Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Виктор и Симон от френската група "Her" са щастливи от първото си гостуване в София


Изтънчена ода за жената, така може да бъде определена музиката, която създава и изпълнява френската инди рок соул група „Her”. Тя е създадена от Виктор Солф и Симон Карпентиър. Както повечето съвременни музиканти двамата започват да се изявяват като училищна група. Случи се така, че от началото на 2017-та година се срещнах с Виктор и Симон два пъти. През януари гледах изявата им на фестивала „Евросоник- Нордеслаг“ в Грьонинген, Холандия. Малко по- късно на 14-ти февруари двамата пристигнаха с групата си в София, за клубен лайв. Усмихнати и позитивни Виктор и Симон дадоха интервю за предаването „Евробокс“.

Какво се случи след като първата ви група със забавното име „Папапапъбс“ спря да съществува.

Виктор: Реализирахме един албум, преди това няколко мини албума, обикаляхме с турне целия свят, бяхме и в Москва и в Бразилия, и в Монреал в Канада, беше много интензивен и продължителен период. Тогава натрупахме много опит, но след няколко години останалите момчета в групата, решиха, че ще се занимават с другапрофесия, защото осъзнаха, че не искат да са музиканти. Така че след като се разпаднахме, може би след около две години ние със Саймън решихме да направим нова група и така се роди „Her“.

Как стигнахте до името на групата си „Her“, в преводТя. Кой беше кръстникът?Виктор сочи Симон да отговори.

Симон: Това беше Луис- нашият китарист и аз, ние го измислихме, дълго търсихме това име, аз прослушвах текстовете на песните ни, обмислях съдържанието им в търсенето на подходящата дума, която да отразява най- добре музиката, която правим. Думата трябваше да е комбинация от музиката ни, текстовете, съдържанието им, за да опише напълно името на състава. Установихме, че много говорим за жените и музиката ни е много сетивна, хареса ни това, че думата „Тя“ отразяваше комплексно феминистката тема, при това е на английски, защото във френския език няма перфектен превод, така че решихме- английската дума „Her“ е точното попадение.

Вие станахте известни през 2015-та година, когато издадохтепоследователно синглите “Quite Like”, „5 minutes” и “Union”, обединени в мини албум. Симон си спомня историята на тези три песни.

Симон:„Quite Like“ беше първият ни сингъл, който реализирахме. Той влезе в първия ни мини албум, в основата е любовна история за това какво се случва когато желаеш друг човек, който много харесваш.Този сингъл постави началото ни. Следващата песен, която записахме беше „5 минути“ тя е за срещата с човека, в когото си влюбен и онези пет минути, в които си казваш: „може би не трябва да правя това, ние не трябва да сме заедно“, размисли за късмета, за моментите, когато чувстваш липсата на човека, когото обичаш. И накрая, за да се получи цялостна завършена история в мини албума, след като се роди групата ни „Her“, създадохме последната песен. Тя се нарича “Union”- „Обединение“, в която се разказва за сватбата на двойката.

Кои са музикантите и стиловете, повлияли на вашия облик като група.Симон продължава с отговора.

Симон: Повлияни сме от музиката на 60-те години, от черната музика, звукът на Мотан от 60-те, но по- минималистичен, с повече синтезатори, харесваме Джеймс Блейк, Кание Уест и Джими Екс Екс. Опитахме се да миксираме, това което показват тези групи със звучност в стилистиката на Джеймс Браун, Ал Грийн и Шаги.

Симон, трудно ли създавате вашитеавторски песни, опишете ни процеса на работата си.

Симон: Да, малко ни е трудно, защото използваме различни техники, като например пишем самостоятелно или композираме заедно с цялата група. Ако някой има идея или чувство я споделя и всички отиваме в работната ни стая, и вече с цялата група опитваме различни начини, след като сме пробвали идеята как звучи с различни инструменти, решаваме дали тази идея е лоша или наистина е интересна. След като сме я изсвирили лайв, правим запис, после я дообработваме на компютъра заедно с нашия звуков инженер и песента е готова. Имахме 20 завършени песни, преди да започнем да се изявяваме с„Her“. Само след няколко седмици ще пуснем още нови наши песни.

В края на разговора ми със създателите на френската група „Her” Виктор се включва, за да отговори на въпроса ми защо френска група като тяхната е предпочела да пише текстовете на песните си на английски поне засега.

Виктор: Това е така, защото съм роден в Германия, в Дюселдорф. Баща ми е германец и още от малък се научих да говоря немски и френски. Моите родители слушаха много американски и английски групи. Саймън пък е живял в САЩ, в Детройт, щата Мичиган, и там беше много силно повлиян от изпълнителите на Мотаун сцената. Когато направихме първата ни песен опитахме да пеем на френски, но звукът ни беше типично английски, затова беше много по- естествено да пишем текстовете си на английски. Вече бяхме открили удоволствието от соул музиката и джаза и от блуса, които идват от САЩ, така че това е съвсем естествен процес с английските ни текстове.

