Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Робот в Израел „вижда“ узрелите домати и ги бере

За всички, които с носталгия си спомнят за студентските бригади, когато цял месец беряхме домати из българските полета, имам една лоша новина. В Израел вече е създаден робот, който не просто бере домати, а може да „види“ дали са узрели или развалени,  да отдели изгнилите, да набере само червените. Това бе една от иновациите представена на най-голямото израелско селскостопанско изложение „АгриИзраел“ 4.0.

Недостиг на обработваема земя, липса на работна ръка, увеличение на населението на Земята, липса на питейна вода, устойчивост на  болестите и вредителите на химическите препарати, с които ги третират, както и високите изисквания на потребителите за екологични и качествени храни. Всичко това поставя  достиженията на науката в полза на селското стопанство. Не става въпрос за селскостопанската наука, която и така е водеща в Израел, а за високите компютърни технологии, изкуствения интелект, космическите технологии, защото и сателитите имат за задача да следят за реколтата.

Затова интересът към иновационните технологии и тази година бе голям, обясни д-р Михал Леви, завеждаща отдел иновации в министерството на земеделието на Израел.

„Израелските иновации могат да помогнат на много места по земята. Те помагат за  богати реколти с малки капиталовложения: по-малко вода, по-малко торове, по-малко работни заплати. За това тази година пристигнаха 300 селскостопански специалисти от 40 държави на нашето изложение. За първи път не го правим в зала за изложения, а водим гостите направо във фермите, в  полетата и лозята, а също във винзаводите. Считаме, че срещите лице в лице не само между специалисти, а  с работниците е по-важна. Всички изобретения могат да се видят, да се види  как работят на полето или във фермите. Позволяваме на гостите ни да подкарат новите машини и съоръжения, да поработят с тях. Дадохме да задействат дори дроновете и роботите, които се грижат за селското стопанство. Изглежда сложно, а е лесно за ползване“, каза д-р Михал Леви.

Механична ръка, монтирана на тясна кола, която се управлява дистанционно , представлява робота за бране на домати. Сензор сканира всяко растение. Машината се използва не само в последната фаза - събирането на реколтата. Тя минава за пръв път, когато трябва да се провери дали пчелите са опрашили добре растенията. Ако  е необходимо роботът доопрашва. След това машината се използва когато трябва да се оформят редовете растения.

В началото фотографиите са се предавали в център, където работниците са преценявали как точно да се действа. Вече е включен изкуствен интелект. Той взима решенията. В зависимост от наличието на вредители или липсата им, той решава дали и колко да се пръска.

И накрая при узряването на реколтата машината определя кои домати са за кошчето и кои са узрели, за да бъдат откъснати и подредени в щайгите, които сама носи. За сега , такава машина е подходяща само за парници и само за домати. Работи се за доусъвършенстването ѝ за работа на открито.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

След LUNAR нека бъде светлина и в Нощта на музеите

Десетки разнообразни културни и научни институции се включват в Европейската нощ на музеите (галерии на открито и закрито, национални и градски музеи, научни и културни институти, архиви, къщи-музеи на големи български писатели и поети, съвременни пространства за изкуство и култура). Над 60 обекта се включват в инициативата "Нощ на..

публикувано на 18.05.24 в 11:53
НАСА сонда Осирис астероид Бену

Между научното и комерсиалното използване на ценни материали на астероидите

Чаена лъжичка черен прах зарадва в края на миналата година учените. Причината е, че тя може да разкрие повече подробности за произхода на Земята. Но може да бъде и първата крачка към използването на метеоритите за добив на ценни метали и вещества. Бизнесът оказа се поне в САЩ, вече има идеи и събира капитали. Преди осем месеца на..

публикувано на 18.05.24 в 07:05
Емблематичният за града Рачо Ковача в карнавална премяна

Време е за традиционния габровски карнавал

Днес е денят на Габрово, а утре - традиционният карнавал . Веселият празник е символ на града на хумора. За мащабното събитие габровци се готвят цяла година, а карнавалният екип държи под око политиците , чийто кукли задължително дефилират пред погледите на зрителите. Сюжетите тази година са събрани под мотото "Правете карнавал, а не..

публикувано на 17.05.24 в 07:12

Поляците - добронамерени, но не знаят много за България. Как се привличат туристи?

Три български общини - Дългопол, Провадия, Долни чифлик, ще бъдат рекламирани на полския пазар по проект за подпомагане на черноморските общини. Проектът се нарича "Открий миналото, преживей настоящето". През лятото на миналата година у нас са почивали полски туристи от всички възрастови групи , като най-много са били семействата с деца. От..

публикувано на 16.05.24 в 07:04

Географски рекорди и невероятни факти за планетата на Фестивала на науката

ХІV Софийски фестивал на науката е към своя край, но в последния му ден можете да се удивите на каква възхитителна планета живеем с презентацията на гл. ас. д-р Калоян Цветков от СУ "Св. Климент Охридски" . Калоян се включва във фестивала за първи път, инак е изпечен географ, пътешественик и преподавател. В "Изотопия" той разкри в аванс..

публикувано на 12.05.24 в 14:53

Николай Петков представя българския път към Еверест

; Кения (5199 м), по премиерен „Български път“ по южната стена на Батиан, от 7-а категория (UIAA), 18 – 20 декември 1991 г., заедно с Иван Масларов; Уаскаран (6768 м), Кордилера Бланка, Анди, през 1996 г., заедно с Кирил Тафраджийски и Господин Господинов; Транго Тауър (6257 м), или Безименната кула в Каракорум по Словенския маршрут през 1998 г.,..

публикувано на 12.05.24 в 06:00

Музеите в Израел отвориха безплатно врати за посетителите

45 години хиляди музеи по света вземат участие в инициативата „нощ или ден на музеите“. Винаги е през май и „хранителите на световната култура„ отварят безплатно врати за милиони посетители, които обичат да скитат из галериите им или за пръв път прекрачват прага им. В края на изминалата седмица бе „Денят на музеите в Израел“ (тази година е..

обновено на 12.05.24 в 04:59