Премълчаната история (1001 защо – Ефир знание)

сряда, от 15.10 часа до 16.30 часа

Едно предаване за клишетата, предразсъдъците и преднамереното фалшифициране на факти от миналото, съпътствали през вековете изстраданата историческа истина. Среща в ефира с нашата суета и комплекси, със страховете, болезнените амбиции и субективните пристрастия на политици, така и не успели да се превърнат в държавници и на културтрегери, оставили толкова бели петна или черни страници във времето. Не на последно място – с поуките, уроците и надеждите, които паметливата муза на историята Клио за разлика от нас, хората, не обича да премълчава. Може би защото самата история се повтаря. Мото на водещия Румен Леонидов: Историята като литература, литературата – като история.

Екип на предаването: Бойко Ламбовски, Митко Новков, Венета Гаврилова

Публикации

Горбачов – противоречията на империята

Горбачов е виновен за днешната война в Украйна – и такова мнение може да се чуе от някои аналитици днес. Всъщност на 2 март е рожденият ден на първия и последния съветски президент – Михаил Горбачов. Говорим за тази личност, оставила незаличима следа в..

публикувано на 02.03.22 в 17:23

Художниците и войната

Българските художници не са несъпричастни към войните през 10-те години на миналия век, водени за национално обединение. Мнозина от тях са по фронтовете, а свидетелствата, оставени от тях, са един сериозен архивен корпус – и документи, и творби. Сред тях..

публикувано на 24.02.22 в 09:40
Проф. Алберт Бенбасат, автор на книгата „Българската еротиада“

Премълчаната история на българския Ерос

Българският Ерос има особена съдба. Поради вековната ни социална несвобода и културна изолация интимният живот на българина е бил дълго недостъпен за публично обсъждане. Дори след Освобождението, облъчени с патриархален морал, редовите граждани съвсем са..

публикувано на 17.02.22 в 09:15
Паметник на капитан Петко войвода в Рим

Кой е „Българският Гарибалди“ – Раковски или капитан Петко войвода

Всъщност не това е важното, а че влиянието на италианските възродителни процеси върху българските е широко – от политически до културен план. А идеята за национално обособяване и строителство е като вирус – тя прелита през океани, държавни граници и..

публикувано на 10.02.22 в 08:15

Премълчаната история на Амадеус

265 години след рождението на Моцарт великият творец най-сетне намери и у нас своя адепт, който събра в книга премълчаното и непремълчаното за гения. Нещо повече – музиковедите единодушно признават, че става дума за наш, български..

публикувано на 03.02.22 в 08:25

Другото Средновековие

В масовото съзнание Средновековието, слава Богу, вече не е оная тъмна епоха, в която единствената светлина идва от пламъците на кладите; напротив – благодарение на усилията на учените от българската школа по средновековна философия (призната в цял свят)..

публикувано на 27.01.22 в 09:00

Борба за свобода или сепаратизъм

Как се свива или ширва националното, как малките и големите етноси стават исторически жертви, или постигат хармония и благополучие? За преселенията и борбите в исторически примери от два полуострова разсъждаваме с доц. Екатерина Търпоманова от СУ, с д-р..

публикувано на 20.01.22 в 09:10

Премълчаното в „Гордиевия възел“ със Северна Македония

Този възел, този неразрешим проблем, може да бъде решен само с неконвенционални идеи и енергично действие от двете страни. Историческите различия в тълкуването на общото ни минало с братята от днешната Северна Македония са известни. Изглежда те са..

публикувано на 13.01.22 в 09:05
Каталунският бард Луис Ляк изпълнява „L'Estaca“

Несгодни, но велики стихотворения

Има стихотворения, някои от тях станали и песни, които са с огромна историческа тежест. Те променят мисленето на хиляди хора, а значи – променят и историята. Стихотворението „Крикет в Уиндзор“ на Иван Тургенев е написано след Априлското въстание в..

публикувано на 06.01.22 в 09:16

Поетите и революцията

На 28 декември 1925 г. в хотел „Англетер“ в Санкт Петербург поетът Сергей Есенин слага край на живота си. Дългогодишно пиянство, сложни връзки (включително с прочутата балерина Айседора Дънкан), слабост пред славата – всичко това има значение за фаталния..

публикувано на 30.12.21 в 09:05