Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

"Дубиоза колектив" отново в София с концерт

Групата „Дубиоза колектив“ за втори път се готви да покори публиката в софийската зала „Арена Армеец“, след гостуването си през 2017-та година. Преди концерта на 29-ти ноември ексцентричната балканска група изненада феновете си, пристигайки в София в началото на месеца с целия си състав. Музикантите свириха на Женския пазар, а по-късно изнесоха ексклузивно “Warm up” парти в столичен клуб. 

Музиката на "Дубиоза колектив" е смесица от рок, пънк, ска и реге и много често подкрепят определени каузи. Музикантите се отличават и със сценичните си костюми в жълто и черно, които се превърнаха в тяхната запазена марка. В деня на гостуването си в София „Дубиоза колектив“ представи и най-новия си сингъл - „Cross The Line“, в който участва Manu Chao. 

Откъде основно идват влиянията, на които се подчинява създаденото като музика и текстове, разказва един от създателите на състава - басистът и вокалист Ведран Муягич, специално за предаването „Евробокс“.

„За нас винаги е било важно съдържанието, още от самото начало. Независимо от това какво се случва в дадения момент, това, което виждаш и чуваш, когато пуснеш телевизора или радиото, или когато отвориш който и да е интернет сайт, получаваш много информация, която ти въздейства. По принцип се опитваме да изработим нещо като платформа, от която да говорим за проблемите, които откриваме, за важните неща за обществото ни. Дори и сега положението е същото. Независимо, че нещата се променят, групата ни израства, ние помъдряваме, но същността на проблемите е еднаква", споделя Ведран.

"Ако прослушате песните от първия ни албум и нещата ни от последните години, определено ще откриете развитието в начина ни на мислене, как се променя начинът ни на възприемане на нещата или пък как няма промяна. Понякога изразяваме своята неудовлетвореност от нещо, друг път това е начин да кажем на глас мнението ни за това как могат да се случват нещата. Но никога не разглеждаме само едно единствено нещо, винаги е комплексно", казва още вокалистът на групата.

Първата част от интервюто чуйте в приложения аудиофайл:


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Българските фестивални мениджъри на асамблеята - Узедом 2024

Български фестивали участват в годишната асамблея на Европейската фестивална асоциация

От 12 до 15 май 2024 г. представители на Българската фестивална асоциация (БФА) участваха в Годишната среща на фестивалите на изкуствата, организирана от Европейската фестивална асоциация (ЕФА) на остров Узедом.  От 12 години БФА е колективен член на най-старото фестивално обединение в Европа с повече от 70-годишна история. В конференцията се..

публикувано на 15.05.24 в 18:15

Соня Йончева възражда списанието “Български артист“

Световноизвестна оперна певица, продуцент и посланик на УНИЦЕФ, Соня Йончева добавя още едно амплоа в биографията си - на издател. На 24 май - Деня на светите братя Кирил и Методий, на българската азбука, просвета и култура и на славянската книжовност, в разпространителската мрежа ще се появи списание “Български артист“. “Искам да издигна..

публикувано на 15.05.24 в 13:42
Александър Димитров

Александър Димитров гостува в концерт на "Софийски солисти"

Камерният ансамбъл "Софийски солисти" и неговият диригент Константин Добройков ни канят на концерт в зала "България" на 15 май от 19:00 ч. Към тях ще се присъедини виолончелистът Александър Димитров, който от години живее и работи в Германия. Заедно музикантите ще представят произведения от Марен Маре, Игор Стравински и Петерис Васкс.  Александър..

публикувано на 15.05.24 в 12:46
Проф. Адриан Георгиев

С концерт и конференция се бъде отбелязана 30-та годишнина на специалност "Музика" в СУ

С тържествен концерт и с юбилейна конференция се бъде отбелязана 30-та годишнина от създаването на специалност "Музика" в СУ. Събитието се организира от Факултета по науки за образованието и изкуствата. Проф. Адриан Георгиев, зам.-декан на факултета, обясни пред БНР, че за 30 години там вече има над 3000 завършили възпитаници. "Това са..

публикувано на 15.05.24 в 11:51
Константина Колева

"Сурова красота" - първа самостоятелна изложба на Константина Колева

"Сурова красота" - така се нарича самостоятелната изложба на художничката Константина Колева, която тя представя в музей "Борис Христов" в София.  Един оригинален творчески подход към образа и материала. "Сурова красота" - озаглавена е така, защото е посветена на индивидуалността и автентичността, която всеки носи в себе си. Тези..

публикувано на 15.05.24 в 10:23
Дейв Роджърс

За музикалния път на бащата на Eurobeat жанра Дейв Роджърс

21 февруари 1963-та година е датата, която се оказва съдбовна за музикалната сцена. В италианския град Мантуа се ражда Джанкарло Паскуини, който след години ще се превърне в определяния от мнозина като "баща на Eurobeat жанра" Дейв Роджърс. Автор на над 2500 песни за популярни изпълнители, първите му стъпки в музикалното продуциране, той прави през..

публикувано на 14.05.24 в 14:22
Златин Цветков

Златин Цветков за импровизацията в театъра и за театъра на импровизацията

Виола Сполин е създателят на съвременната театрална импровизация. Корените на съвременната театрална импровизация се откриват още през трети век преди новата ера. Кратки комедийни постановки, които се играели след края на някоя гръцка драма. Ренесансът пък ражда комедия дел арте, завладяла цяла Европа. Пътуващи артисти в архетипни роли тръгвали на..

публикувано на 14.05.24 в 13:16