Премълчаната история (1001 защо – Ефир знание)

сряда, от 15.10 часа до 16.30 часа

Едно предаване за клишетата, предразсъдъците и преднамереното фалшифициране на факти от миналото, съпътствали през вековете изстраданата историческа истина. Среща в ефира с нашата суета и комплекси, със страховете, болезнените амбиции и субективните пристрастия на политици, така и не успели да се превърнат в държавници и на културтрегери, оставили толкова бели петна или черни страници във времето. Не на последно място – с поуките, уроците и надеждите, които паметливата муза на историята Клио за разлика от нас, хората, не обича да премълчава. Може би защото самата история се повтаря. Мото на водещия Румен Леонидов: Историята като литература, литературата – като история.

Екип на предаването: Бойко Ламбовски, Митко Новков, Венета Гаврилова

Публикации

Премълчаният натиск на ЕС върху София

Публична тайна е, че през последните месеци Република България е подложена на небивал дипломатически натиск, целящ до края на френското председателство ветото ни да отпадне и Северна Македония да започне преговорния процес за членството в европейското..

публикувано на 12.05.22 в 08:40
Военният дневник на ген. Владимир Вазов

Дневниците на войната се множат

Темата на предаването е войната, отразена в дневниците на съвременниците ѝ. Едно момиче от Мариупол – Альона Загреба, направи визуален дневник на случилото се в родния ѝ град. Оприличиха я на Ане Франк. Но писмените документи за военните конфликти у..

публикувано на 05.05.22 в 08:35
Боян Пенев

За Боян Пенев, "Златорог" и българското

На 27 април 1882 г. в Шумен е роден Боян Пенев – един от светлите български умове, европейски по съзнание и световен по мащаб. Своята книга проф. Веселин Методиев, историк и публицист, наречена "Книга за модерните българи", той започва с един "хубав..

публикувано на 27.04.22 в 17:05

Април 1876 – между възторга и самоукия военен майсторлък

На 20 април 1876 г. Априлското въстание избухва преждевременно – в Копривщица. Едно от най-значимите събития в Новата българска история – само българско, впрочем, дело, увенчава стремежа на предците ни за свобода. Вазов нарича този изблик "Пиянството на..

публикувано на 20.04.22 в 17:05

Премълчаната история на най-скандалните български книги

Колко са на брой забравените книги, за които си спомняме? Всички са продукт на Цензурата с главна буква. Но "Тютюн", "Люти чушки" и "Фашизмът" далеч не изчерпват конфликтната проблематика. Най-скандалният български автор за всички времена е поета..

публикувано на 14.04.22 в 09:05

Търновската конституция е ценна и днес

През април – месеца, когато е приемана Търновската конституция, се питаме: ние ли сме неин продукт, или тя е наш? На фона на сегашната война – какво е целяла Русия и как са се формирали българските крила в политическия живот на нова България? Разговор по..

публикувано на 06.04.22 в 17:25
Богдан Хмелницки влиза в Киев

Ставането на Украйна: от Киев до Мазепа

За някои Украйна няма история, била изкуствено създадена държава след Октомврийския преврат, поради което съществуването ѝ е едва ли не парадокс и измишльотина. Разбира се, съпротивата на днешните украинци срещу руската агресия говори за противното, но –..

публикувано на 31.03.22 в 09:05
Иван Гончаров, Иван Тургенев, Лев Толстой, Дмитрий Григорович, Александър Дружинин и Александър Островски

Руската литература – премълчана и забравена

Войната на Русия срещу Украйна извади света от мирното си битово спокойствие и го хвърли в битийните прегръдки на цивилизационното безпокойство. И то веднага след две годишни битки срещу ковид пандемията, в острото противопоставяне между „за“ и „против“..

публикувано на 24.03.22 в 08:35

Войната – наш „творчески“ спътник

Откак има изкуство, то една от главните теми в него е войната. Изкуството е това, което разказва, осмисля, утешава и преодолява трагизма на войната, но понякога е и това, което пали войнствени, завоевателни и реваншистки страсти. От „Илиада“ на..

публикувано на 17.03.22 в 10:15
Арх. Христо Генчев, автор на книгата „Атиловите империи – триумф и срив“

Премълчаната история на „Атиловите“ империи

Какво е съдбата на новите империи, включително и на евентуалната Евразийска, за която мечтае Дугин, а Путин се стреми да я постигне? „Тя ще е същата, като на досегашните „Атилови“ империи: триумф→ авторитарен контрол→ всеобща бедност→ умора/досада..

публикувано на 10.03.22 в 08:25