Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Школата Баухаус и нейните следи в България

Светът отбелязва едновековния юбилей на архитектурния стил

7
Посетители пред картина на Лионел Файнингер от 1921 г., част от колекция, посветена на школата Баухаус
Снимка: ЕПА/БГНЕС

Нов български университет днес е домакин на международната конференция „Векът на Баухаус“. Конференцията се провежда по проект „Един век школата Баухаус“. Събитието се организира във връзка с едновековния юбилей от основаването на световноизвестната архитектурна школа Баухаус в Германия. В Съюза на архитектите годишнината се отбелязва с изложбата „100 години Баухаус“.

В предаването „Графити по въздуха“ гостува проф. Росица Никифорова от „Варна дизайн форум“, която е съавтор на книгата "Школата Баухаус и архитектурата на  българското Черноморие". В написването н акнигата са участвали още младите архитекти Мина Георгиева и Анета Василева, както и доц. Санчо Веков. Книгата е насочена и към непрофесионалистите, както и към младата публика – ученици и студенти.

Периодът на създаването на еклектични сгради не е приключил, изтъкна проф. Никифорова пред "Хоризонт".

„Една от целите на нашата книга е насочена именно в тази посока – по някакъв начин да въздействаме на тази тенденция за строеж на еклектични сгради. И си мисля, че постепенно се отърсваме от всичко това. Въпрос е на познания.“

Целият свят отбелязва създаването на школата Баухаус, която прави революция в мисленето и укрепва връзката между сградите и хората, поясни още Росица Никифорова.

По-голямата част от сградите, които са олицетворение на този стил, са изградени през 30-те и 40-те години на XX век, уточни тя. Като към много други сгради, би следвало да имаме отношение и към този архитектурен пласт, още повече, че досега малко му е обръщано внимание, отбеляза проф. Никифорова.

Цялото интервю е в звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ
Късноантична сграда

В археологическия подлез на Пловдив може да видите късноантичната сграда "Ирини"

Епископската базилика на късноантичния Филипопол вече трета година е един от най-посещаваните културно-исторически обекти в Пловдив, а уникалните мозайки от 4-6 век , разположени на две нива предизвикаха интереса и на прочутата Бетани Хюз – професор, историк, телевизионна и радиоводеща, автор на книги. Филмът от поредицата й "Съкровищата..

публикувано на 05.05.24 в 16:34

Димитър Димитров успя да съгради храм в село Искър

За Димитър Димитров ви разказахме за първи път преди три години. Тогава неговата мечта да съгради храм в родното плевенско село Искър беше в самото начало на реализирането. Днес градежът на параклиса „Света Параскева“ е към края си. Преди три години Димитър Димитров малко притеснен ни разказа за завета на дядо си  – да съгради храм в..

публикувано на 05.05.24 в 09:12

Ученици от столичните училища взеха участие във Великденски базар

По традиция и по програма в училищата и детските градини текат интензивни приготовления за Великденските празници. В тазгодишния базар за Великден, който се провежда в Министерството на образованието, се включиха близо 500 деца и ученици от над 60 учебни заведения. Коридорите на два етажа от министерството на образованието се..

публикувано на 05.05.24 в 07:11

Манастирите на България от IV век до днес

Нови манастири се строят от църквата, но винаги има някой инициатор, който става ктитор , той дава средства. Това каза пред БНР Христо Шанов, автор на книги за манастирите на България, работил 45 години като експерт в Националния институт за паметниците на културата.  "Книгите ми "Манастирите на България", които са три тома, обхващат периода от..

публикувано на 03.05.24 в 18:33
Мерим Тенев

Мерим Тенев: Това, което съм правил в професионалния си живот, ми дава невероятно спокойствие

" Това, което съм правил в професионалния си живот, ми дава невероятно спокойствие и мога да спя спокойно , защото никога не съм се продал, никога не съм правил услуги, не съм заблуждавал с информациите, които съм предавал. Проблем е отношението на другите към професията ни, защото много хора се постараха тя да бъде подценявана и да девалвира"...

публикувано на 03.05.24 в 15:44

Празникът Вход Господен в Йерусалим поставя началото на Страстната седмица

Честит празник Вход Господен в Йерусалим, популярен като Цветница или Връбница! Наричаме го така, защото Господ Иисус Христос влязъл за последен път в Йерусалим, но бил посрещнат триумфално, като цар. Хората Го приветствали с палмови клони, постилали палмови клони и дрехите си по пътя пред Него.: „ А повечето от народа постилаше дрехите си по..

публикувано на 28.04.24 в 22:00

Една от най-атрактивните и търсени специалности на Русенския университет е "Кинезитерапия"

В началото на новата кандидатстудентска кампания студентите и преподавателите от факултет "Обществено здраве" на Русенския университет показаха пред обществеността и бъдещите си колеги предимствата на кинезитерапията. Една от най-атрактивните и търсени специалности на Русенския университет е "Кинезитерапия". Специалистите, които завършват, имат..

публикувано на 28.04.24 в 08:02