Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Инициативата “Осинови кошер” в помощ на пчеларите

Снимка: Грийнпийс България

Макар и с размер само няколко сантиметра, пчелите са едни от най-важните обитатели на Земята. Те имат ключова роля в опрашването на растенията, а освен това благодарение на тях получаваме мед и восък. Но освен че са толкова ценни, пчелите са много деликатни създания, които реагират на различни промени. 

Напоследък ставаме свидетели на масови измирания на пчели, като един от последните сигнали е от средата на март в Бургаска област. Близо 2000 семейства са загинали, а според производители и специалисти това може да се дължи както на използването на пестициди от земеделците, така и на недостатъчно хранителни запаси.

Всичко това прави дейността на пчеларите все по-трудна и те имат нужда от помощ, за да оцелеят. Една от последните инициативи в тяхна помощ е “Осинови кошер”. Благодарение на нея всеки може да осинови кошер само с няколко клика на мишката. Така той подпомага избран от него производител, а в замяна – получава вкусен и качествен мед.

Владимир Василев, мениджър “Маркетинг и продажби” в istinskimed.bg, напомня, че медът съдържа различни витамини и минерали, което го прави нашата естествена аптечка вкъщи, но за да го има, производителите имат нужда от помощ. Василев припомня, че е много важно какво слагаме на трапезата си, защото именно чрез храната можем да лекуваме тялото си. 

Още за ползите от меда, както и повече информация за инициативата “Осинови кошер”, можете да чуете от Владимир Василев в звуковия файл.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Нова магистърска програма по астробиология в СУ

СУ "Св. Климент Охридски" открива  нова интердисциплинарна магистърска програма по астробилогия . За целите и възможностите, които предлага специалността, в "Нашият ден" говори гл. ас. д-р Петър Евтимов от Биологическия факултет на Софийския университет. В началото на разговора д-р Евтимов пояснява същността на астробиологията като наука:..

публикувано на 29.04.24 в 12:50

Да подариш една чиста и зелена природа

Това издание на "Terra Култура" посвещаваме на спасителите на ежедневието – хората, чието мислене се простира отвъд удобството на безразличието. Един от тях е Георги Златинов , който е в основата на това с. Делчево да се превърне в най-чистото село, а Гоце Делчев – в най-чистия град. Усилията да организира почистването и залесяването на цели..

публикувано на 29.04.24 в 12:36

Туризмът – разцвет и някои девиации

"Обичам туризма, но не обичам туристите" – такива изказвания могат да се видят в специализирани чатове и групи по темата "туризъм". Всъщност само преди два века хората са се придвижвали в пространството масово единствено при война, природен катаклизъм или за търговия. Кога и защо става толкова привлекателно да се пътешества? Защо понякога обсесията..

публикувано на 29.04.24 в 12:00

Ден за почит към загиналите при трудови злополуки

Според статистиката ежегодно в световен план има приблизително 22,85 млн. жертви на трудови злополуки. През изминалата година у нас са декларирани 87 смъртни случая поради работен инцидент.   28 април е официалният Международен ден в памет на загиналите и пострадалите при трудови злополуки и професионални болести работници , а също и Световен ден за..

публикувано на 29.04.24 в 11:15

Фотоизложба в защита на европейските ценности

Пред прага на изборите за Европейски парламент Сдружение "Мулти култи колектив" отправя послание към обществото – на 30 април с подкрепата на Европейската мрежа срещу расизма (ENAR) и Столична община ще бъде открита фотоизложба за социално ангажирано изкуство, озаглавена "Не на расизма в Европейския съюз" . За проекта в "Нашият ден" разказва..

публикувано на 29.04.24 в 09:55