Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Кили Малиса: Мисля и живея като българин

България има потенциал и хората могат да бъдат щастливи, вярва танзаниецът от Велики Преслав

"Ето как действам аз", е написал в своя Фейсбук профил инж. Китубио Джоузеф Малиса под видео, онагледяващо приготвянето на кисело зеле за зимата. 

Защо човек, роден в подножието на планинския масив Килиманджаро, избира да живее и работи у нас и какво може да го привлече към историята ни?

Инж. Китубио Джоузеф Малиса живее във Велики Преслав. Дошъл от Танзания, за да учи у нас. Разбрал за страната ни от учебни борси в родината си. Искал да стане радио инженер.

„Намерих такава специалност и с пръсти го посочих, избрах го, без даже да гледам коя държава“, разказа в предаването „Изотопия“ Китубио Малиса или, както е известен сред съгражданите си - Кили Малиса.

Съдбата го довела тук, започнал в Русе във филиал на Института за чуждестранни студенти, където първо учил български. После се преместил във Варна да изучава мечтаната специалност. Сега работи като интернет доставчик.

Китубио Малиса е избрал българка за съпруга. Имат две деца.

„На мен ми харесва България. България е много спокойна държава, много хубава държава, много екологично чиста държава. Има много възможности, само че не се реализират“, подчертава Кили Малиса.

„България има потенциал, има история. Едно само й трябва на тази държава – всеки да се хване, всеки да е патриот – не по този начин, който в момента се разбира. Патриот – това означава да харесваш народа си, да работиш за народа си, за държавата си честно и почтено. Има пари, има пари за всеки, само че много българи или лидери са забравили, че в математиката има един знак: пропорционално. Трябва да се прилага този знак и всеки ще е щастлив, и ще има пари“, убеден е инж. Малиса.

„България има 1300 години история, а Танзания има само 55 години от независимостта си. Танзания е много много млада и неопитна държава, а всеки знае какво е натиск от по-големите държави“, казва още Кили.

Много му липсват приятелите и храната от Танзания. Тук яде всичко, но признава, че единственото, което още не е опитал, е супа от охлюви. Кили знае рецепти за банани с месо, поръсени с чубрица, но бърза да уточни, че това ястие не се прави със сладки банани.

„В Танзания има повече от седем вида банани. Има банани за брашно, банани за десерт, банани за барбекю, банани за готвене, които не са сладки“, разказва Кили Малиса, който умее да готви мусака.

Веднъж преселил се във Велики Преслав и заживял тук, Малиса се включва в местния клуб на Националното дружество "Традиция", надява войнишка униформа и започва да участва във възстановки, пресъздаващи събития от българската история като изпълнява ролята на някой от лошите герои.

„Когато съм в България, действам като българин. Когато мисля, мисля на български. Аз съм живял тук повече, отколкото в родната ми държава. Аз се чувствам близко до всеки, до този народ. Аз съм част от тях“, споделя инж. Китубио Джоузеф Малиса.

Цялото интервю от предаването "Изотопия" слушайте в звуковия файл.
Снимки: Кили Малиса - личен архив

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Калоян Цветков и географията като неугасващо любопитство и безкрайно пътешествие

Как човек може да превърне пътешественическата страст и любовта към природата в професия? Географът д-р Калоян Цветков е успял да постигне наглед трудната задача. Освен че изследва планетата като учен, Калоян споделя откритията си. Той е главен асистент в СУ "Св. Климент Охридски". Преподава и на децата в Националната..

публикувано на 20.05.24 в 17:26
Венци Йончев

Венци Йончев в "Горещи сърца": Не се принизявайте никога, живейте с дух!

Героят днес в рубриката "Горещи сърца" е с богато минало, усмихнато настояще и светло -  по думите му - бъдеще, въпреки че отдавна е минал 80 -та си годишнина.  Врачани често го срещат по улиците на града и кафенетата. През месец май вече е с загар, който привлича погледа в контраст със спортни къси панталони, маратонки и неизменната..

публикувано на 20.05.24 в 12:25

Сдружение "Добро сърце" е създадено, за да помага на хората

В рубриката „Горещи сърца“ ви предлагаме среща с Борислав Павлов. Той е на 35 години, от Пазарджик, и е председател на сдружение „Добро сърце“, което е създадено, за да помага на хората в нужда.   Идеята за създаването на  благотворителната организация е на трима млади хора, които в годините на Ковид пандемията, решават, че трябва да бъдат..

обновено на 12.05.24 в 06:09
Нургюл Салимова

Нургюл Салимова иска да остане в България, а преди всяка партия се обажда на майка си

"Засега съм тук и се надявам, че ще остана. От най-ранна детска възраст съм казвала, че искам да стана световен шампион с българското знаме. Работя за това и се надявам, че няма да има пречки по пътя ми". Това заяви пред БНР шахматиската Нургюл Салимова и  призна, че е получавала покани да се състезава за друга държава. Важно е шахът да става..

публикувано на 10.05.24 в 19:45
Райна Кабаиванска

Райна Кабаиванска: Стремя се да има предаване на знанията между поколенията!

"Христос Воскресе! Макар че, нямам навика да казвам това, защото съм комунистическо дете, родена съм 1934 г., израснала съм в комунистически режим и нямах понятие от религиозните празници, сподели за БНР оперната прима Райна Кабаиванска, един от най-значимите сопранови гласове през втората половина на XX век, музикална педагожка и общественичка. Тя живее..

публикувано на 07.05.24 в 11:35

С инжекция, утеха и песнопение медицинската сестра и презвитера Калина Митева слави Бога

Калина Митева работи в Спешното отделение на Врачанската болница. Тя е хирургична медицинска сестра. От 25 години е презвитера. Тогава съпругът й Димитър е бил ръкоположен за свещеник. "Или както близките ме наричат - баба попадия". От малка е впечатлена от лекарите и медицинските сестри, които са я лекували, тъй като много е боледувала...

обновено на 05.05.24 в 17:30
Мария Антонова

Мария Антонова: Блага притежаваше най-ценното качество - да имаш дълг към близки, към приятели!

"Бъдете изобретатели, откриватели в любовта! Не бъдете епигони, чиновници и бюрократи в собствените си чувства!" Това е едно от завещанията на Блага Димитрова – една от изключително талантливите български поетеси , чиито творби носят необичайна дълбочина на прозренията и вдъхновяват поколения читатели.  Родена през 1922 г., тя от ранна..

публикувано на 29.04.24 в 15:00