Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Неполучени преди близо три десетилетия абитуриентски албуми събудиха спомени и сълзи

Журналистка от Добрич издири заснети преди 27 години абитуриенти

4
Албум със снимки на ученици, които са имали уроци в Опитното поле в Добрич преди близо три десетилетия
Снимка: Мая Щърбанова

Журналистката Калояна Донева от Добрич откри насред опожарена сграда албум със снимки на ученици, заснети преди 27 години и издири хора от фотографиите. Така тя успя да върне спомените на бившите вече ученици и да извика сълзи на радост в очите им. 

Албумът вероятно е съхраняван в изгорялата сграда на бившия Център за ученическо, научно и техническо творчество, известен като Опитното поле. През последните месеци сградата стана обект на редица пожари, за част от които виновникът беше задържан от полицията. 

Мястото, където са се обучавали хиляди ученици, днес е тъжна, изоставена сграда, за която дори не е осигурена охрана, която се руши с всеки изминал ден.

Калояна Донева отива до Опитното поле от чисто любопитство и водена от желание да види какво е останало от горялата многократно сграда. Насред отломките обаче тя се натъква на стари абитуриентски албуми, които огънят не е успял да превърне в пепел.

"Реших просто да го разгледам, да видя какво е, какво е било, какво има сега там и както се разхождах из отломките, намерих сини албуми, които всъщност моята майка има също. И реших да потърся собствениците да им ги върна. Предположих, че няма да си ги получили. И така 27 години по-късно открих четири албума, подвързани със сини обвивки, но открих само двама от учениците, които са абитуриентите тогава - Иванка Донева и Антон Фотев."

Никой, оказва се, не помни защо не са си получили албумите преди 27 години. Но пък спомените колко хубаво място е било Опитното поле са живи и до днес у Антон Фотев и Иванка Донева.

"Чудно как са стигнали нали до Опитното поле нашите албуми. Опитното поле за жалост вече го няма, пък беше много хубаво за децата тогава. Защото ние сме били деца и сме си ходили там, и си спомням как ни запознаваха с растения, отзад имаше животни развъждаха, показваха, гледахме... В момента вече няма нищо такова", разказа Антон Фотев.

"Там си спомням, че ходехме на практика. И учехме нещо за земеделието, караха ни да чистим боб и леща и такива неща от плевели. Това е, което си спомням, беше интересно", допълни Иванка Донева. 

Върнатите снимки от старите ленти, заснети преди 27 години, връщат и спомените по щастливите и безгрижни ученически години на Иванка Донева и нейния клас.

"Не мога да си спомня точно какво. Знам, че някои се харесаха, някои не се харесаха. "Ще си ги вземем, няма да си ги вземем тези албуми" и стана така, че никой не отиде да си ги вземе тези албуми. Фотографът, който ни ги е правил, е работил в Опитното поле като учител и сигурно там ги е съхранявал. Може би и е чакал да отидем да си вземем, обаче никой не е отишъл." 

Историята с върнатите албуми, намерени тъкмо в подобна печално остаряваща в самота сграда още веднъж ни напомня, че миналото е за да се пази и съхранява, защото много често именно то е онова, което успява истински да ни развълнува днес.

Повече можете да чуете в звуковия файл

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ

Екопътеката край Царевец крие любопитни истории

Ще се разходим по един атрактивен маршрут с живописна природа и любопитна история. Това е екопътеката до скалните рисунки в мездренското село Царевец. Графитите в пещерите във варовиковия венец край селото са множество надписи и изображения, издълбани върху камъка между 16 и 19 век. Те са интересно историческо свидетелство, което все още не е..

публикувано на 12.05.24 в 08:40

Легенда за българска принцеса обяснява появата на червените божури в Източните Родопи

Легенда за българска принцеса обяснява появата на червените божури в Източните Родопи. Според преданията, девойката е водила съпротивата на местните хора при завладяването на планината от османските турци и от кръвта й са израснали красивите пролетни цветя. Момичето е описвано с дълга руса коса и бяла роба, което води бял кон или държи меч. И до днес..

публикувано на 12.05.24 в 05:30

Изрисуват електрически табла в Монтана

Електрическите табла в градската градина на Монтана придобиват нов вид. Върху тях вече няма да има листчета с всевъзможни оферти за работа и извършване на услуги, защото са се превърнали в картини. Нова визия им дава художничката Лилия Захаринова. "Непрекъснато се борехме с премахването на всевъзможни обяви по електрическите табла, както й да ги..

публикувано на 09.05.24 в 11:35
Клиниката по детска клинична хематология и онкология в УМБАЛ Царица Йоанна - ИСУЛ

Отваря обновеният пансион на Детската онкохематология в ИСУЛ

Предстои отново да заработи ремонтираният пансион към Детската онкохематология в болница "Царица Йоанна – ИСУЛ". Това съобщи в интервю за БНР клиничният психолог Ивайла Георгиева. "Всички сме особено щастливи, че нещата напредват и се развиват. Дом-пансионатът скоро ще отвори врати . Очакваме съвсем скоро той отново да посрещне..

публикувано на 09.05.24 в 10:31
Кристиян Куртев

15 годишният Кристиян Куртев е гост в рубриката "Америка - илюзии и реалности"

В този епизод на рубриката “Америка- илюзии и реалности” гост е 15 годишният Кристиян Куртев. Едно от онези умни и талантливи деца, които от 90-те години насам успешно изпреварват американските със знанията и възпитанието си и се превръщат не в богатство на своята родина , а в интелектуалното богатство на Америка! "Баба и дядо - те ми..

публикувано на 08.05.24 в 10:18

Воистина велики идеи, хора и случки по Великден

Но може ли Великден да бъде безверие? Утрото на Възкресение, 1880-а . Ловешката църква "Успение Богородично", в която служи поп Кръстю Никифоров, е празна. Виното, Христовата кръв, и хлябът, Христовата плът, няма на кого да бъдат раздадени. Слухът, че именно поп Кръстьо е предал Левски, отпраща миряните в друга църква. Без значение..

публикувано на 06.05.24 в 17:57
Десислава Тихолова

За първи път в България изкуството от окопите е във фокуса на изложба

За първи път в България изложба поставя фокуса върху изкуството от окопите .  Автор на експозицията, която можете да бъде видяна в Музея на градския живот в Русе , е етноложката Десислава Тихолова.  Близо година тя работи по темата за тренч арт - окопното изкуство и получава подкрепа от много музеи в страната.  Досега много от..

публикувано на 06.05.24 в 16:03