Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Българска книжарница отваря врати във Виена

Първите рафтове в "Buchnica" са вече запълнени
Снимка: Фейсбук страница на книжарницата
На 6 декември във Виена ще отвори врати българската книжарница "Бухница" ("Buchnica"). Нейни създатели са Елица Бешкова - Николова и Анастас Николов. Елица помага и на децата във второто българското училище във Виена да изучават български език.

"Малко или много усетихме липсата на литература на български език, било то на български автори или пък на чуждестранни, на територията на Виена и, както процедираме ние до този момент, или са ни носили приятели, или ние сме си закупували по една чанта на връщане и сме си носили", разказа Анастас Николов в предаването "Хоризонт до обед".

Първите 300 книги са подредени на рафтовете в книжарницата. Има произведения на нови български автори и на класици, не са пропуснати и детските книги.

Книги в куфар

"Може би една от последните поръчки беше лично за мен с много детски книжки. В момента даже това, което ми идва и покрай първия сняг, който се опитва да завали тук, във Виена, е "Зимна приказка" на Валери Петров. И може би това ще е следващата книжка, която ще се опитам да чета с децата на следващите занятия", сподели Елица Николова.. 

"Иначе сме се опитали със сигурност да заредим доста български автори и дори се надяваме впоследствие да зареждаме и книги, които са на български автори и живеещи във Виена. Започваме да ги откриваме, те не са малко и се надяваме да присъстват на нашите рафтове", уточни Елица Бешкова - Николова.

Симбиоза на езиците

Името "Бухница" идва от думата buch, която на немски език означава книга и добавката "ница" от българската дума книжарница.

"Аз отскоро съм преподавател във второто българско училище. Март месец тази година отвори врати второ българско училище във Виена, което е показател именно за многото българи, които живеят тук и за тяхното желание децата им да не се откъсват от езика, от българските традиции и култура", обясни Елица Николова.

В събота ще се проведе четене на български приказки за най-малките читатели.

Клубни срещи

"Една от инициативите, които сме поели - ние установихме контакт с литературен клуб във Виена, група от хора, които пишат собствени разкази и ги представят помежду си и не само. Той е отворен и ние имаме голямо желание да стане част от нашето битие като организираме техните срещи, ежемесечни срещи в нашето място", допълни Анастас Николов. 

Първоначалните намерения на Елица Николова и Анастас Николов са да привлекат читателски интерес.

"И вече за след Нова година ще планираме покани с автори, много детски четения, детски приказки. Съответно се надяваме да присъстват наистина разказвачи и автори, които живеят тук и така да им да се даде простор и гласност на още едно място, където да представят своето творчество", изтъкна Елица Николова.

Репортажа можете да чуете в звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Андрей Арнаудов

Андрей Арнаудов: Няма тема, по-важна от демографията!

Потенциалът от българи в чужбина, които могат да се върнат в страната, е огромен. Това заяви в интервю за БНР Андрей Арнаудов, създател на платформата "Bulgaria wants you"/"България те иска". 81% от българите, живеещи в Берлин, обмислят завръщане в страната – сочат резултатите от онлайн анкета, проведена на кариерен форум там през..

публикувано на 09.05.24 в 09:51
Снежана Тодорова

Снежана Тодорова: И до днес наш девиз е този на Йосиф Хербст - "Никому в угода, на никому напук"

През последните 130 години организираното журналистическо движение в България е преживяло множество промени и предизвикателства, но някои от основните въпроси, които вълнуват журналистите и обществото, остават вечни и неделими. Дори и през годините на големи промени, въпросите за моралността и етиката в журналистиката, както и за справедливото..

публикувано на 08.05.24 в 13:38
Късноантична сграда

В археологическия подлез на Пловдив може да видите късноантичната сграда "Ирини"

Епископската базилика на късноантичния Филипопол вече трета година е един от най-посещаваните културно-исторически обекти в Пловдив, а уникалните мозайки от 4-6 век , разположени на две нива предизвикаха интереса и на прочутата Бетани Хюз – професор, историк, телевизионна и радиоводеща, автор на книги. Филмът от поредицата й "Съкровищата..

публикувано на 05.05.24 в 16:34

Димитър Димитров успя да съгради храм в село Искър

За Димитър Димитров ви разказахме за първи път преди три години. Тогава неговата мечта да съгради храм в родното плевенско село Искър беше в самото начало на реализирането. Днес градежът на параклиса „Света Параскева“ е към края си. Преди три години Димитър Димитров малко притеснен ни разказа за завета на дядо си  – да съгради храм в..

публикувано на 05.05.24 в 09:12

Ученици от столичните училища взеха участие във Великденски базар

По традиция и по програма в училищата и детските градини текат интензивни приготовления за Великденските празници. В тазгодишния базар за Великден, който се провежда в Министерството на образованието, се включиха близо 500 деца и ученици от над 60 учебни заведения. Коридорите на два етажа от министерството на образованието се..

публикувано на 05.05.24 в 07:11

Манастирите на България от IV век до днес

Нови манастири се строят от църквата, но винаги има някой инициатор, който става ктитор , той дава средства. Това каза пред БНР Христо Шанов, автор на книги за манастирите на България, работил 45 години като експерт в Националния институт за паметниците на културата.  "Книгите ми "Манастирите на България", които са три тома, обхващат периода от..

публикувано на 03.05.24 в 18:33
Мерим Тенев

Мерим Тенев: Това, което съм правил в професионалния си живот, ми дава невероятно спокойствие

" Това, което съм правил в професионалния си живот, ми дава невероятно спокойствие и мога да спя спокойно , защото никога не съм се продал, никога не съм правил услуги, не съм заблуждавал с информациите, които съм предавал. Проблем е отношението на другите към професията ни, защото много хора се постараха тя да бъде подценявана и да девалвира"...

публикувано на 03.05.24 в 15:44