Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Студентката Катрин Боянова получи наградата "Бризби" за научно есе на тема: Къде ще е в административно отношение България през 2019?

Снимка: БГНЕС


Има много неща, които не знаем - дали ще има или няма да има предсрочни избори, дали правителството, ще продължи да се крепи независимо от едногодишните протести или не, каква позиция ще заеме България по отношение на големите дилеми пред Европа в контектса на ставащото в Украйна, кой ще е председател на Европейската комисия. Представете си колко е трудно някой да каже къде ще е в административно отношение България през 2019? В студиото е Катрин Боянова, студентка която получи наградата за есе точно по тази тема.

Конкурсът се провежда вече 15-та година в партньорство между катедрата по Публична администрация в Софийския университет и семейство Бризби от Лондон. Всяка година катедрата предлага няколко теми на Джон Бризби, от които семейството му избира една. Конкурсът се обявява през януари и до месец май студентите-кандидати имат възможност да мислят и разработват дадената тема. Наградата е една - 500 британски лири и грамота. Комисията е в състав - ръководителят на катедрата по Публична администрация в СУ; представител на ректорското ръководство; представител на държавната администрация и студентът-носител на наградата от предходната година. Есетата се подават без авторство и се оценяват като анонимни. Решението се взима на консенсусна основа от всички членове на журито непосредствено преди Деня на специалността, когато се връчва наградата. Тази година беше връчена на 15 път.  Залогът на председателстването на ЕС е голям - престиж, авторитет на страната и на нейното управление, което и да е то към онзи момент. В условия на несигурност като днешните не е лесно да се анализира административната готовност за 2019. "Аз обаче не изследвам политическите реалности, а само административния капацитет", казва Катрин Боянова, която като студента трети курс все още вярва, че политиката няма право да се намесва в административното кадруване. На хартия знаем, че администрацията трябва да помяга на гражданите, но на практика съвсем не е така. Често гражданите й пречат на администрацията и тя им показва назидателно пръст. "А не бива да е така", казва Катрин.

" Администрацията съществува, за да удовлетворява обществените потребности, за да бъде полезна някому и тя е част от обществения дневен ред и е нормално правилата за добра администрация и обслужване да бъдат задавани от гражданите/обществото/, публичната среда, както искате, така го именувайте", допълва Катрин Боянова.  Според нея историята на демократичните институции в условията на мнопартийна демокрация е кратка, но наваксваща. "Основният и най-голям проблем на България що се отнася до администрация и капацитет се корени в това, че ние нямаме изградена институционална традиция. България започва своя демократичен път сравнително късно и на бързи обороти се опитва да навакса изоставането си от гледна точка на демократичните принципи на управление".
- защо пък управлението преди 89-та година да не отговаря на условията за демократични институции - сега чуваме че от определени среди се възражда носталгията по Живковото време... демократични ли са институциите обаче тогава?

"Малко цифри: над триста срещи ще бъдат проведени с България през второто половина на 2018 година и ще имаме нужда от над хиляда и триста души администрация, които да работят само по този проект! Но има ли България материална база, която да подсигури провеждането на тези над триста срещи? Има. Една от базите, на който трябва да се гледа с приоритет е Националният дворец на културата".

Друг важен елемент е нуждата от справяне с езиковото многообразие. Преводачите не са част от администрацията, но "без тях няма да стане", казва Катрин Боянова. Въпросът е дали това го разбира ли и самата администрация.

Цялото интервю на Ирина Недева с Катрин Боянова чуйте в звуковия файл.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Мъж получи гърч в "Асикс Арена", където се обработват изборните книжа на 24 РИК-София

В "Асикс Арена", където се обработват изборните книжа на 24 РИК -София, мъж получи гърч. За инцидента информира председателят на комисията Валери Цолов: "Един от членовете на СИК получи гърч. Става въпрос за човек над 60-годишна възраст. Закаран бе в болница, стабилизиран е, отказал е хоспитализация, така че може да се каже, че всичко е..

публикувано на 10.06.24 в 08:19

Данни от частичната обработка на протоколи в страната

В Пазарджик , при 124 обработени протоколи от 367, ГЕРБ-СДС води с 25,60%. Следват ДПС с 15,62% и "Възраждане" с  15,13%, по данни от РИК. ПП - ДБ събира 11.05 процента , а петата позиция е за БСП с 8,35 процента. На шесто място е ИТН с 6,08 процента. Над четирипроцентовата бариера в региона са партиите МЕЧ и "Величие" съответно с 4,41 процента и..

публикувано на 10.06.24 в 08:16
Общ изглед на Кримския мост, който свързва континенталната част на Русия с полуостров Крим през Керченския проток, архив.

Нощни експлозии в Крим, блокирано е движението по Керченския мост

Тази нощ в окупирания от Русия полуостров Крим са чути експлозии. Движението по Кримския мост е блокирано, съобщава украинската агенция УНИАН.  Военни наблюдатели предполагат, че ударите са нанесени по военен обект край село Наумовка. На места електрозахранването е прекъснато. По-рано, в традиционното си видеообръщение, украинският президент Володимир..

публикувано на 10.06.24 в 07:41

ЕНП остава водещата политическа сила в новия Европейски парламент

Европейската народна партия остава водещата политическа сила в новия Европейски парламент, сочат първите прогнозни резултати от вота. Според данните към момента тя ще има 184 депутата. "Социалисти и демократи" са втори със 139 мандата. Групата "Обнови Европа" получава 80 места. Европейските консерватори и реформисти печелят 73 мандата, а..

публикувано на 10.06.24 в 07:34

Фон дер Лайен е убедена, че ще спечели втори мандат начело на ЕК

189 са местата за Европейската народна партия в новия Европейски парламент. ЕНП води с убедителна разлика пред заемащия второ място Алианс на социалистите и демократите, който ще има 135 представители. Либералите от "Обнови Европа" са трети с 83. Според резултатите до момента, първите три политически сили печелят 407 места в 720 местния..

публикувано на 10.06.24 в 07:33
Александър де Кро

Премиерът на Белгия подаде оставка, след като партията му загуби изборите за ЕП

Премиерът на Белгия Александър де Кро подаде оставка след поражение на неговата партия на изборите за Европейски парламент. Партията на Де Кро успя да получи по-малко от 7% от гласовете, изоставайки доста от десния "Нов фламандски алианс" (Nieuw-Vlaamse Alliantie, N-VA) с очакваните 22% от гласовете, според предварителните резултати, предоставени от..

публикувано на 10.06.24 в 07:25

При обработени 36,73% протоколи: 7 партии и коалиции влизат в новото Народно събрание

Седем политически партии и коалиции ще влязат в 50-тото Народно събрание, показват междинни данни на Централната избирателна комисия при обработени 36,73% от секционните избирателни протоколи. Това са ГЕРБ-СДС, ДПС, ПП-ДБ, "Възраждане", БСП за България, ИТН и ПП "Величие". Коалицията ГЕРБ-СДС е първа политическа сила в проведените..

публикувано на 10.06.24 в 07:12