Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

"Златно пътешествие" - Си Дзинпин в Будапеща

Президентите на Китай Си Дзинпин (вляво) и на УнгарияТамаш Сульок - Будапеща, 9 май 2024
Снимка: ЕПА/БГНЕС

Китай и Унгария започват "златно пътешествие", заяви китайския лидер Си Дзинпин след среща в Будапеща с унгарския премиер Виктор Орбан. Унгария е третата и последна точка в европейското турне на Си, който посети по-рано Франция и Сърбия.

Унгарският президент Тамаш Сульок, придружен от конна гвардия, посрещна китайския президент пред замък „Буда“ в Будапеща.

Посещението на Си в Унгария е последната спирка от първата му европейска обиколка от 5 години насам, предаде "Ройтерс".

Унгария, под ръководството на министър-председателя Виктор Орбан, се превърна във важен търговски и инвестиционен партньор на Китай.

Си пристигна в Будапеща късно на 9 май, след като посети Франция и Сърбия.

В Париж президентът Еманюел Макрон и ръководителят на Европейската комисия Урсула фон дер Лайен го притиснаха да осигури по-балансирана търговия с Европа и да използва влиянието си върху Русия за прекратяване на войната в Украйна.

По-късно през деня Си трябва да се срещне с Орбан. В дневния ред на срещата ще бъдат включени войната в Украйна и инфраструктурните проекти.

След срещата си със Сульок Си заяви, че приятелството между Китай и Унгария не е определяно, нито диктувано от трета страна.

Китайският президент се надява Унгария да поеме ротационното председателство на Европейския съюз през втората половина на годината като възможност за насърчаване на стабилното развитие на отношенията между Китай и ЕС.

Очаква се Унгария и Китай, които отбелязват 75-ата година от установяването на дипломатическите си отношения, да подпишат нови споразумения за сътрудничество.

Едно от тези сътрудичества може да бъде мащабен инфраструктурен проект в рамките на огромния китайски проект "Един пояс, един път", заяви тази седмица министърът на външните работи Петер Сиярто.

Медиите спекулират, че е възможно Си и Орбан да пътуват до южния град Печ, за да обявят, че китайската компания Great Wall Motor ще построи там завод и ще произвежда електромобили.

На 6 май Сиярто отрече тази новина, но заяви, че "се водят преговори с големи китайски компании за по-нататъшни инвестиции".

Орбан започна да сближава страната си с Пекин, след като дойде на власт през 2010 г. Топлите политически отношения се превърнаха в инвестиции около десетилетие по-късно, когато производителите на батерии и електромобили започнаха производство в Унгария.

Един от най-големите инвеститори, CATL, изгражда завод за батерии на стойност 7,3 млрд. евро в Дебрецен, а китайският производител на електромобили BYD обяви в края на миналата година, че изгражда първия си европейски завод в южната част на Сегед.
По публикацията работи: Георги Даскалов


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Мохамад Мохбер

Мохамад Мохбер ще е временен президент на Иран

Първият вицепрезидент на Иран Мохамад Мохбер ще поеме временно функциите на президента Ебрахим Раиси, който загина при катастрофа с хеликоптер заедно с външния министър Хосейн Амир Абдолахиан и всички останали на борда. Иранските власти увериха, че няма да има сътресения в управлението. В страната е обявен петдневен траур. От Европейския..

публикувано на 20.05.24 в 12:09

Английски език, икономика и здравно образование са предпочитанията на зрелостниците на втората матура

Днес се провежда втората задължителна матура, на която се явяват близо 46 000 дванайсетокласници. Повече от половината полагат изпит по профилиращ предмет, изучаван в 11 и 12 клас. Останалите ученици са от професионални гимназии и техният задължителен държавен зрелостен изпит е по теория на професията. За втората си матура по..

публикувано на 20.05.24 в 11:56
Четвърти турнир по стрелба с лък в Сливен

Четвърти турнир по стрелба се проведе в Сливен

Как се е развило през времето едно умение, несвойствено за съвременния човек - стрелбата с лък. Вече почти никой не притежава лък и колчан стрели, за да си набави вечеря, но има едни хора, които не само, че не са забравили това средновековно умение, но и го усъвършенстват и го предават на следващите поколения. В Сливен в крепостта..

публикувано на 20.05.24 в 11:54
Арх. Михаил Сугарев и Владимир Райновски

Млади архитекти подеха инициатива за възстановяване на резиденцията на Тодор Живков в Банкя

Екип от млади архитекти се заемат с инициативата за възстановяването на бившата резиденция на соцлидера Тодор Живков в Банкя. Към момента имотът е изоставен, потънал в мръсотия и е в руини.  "Важна точка в мисленето ни е да се даде възможност резиденцията да се ползва от повече хора . Да стане поле на различни хора с различни..

публикувано на 20.05.24 в 11:36
Общонационална стачка в Гърция, 9 ноември 2022 г.

Стачка на държавните служители в Гърция заради високите цени

В Гърция за утре е обявена 24-часова стачка на работещите в държавния сектор срещу високите цени. В навечерието на протеста премиерът Кириакос Мицотакис отправи послание към Европейската комисия с искане за единни цени на стоките от първа необходимост. Стачка срещу високите цени на стоките и ниските заплати обявиха гръцките синдикати на..

публикувано на 20.05.24 в 11:34
Снимката е илюстративна, архив

Две леки катастрофи тази сутрин в София

Две леки катастрофи са станали тази сутрин в София. От полицията уточняват, че няма пострадали при инцидентите. Едната катастрофа е в района на Орлов мост, където е било поискано съдействие от екип на пожарната. При другия инцидент - на булевард "Климент Охридски", са се ударили два автомобила като единият от шофьорите се е оплакал от..

публикувано на 20.05.24 в 11:14
Гергана Жулева

От Програма Достъп до информация са направили оценка на интернет страниците на 560 административни структури

Днес ще бъдат представени резултатите от прегледа и оценката на интернет страниците на 560 административни структури на изпълнителната власт. Анализът е реализиран от екип на Програма Достъп до информация. Ние правим мониторинг на практиките в административните структури, обясни пред БНР Гергана Жулева, председател на УС на програмата...

публикувано на 20.05.24 в 10:58