Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Николай Пашов: Оценките в училище не са толкова важни, колкото да се развиваш и да си задаваш въпроси

Николай Пашов
Снимка: Личен архив

Два проекта – устройство за следене на сърдечната дейност и проект за разпознаване на мозъчни клетки правят дванайсетокласника Николай Пашов видим за отличието „Джон Атанасов“. А видимостта за проблемите в човешкото тяло мотивират първите опити на Николай с технологиите.

"В девети клас ми беше натежала самата мисъл, че не правя нищо смислено, не съм полезен, не се развивам по начин, по който бих искал. И започнах да уча. Малко по малко започнаха да се раждат някакви идеи, желание да решавам някакви проблеми", спомня си днес, три години по-късно Николай.

Устройството си за следене на сърдечната дейност той прави малко след като започва да се занимава с програмиране. Идеята била да прави анализ на дейността на сърцето и да открива аритмии. Зад него застава най-напред семейството му. Изпробвал устройството върху себе си, родителите си, баби и лели. По-сериозната подкрепа дошла от болница "Пирогов". "Ходихме там да го тестваме - да дадат някакъв коментар, ако могат. По-голямата част беше технологична".

Наличните устройства от този тип или са по-примитивни и не могат да правят статистика, или пък, ако могат, са много скъпи, отчита Николай. Заради усилията си, Николай Пашов дори получил предложение за да използва кардиографа в практиката. "Каквото и да си говорим, това е ученически проект", реалист е Николай, който смята, че има време за start up-и и бизнес. Сега на дневен ред е желанието му да се развива.

Проектът на „по-високо ниво“, както го определя Николай, е свързан с обучаването на изкуствен интелект, който да разпознава мозъчните клетки. Това се случило по време на ученическата школа към Масачузетския технологичен институт. Там специалисти от компании и преподаватели събират 80 младежи от цял свят и им възлагат проекти, свързани с високите технологии. 

"Това е изключително важно, защото един такъв алгоритъм, една такава система им позволява да "видят" всяка клетка къде е, да направят т. нар. brain map - карта на мозъка. Това позволява да се следят отделните процеси в мозъка, би позволило да се лекуват и различни заболявания", коментира ученикът.

Училището трябва са е по–гъвкаво, за да може да подкрепя интересите на учениците си, убеден е Николай Пашов, който дава съвет на своите връстници да не разчитат само на оценките от училището. По думите му, 50-60% от връстниците му все още не са професионално ориентирани. Той поставя акцент за себе си върху проектите и си признава, че няма "най-най добрите оценки".

"Ако в девети клас бях решил "не, няма да тръгна да се занимавам с програмиране и софтуер, вместо това ще си оправя оценките в училище и ще имам 6, 6, 6", сега нямаше да имам наградата "Джон Атанасов", нямаше да имам визия за себе си в близките 3-5-6-10 и повече години. Единственото, което щях да имам, щяха да са по-хубави оценки."

Николай смята да продължи образованието си в чужбина, но "за ученето, за следването", а след това мисли да се върне в България. Най-важно за него остава "да намериш това, което си е твоето, да си намериш това, което ти харесва, да си задаваш много въпроси".

Историята на Николай чуйте в звуковия файл. 




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Ден на отворените врати в Регионалната библиотека на Силистра

Ден на отворените врати организира днес Регионалната библиотека в Силистра. Ще бъдат издавани безплатни читателски карти. Проявите включени в Националната библиотечна седмица са под надслов "Библиотеките по-нужни от всякога" и имат за цел привличане на общественото внимание. Библиотеката предоставя разнообразни услуги и ресурси, заяви..

публикувано на 15.05.24 в 09:32

22 плажа по Черноморието - отличени със син флаг за сезон 2024

От около 300 плажа по цялото Черноморие едва 22 са отличени със син флаг за сезон 2024 – това е 6-7%, което е много малко . Това каза пред БНР Станимир Георгиев, председател на УС на Българско движение "Син флаг". По думите му, "стъпките, които правим, са много малки, много плахи все още". Инициативата следва да идва от концесионера ,..

публикувано на 15.05.24 в 09:11

Пожар и експлозии от запален ТИР на пристанището в Солун

Голям пожар избухна на пристанището в Солун. Огънят е започнал от кабината на ТИР и бързо е засегнал паркираните до него тирове, които чакат да товарят стока. Пожарникарите спасиха поне двама шофьори, които нощували в кабините на съседни камиони. Евакуираха всички намиращи се на пристанището в Солун. Изтеглиха всички превозни средства на..

публикувано на 15.05.24 в 08:57

38 288 заявления за гласуване в чужбина: Най-много в Турция

38 288 са потвърдените заявленията за гласуване извън страната подадени от наши сънародници през електронната система на ЦИК . В полунощ изтече срокът за подаването им, най много са те от Турция – 23 500,  а от Германия малко над 2 700. До дни ЦИК ще обобщи и заявленията, подадени до посолствата ни, и ще определи местата и броят на..

публикувано на 15.05.24 в 08:51
Калин Славов

Калин Славов: Ако не покрива критериите за интетритет, бизнесът ни ще загуби конкурентни предимства

Бизнес интегритет – най-общо това са правилата на доброто управление, те изключват корупционното поведение. Тези правила са насочени не само към бизнеса, но и към публичната сфера . Това обясни пред БНР изпълнителният директор на "Прозрачност без граници" Калин Славов преди форума "Устойчиво развитие и бизнес интегритет"...

публикувано на 15.05.24 в 08:43
Деян Колев

"Амалипе" в опит да мотивира хората да гласуват и да не продават гласа си

Център "Амалипе" и активни младежи организират дебат с представители на парламентарно представените партии, които ще вземат участие в предстоящите избори за членове на Европейския парламент. На дебатите ще представят и обсъдят ангажименти по отношение на младежките политики и политиките за равенство , включване и участие на ромите и други уязвими..

публикувано на 15.05.24 в 08:16

Обсъждане и скандали около проект за добив на газ в румънската част на Черно море

Публично обсъждане за проект за добив на газ в румънската част на Черно море ще се проведе днес в Каварна. Проектът е предвидено да бъде изграден в близост до българските териториални води и се състои от два кладенеца, които трябва да бъдат пробити на морското дъно.  В общественото обсъждане днес участие се очаква да вземат представители на..

публикувано на 15.05.24 в 08:09