неща, но самата вяра да се направи такъв хляб  и да се извади от него червеното яйце, и да се занесе на нивата, за да спаси посевите от градушка, е трудно да се обясни на децата“, коментира д-р Анелия Овнарска.

Тя припомни, че според старите традиции на трапезата на Великден се оставя място и се чупи парче от обредния хляб на починали близки хора, защото „те са с нас“ до Спасовден.

Оптимист съм и вярвам, че коренчето ни и българските традиции, които носим от нашите баби, излиза под една или друга форма, каза д-р Овнарска. 

Цялото интервю чуйте в звуковия файл.
По публикацията работи: Александра Никова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

ГЕРБ - СДС искат извънредно заседание на Столичния общински съвет

Извънредно заседание на Столичния общински съвет на 23 май поиска групата на ГЕРБ - СДС.  На него да бъдат изслушани кметът Васил Терзиев и неговият екип.  Поводът за това е промяната на движението в центъра на София и вчерашното решение на Административния съд - София град, което спря реорганизацията с аргумента, че тя не се основава на никакъв..

публикувано на 17.05.24 в 11:24

Парламентът заседава извънредно във вторник

Във вторник - 21 май от 13 часа ще се проведе извънредно парламентарно заседание, реши Председателският съвет, който беше свикан малко по-рано в НС, научи БНР. Предложението е да бъде изслушан министър-председателят Димитър Главчев по темата за увеличението на пенсиите от 1 юли.

публикувано на 17.05.24 в 11:06

Доброволци ще чистят река Драговищица утре

" Почистването тази година ще е на река Драговищица . Поставили сме си амбициозната цел да обхванем участък от около 20 км по реката ". Това заяви пред БНР председателят на сдружение "Балканка" Иван Пандъков за тазгодишната им акция, която ще се състои утре . Сборният пункт е на моста на село Драговищица в 9 часа сутринта. Осигурени са чували и..

публикувано на 17.05.24 в 11:01

Стабилизирано е състоянието на жената, пострадала при катастрофата с кола на НСО

Лекарите във варненската болница "Св.Анна" са успели да стабилизират 58-годишната жена, която пострада тежко при вчерашната катастрафа край Аксаково. Пациентката е на командно дишане, но има оптимистична прогноза, каза д-р Валентин Власаков, началник на отделението по анестезиология и интензивно лечение. Мъж е загинал, а двама души са в болница..

публикувано на 17.05.24 в 11:01
Благороден елен

Със 7% се е увеличила популацията на благородния елен в ловностопанските райони у нас

В България в момента има над 41 000 благородни елена, 142 000 сърни и 50 000 лисици. Това сочат резултатите от пролетната таксация на дивечовите запаси. Анализът на данните от таксацията сочи, че запасите на едър дивеч постепенно нарастват. Със 7 на сто се е увеличила популацията на благородния елен в ловностопанските райони. Запасът от..

публикувано на 17.05.24 в 10:44

На извънреден Председателски съвет решават дали да има извънредно заседание на НС

В Народното събрание се провежда Председателски съвет, на който трябва да бъде взето решение кога ще се проведе извънредно заседание на НС. То беше поискано с подписите на 51 депутати. Предложението е да бъде изслушан министър-председателят Димитър Главчев по темата за увеличението на пенсиите от 1 юли. По темата за пенсиите избухна..

публикувано на 17.05.24 в 10:37

С италианска изложба "Радост, тъга и надежда" започват Майските празници в Дупница

С избожбата "Радост, тъга и надежда. 25 български илюстратори на детски книги“, която пристига от Болоня, Италия, днес започват  Майските празници на културата в Дупница, съобщават от Общината. Празниците се организират за 46-и път, завършват на 2 юни със заря за Деня на Ботев и загиналите за България и с фестивала "Мир на Балканите"...

публикувано на 17.05.24 в 10:30