Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

От „Заедно с теб“ се надяват скоро да се въведат правила за т.нар. състрадателно лечение

Д-р Борислав Борисов: Достъпът до нови терапии в старите страни от ЕС е значително по-бърз

Снимка: архив

Надяваме се здравният министър Кирил Ананиев да приключи процеса по въвеждане на лекарствата за състрадателна употреба, защото той ще бъде единствено и само в полза на пациентите. Това каза пред БНР Пенка Георгиева – председател на пациентска организация „Заедно с теб“.

„Пациентите, които са с тежки заболявания, най вече онкологични, които нямат възможност вече за друго лечение – лекарите са изчерпали всяко едно възможно друго лечение за тях, пропуснали са по някакви причини включването в клинични проучвания, се дава една наистина уникална възможност да продължат своя живот именно с тези лекарства за състрадателна употреба“, обясни тя в предаването „Хоризонт до обед“.

Георгиева отдава липсата на такива правила на текучеството в управлението на здравното министерство:

„За осъществяването на тези правила и вкарването им в действие е необходимо време. За съжаление, то не достигаше на всеки от министрите“.

По думите ѝ с въвеждането на правила ще бъдат защитени пациентите от евентуален финансов интерес, а не терапевтичен:

„Ако тези правила са изработени от нашите експерти, смятам че няма да има повод за притеснение. Имаме достойни лекари, на световно ниво по познания. Мисля, че министърът трябва да се опре на тях, за да могат те да преценят кое е най-добро за пациентите“.

Д-р Борислав Борисов от Българската асоциация по клинични проучвания смята за навременни предложенията на здравното министерство в тази посока:

„Състрадателната употреба е възможност при неразрешени лекарства, които в момента довършват клиничните си изпитвания, за да бъде осигурен достъп на пациенти с тежки инвалидизиращи или животозастрашаващи заболявания, при които няма терапевтична алтернатива. Право да поискат такава програма има единствено националният регулаторен орган, в нашия случай това е Агенцията по лекарства, а не производител, пациент или болница. Има ясни правила за това. След това Европейската агенция разрешава достъп до тези терапии по съответните правила“.

Д-р Борисов подчерта, че пътят от разрешение за употреба до включването в съответните списъци някой път може да отнеме и 2 и повече години.

„Достъпът до нови терапии в старите страни членки е значително по-бърз. В момента пък се задават абсолютно нов тип терапии, които дори не са лекарства, а са съвсем нов тип технологии. Съществуващите модели за оценка са напълно непригодни за оценка на такъв тип технологии и това може още повече да удължи т.нар. достъпност. Въпросът има много сериозен социален аспект, не само чисто медицински“.

Според д-р Борисов трябва да се приоритизира този процес, защото и без това вече сме закъснели с тези правила. По думите му няма риск от злоупотреба или спекула.

Цялото интервю чуйте от звуковия файл.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Снимката е илюстративна

Фермер: Няма недостиг на мляко в България, целта е внос на евтино сухо мляко от Украйна

От правителството и депутатите зависи докога ще продължава този нерегламентиран внос на сухо мляко най-вече от страни, които не са членки на ЕС . Това заяви пред БНР Димитър Шопов, председател на Асоциацията за развъждане на черношарена порода в България. Асоциацията обединява фермери, които произвеждат над 60% от млякото в страната...

публикувано на 26.04.24 в 09:55

Проблеми с вноса на работна ръка за туризма, сигнали за искани подкупи в консулства

"Парите за заплати в туризма се увеличиха в пъти. Добре платени са и най-неграмотните ни служители. Но кадри в България няма ".  Това заяви пред БНР Веселин Налбантов - зам.-председател на Българската хотелиерска и ресторантьорска асоциация. В тази връзка той отбеляза и проблема с демографския срив в страната . Според него освен това..

публикувано на 25.04.24 в 11:16

Разхищаваме 68 кг храна годишно на човек от населението

Разхищението на храни е риск както за продоволствената сигурност, така и за околната среда. Според Организацията на ООН за прехрана и земеделие близо 1/3 от храните, произведени по света, се губят или разхищават . В ЕС всяка година става дума за почти 59 милиона тона храни, а това се равнява на 131 кг отпадъци на човек годишно. Доклад на..

публикувано на 25.04.24 в 09:08
Български производители изливат млякото си в знак на протест срещу политиките в сектора

Украински млекопреработватели искат по-голям внос у нас. Българските: Не достига суровото мляко, трябва сухо

Украински млекопреработватели и производители на суровини искат да увеличат вноса си у нас . Това стана ясно от срещата във Велико Търново между Украинската асоциация на млекопреработвателите с Българската асоциация на млекопреработвателите. Българските им колеги казват, че има сериозен недостиг на суровини у нас, защото животновъдите са намалили..

публикувано на 24.04.24 в 07:40
Доц. Ангел Кунчев

Доц. Кунчев пред БНР: Все още не е обявена епидемия от коклюш. Очаква се заповед до края на седмицата

Главният държавен здравен инспектор доц. Ангел Кунчев потвърди пред БНР, че все още не е обявена епидемия от коклюш.  Очаква се да бъде издадена заповед на здравния министър до края на тази седмица. Но днес през цялото време доц. Кунчев говореше за епидемия, посочи здравният репортер на Националното радио Елена Бейкова. Е-обучение..

публикувано на 23.04.24 в 17:32
проф. д-р Андрей Чорбанов

Проф. Андрей Чорбанов: Ваксината срещу коклюш не е за възрастни. Крие риск от тежки нежелани реакции

Една от причината за пробива в имунизационното покритие са новите тенденции при разработването и създаването на ваксини – натискът те да бъдат абсолютно безвредни и абсолютно ефикасни. Колкото по-безвредна е една ваксина, толкова по-малко имуногенна и по-малко активна е тя . Това обясни пред БНР имунологът проф. д-р Андрей Чорбанов, депутат..

публикувано на 23.04.24 в 10:43
Софийски университет “Св. Климент Охридски”

Сградата на СУ е в изключително тежко състояние, има нужда от основен ремонт

Ректорът на Софийския университет "Св. Климент Охридски" проф. Георги Вълчев алармира пред БНР, че сградата на най-старото висше училище в България, както и тази на университетската библиотека, са в изключително тежко състояние . Редица ректори молят държавата да отпусне необходимите средства за основен ремонт и на Ректората, и библиотеката...

публикувано на 23.04.24 в 10:16