Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Александър Кръстев: Държавата не спазва ангажимента си да финансира библиотеките

Снимка: azcheta.com
"Темата за книгите се появява на две-три години, в предизборна ситуация, всички обещават и накрая не се случва нищо." Този коментар направи в предаването "Преди всички" Александър Кръстев, създател на сайта "Аз чета". Той изтъкна, че според стратегия на Министерството на културата държавата се ангажира всяка година да отпуска 8 милиона за българските библиотеки, но това не се изпълнява.
"Най-големият проблем обаче е, че от четири години в България има стратегия за развитие на библиотеките, в рамките на която държавата поема ангажимент всяка година да дава финансиране в размер на поне 8 милиона лева за българските библиотеки. Няма нужда да казвам, че това обещание не се изпълнява и то не само не се изпълнява в пълния си обем, но имаме няколко нулеви години. И едва миналата година субсидиите за библиотечния фонд в страната достигнаха може би 1 милион." 

"Има над 2 хиляди обществени библиотеки в България и ако има някаква съвсем малка добра новина това е, че част от тях имат финансиране и от местните власти. Не знам дали да ги нарека предприемчиви или добри кметове, но понякога кметовете отделят ресурс и за общинските библиотеки. Всичко останало означава, че ако има нови книги, те се финансират от членски карти и от дарения", посочи Кръстев.

ДДС върху книгите затруднява по-малките издатели, подчерта Александър Кръстев. Самите издатели по думите му също кампанийно повдигат въпроса и не са достатъчно настоятелни. Липсва и сериозен финансово-икономически анализ какво би се променило, ако се намали ДДС.

"Това ДДС означава различно отношение на търговците към част от издателите. За по-малките издатели това означава непосилни търговски отстъпки, които изискват търговците и съответно забавяне на възможностите за тяхното развитие."

Като обясни, че книгите имат твърда корична цена, но през различни отстъпки и промоции тя бива намалявана за крайния читател, Александър Кръстев поясни:

е са най-големите злодеи търговците. Още повече немалка част от маркетинга и комуникацията минава именно през търговците, особено при по-малките издателства."

Като добра новина, макар и обвързана с популизма, Александър Кръстев отчита вкарването на книгите при продуктите и услугите от първа необходимост.

"Наистина е много важно политиците да си спазват обещанията, които вече са направени. А именно, тези 8 милиона лева за библиотеките да започнат да бъдат давани. Много често всяка година има бюджетен излишък. Никога тези пари не идват в библиотеките, а много често се взимат от тях. Освен всичко друго, дори да има промяна в ДДС, нека тези данъци да се връщат обратно в сектора. Дори да няма промяна в ДДС, нека тези 20 процента от коричните цени да се връщат при българските автори, за промотиране на българските автори, българската литература в чужбина. Това е нещо, което българската държава не прави и затова наричаме българската литература малка", отбеляза Александър Кръстев.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Христиан Даскалов: 50% от българските компании смятат, че темата "Киберсигурност" е нерелевантна за тях

Около 50% от българските компании смятат, че темата "Киберсигурност" е нерелевантна за тях . Тази статистика на "Евростат" цитира пред БНР Христиан Даскалов - председател на борда на Цифров иновационен хъб "Тракия".  "Най-вероятно това са компании, които не са толкова високо цифровизирани, нямат някакъв вид онлайн търговия и смятат, че това не ги..

публикувано на 05.06.24 в 09:42
Симеон Матев

Симеон Матев: Лятото ще е с валежи под нормата и температури над нея

Лятото ще бъде с валежи под нормата и температури, които ще са с около 1,5 - 2 градуса над нея . Това прогнозира пред БНР климатологът Симеон Матев, главен асистент в Геолого-географския факултет на Софийския университет "Св. Климент Охридски".  По думите му дългосрочна прогноза се прави трудно и не винаги това е успешен процес : "Зад изготвянето..

публикувано на 03.06.24 в 17:16

Надежда Рангелова-Бояджиева: Дългосрочната перспектива на Детската болница е ключовото, не срокът

" Най-голямата причина за трудности и проблеми в процеса на изграждане на Националната детска болница е постоянната смяна на екипите, които работят по този проект, постоянната смяна на правителствата и липсата на последователни действия. За съжаление, всеки следващ или министър на здравеопазването, или директор на здравната инвестиционна компания..

публикувано на 03.06.24 в 10:56
Стефан Георгиев

Стефан Георгиев: Негласуващите отказват да легитимират елит, който не защитава интереса им

" Голяма част от българските граждани казват - този политически елит не защитава нашият интерес, поради което отказваме да го легитимираме . Не е просто – отегчих се или понеже са шести поредни избори, няма да гласувам. "Всички са маскари" е клише. Зад "Всички са маскари" се крият множество фактори – това, че не живея по-добре, въпреки..

публикувано на 02.06.24 в 10:07
Служебният министър председател Димитър Главчев (вдясно) се срещна в МС с генералния секретар на НАТО Йенс Столтенберг.

Форум на НАТО в София, жп инцидент и други теми от отминаващата седмица

Седмицата започна с кулминационната част от заседанието на парламентарната асамблея на НАТО и участието на генералният секретар на организацията Йенс Столтенберг. Още преди обичайните финални снимки на участниците, се разпалиха и политическите страсти у нас. Парламентарната асамблея прие декларация за подкрепа на Киев и призова страните,..

публикувано на 02.06.24 в 10:04
Марк Галеоти

Марк Галеоти: Арестите в Русия не отстраняват основните проблеми на системата

Украйна и съюзниците ѝ с право могат да бъдат притеснени от правителствените промени, предприети от Владимир Путин в началото на петия му президентски мандат. Промените ще направят руската военна машина по-ефективна в близките месеци, но нито те, нито арестите на висши военни и бюрократи от министерството на отбраната изтръгват из корен..

публикувано на 30.05.24 в 17:34

"Затворник №1 съм." Защо националната програма за достъпна среда не помага на хора с увреждания?

Националната програма за достъпна жилищна среда и лична мобилност за хора с увреждания се оказва трудна или неприложима за някои от потенциалните ѝ бенефициенти. 76-годишният Кольо Колев от Ловеч живее затворен в апартамента си . За да излезе навън, съпругата му и приятели го изнасят на ръце в инвалидната му количка. "В блоковете..

публикувано на 30.05.24 в 10:55