Когаразбрахте, че ставате известни и публиката ви харесва, обръщат ви внимание, така стигнахте и до фестивала в холандския град Грьонинген „Евросоник- Нордеслаг“ и после гостувахте в България на 14-ти февруари с клубен концерт в София лайв клуб.

Виктор: Не мисля, че сме известни, но сме истински щастливи, че свирим при вас в България. Страхотното е, че като французи откриваме, че тук има хора, които харесват и слушат нашата музика. Когато свирим в други страни ни е изключително приятно, защото срещаме различни хора и ни изненадва, че те знаят текстовете на песните ни. Много сме им благодарни, затова ни харесва работата на музиканта,тя ни дава възможност да пътуваме и да изпълняваме авторските си песни. Но засега не се чувстваме известни.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Кръстопът – цената на избора

Деян Костов и Милена Ташкова вярват: Пътят към Господ е път към себе си и към другите

Пътят към Господ е път към себе си и към другите. В това са убедени  Деян Костов и Милена Ташкова. Те помогат на желаещите се да го извървят, оповавайки се на вярата и на творчеството. На  14 юни ще открият изложбата "Кръстопът – цената на избора“ в Националната базилика "Светото сърце" в Брюксел, Белгия.  Милена Ташкова и Деян Костов за цената..

публикувано на 01.05.24 в 19:02
Каталин Старейшинска

Каталин Старейшинска: Аз съм Антигона

"Последните години доста бързо преминавам от една роля в друга, това често ме пристеснява ...Справям ли се? Незнам, каза за БНР Каталин Старейшинска . Тя е млада и се е посветила на театъра. Изпълнява ролите си с дълбоко потапяне в образа . Взискателна е и е всеотдайна. Тя е актрисата от Малък градски театър "Зад канала" Каталин..

публикувано на 01.05.24 в 13:01
Бистра Иванова

Бистра Иванова: Расизмът в Европа не може да се толерира

Днес - 30.04, от 18.30 часа в парка пред Народния театър се открива изложбата "Не на расизма в ЕС". Зад нея стои колективът на "Мулти култи", а автор на фотографиите е Красимир Димитров. Бистра Иванова раз каза пред БНР, че идеята за събитието се ражда след извършване на проучване върху връзката между речта на омразата и евроскептицизма.  "То..

публикувано на 30.04.24 в 14:28
Димитър Атанасов, историк

Димитър Атанасов: Историята представлява ресурс, от който изграждаме настоящето си

Историята представлява ресурс, от който изграждаме настоящето си. Това обясни пред БНР  Димитър Атанасов историк от Института по етнология и фолкористика с Етнографски музей към БАН.  Той е и куратор на мултимедийната изложба "Да преживеем миналото – историческите възстановки като феномен на културата" която може да бъде видяна до 13 май в..

публикувано на 30.04.24 в 14:20
Анриета Жекова с първото издание (от 1933)
Гергана Димитрова - новото, с хелиогравюрите на Салвадор Дали

В чудния свят на безбрежност и мечти на "Алиса в Страната на чудесата"

На книжния пазар у нас излезе  "Алиса в Страната на чудесата"  в превод на  Лазар Голдман  и за пръв път у нас с илюстрации на  Салвадор Дали .  Художественото оформление на българското издание е дело на Милена Вълнарова. " Три години уговаряхме, за да ни дадат правата за илюстрации на Салвадор Дали , разказа в "Нощен Хоризонт"  Гергана Димитрова..

публикувано на 30.04.24 в 11:12

30 години от основаването на женски хор "Ваня Монева"

Днес в зала "България" ще бъдат отпразнувани 30 години от основаването на женския хор "Ваня Монева". За мен беше една сбъдната мечта да направим женски фолклорен хор, посочи пред БНР маестра Монева. "На 11 юли 1994 година се събрахме с първите 11 певици. Между тях бяха големите Надка Караджова, Павлина Горчева, Бойка Присадова и Янка Танева...

публикувано на 30.04.24 в 10:46
 Национална библиотека

Изложба в Националната библиотека представя книжовното наследство на българските католици

През тази година се навършват 350 години от смъртта на трима големи българи католици от 17-ти век – Петър-Богдан Бакшев, Петър Парчевич и Филип Станиславов, които умират през една и съща година – 1674 г. По този повод в Националната библиотека "Св.Св. Кирил и Методий" в София беше открита изложба, свързана с книжовното наследство на..

публикувано на 29.04.24 в 12:11